Z Prostějova s vítězstvím a upevněným druhým místem v tabulce

Tomáš Vlček | 21.01.2012

Zápas 37. kola 2. ligy na ledě LHK Jestřábi Prostějov sliboval pro fanoušky AZetu i domácích kvalitní a vyrovnaný duel, který neměl jednoznačného favorita. AZet šel do vedení ve 13. minutě přesilovkovou brankou svátečního střelce Roberta Machálka a jeho vedení o dvě minuty navýšil z brejku Jan Maruna. Havířovští následně předváděli poctivý výkon v obraně a tak se domácí prosadili až tři minuty před koncem. Jenže to bylo z jejich strany vše - naopak Jan Maruna svým druhým gólem, tentokrát do prázdné branky, stvrdil výhru AZetu 3:1.

2. liga východ - 37.kolo so 21.1.17:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
1:3
(0:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 57. Kolibár (Smejkal, Šebek) - 13. Machálek (Krisl, Stránský), 15. Maruna (Najdek, Zientek L.), 60. Maruna. Rozhodčí: . Vyloučení: 7:6 navíc Prokop 10 OT a Najdek (oba HAV) 10+10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: . Střely na branku: . Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Musil (15.Sedlář) - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška - Stejskal, Stráněl, Smejkal, Mikšovský, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek, Ševčík, Štefan, Mašek
AZ Havířov: Daneček L. - Prokop, Rimmel, Krisl, Balčík, Machálek, Zientek M., Zientek L. - Najdek, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Stránský, Daneček J., Sztefek, Lhotský, Brezani, Kraft, Kopun, Pavlas

Hned od počátku se hosté více dostávali do šancí, avšak jejich tlaku dokázali domácí vzdorovat až do 13. minuty. Pak střelu Krisla tečoval v přesilovce před Musilem Robert Machálek a otevřel skóre zápasu.

Prostějovský gólman se ani nevzpamatoval a za necelé dvě minuty lovil puk ze své sítě znovu. Po chybě obrany se do samostatného úniku dostal Jan Maruna. Ten svou šanci zužitkoval ukázkově - bekhendovou kličkou si položil Musila a zakončil do zcela odkryté brány.

Následně došlo ke střídání domácích brankářů - mezi tyče se postavil Dalibor Sedlář. Na prostějovské straně se v první třetině blýskl Jan Kolibár, který se při přesilové hře dostal do úniku a David Šebek, který natřikrát dorážel, ale Danečkovy betony byly proti. Do šaten se šlo za stavu 0:2 a jasné převahy havířovského AZetu.

Ve druhé třetině domácí zlepšili hru a síly na ledě se vyrovnaly, takže nebyl k vidění zrovna pohledný hokej, ale spíše přetlačovaná ve středním pásmu. Možnost na zvýšení náskoku měli hosté ve čtyřminutové přesilové hře, po střele Prokopa už zvedali ruce nad hlavu, ale puk za čáru nedoklouzal.

Prostějovským se nedařila koncovka - Ševčík tváří v tvář Danečkovi neuspěl, taktéž Černý ve stejné situaci nastřelil tyč. Hostující Daneček chytal opravdu neskutečně, a kde nebyl on, byla branková konstrukce. V půli zápasu se hra vyrovnala, Prostějov tlačil, ale bez gólového úspěchu, a tak po 40 minutách byl stav stále 0:2.

Do třetí třetiny šly oba týmy s jasným cílem - Havířov udržet náskok a Prostějov pokusit se zápas zdramatizovat. Po minutě a půl se opět ve velké příležitosti ocitl Michal Černý, ale ani tentokrát branku nevsítil. Na druhé straně zahrozila dvojce z AZetu, zakončující Stránský však branku minul.

Jestřábi se nakonec dokázali prosadit tři minuty před koncem, kdy využili přesilovou hru. Smejkal vyslal jedovatou střelu, kterou brankář hostů jen vyrazil a Jan Kolibár s vypětím všech sil dotlačil odražený puk za brankovou čáru.

Ihned po vstřeleném gólu se snažili hosté odpovědět, a to úprkem na prostějovskou bránu, přitom byl ale Jiří Krisl seknut domácím hráčem, a tak bylo nařízeno trestné střílení, které ale hostující kapitán neproměnil. Závěrečný pokus Jestřábů o vyrovnání v šesti hráčích se nevydařil, ba naopak přinesl úpravu konečného stavu - střelou do prázdné branky zvyšoval dnes dvougólový Jan Maruna.

Petr Zachar (trenér Prostějova): Myslím si, že jsme minimálně na jeden bod měli. V první třetině nás díky přesilovým hrám Havířov přehrál a pak přišla chyba Musila, kterou udělá v životě každý gólman. Od druhé třetiny jsme se zlepšili v pohybu, měli jsme šance, ale pokud nedáme samostatné nájezdy, tak nemůžeme vyhrát. Museli jsme dnes sice přeskládat sestavu z důvodu absence čtyř našich útočníků, příčinu prohry bych v tom ale nehledal. Bylo to opět o tom, že jsme nevyužili naše vyložené šance, měli jsme čtyři nebo pět příležitostí ke vstřelení branky, nevyužili jsme ale ani jednu.

Jan Daneček (trenér Havířova): S výhrou jsme spokojení. Jde o to, že když na sebe narazí dvě dobrá mužstva, hraje se opravdu hokej, my pak dokážeme s takovým mužstvem hrát a dokážeme dovážet body i z venku. Jde o hokej, kde je to otevřené a je to o kotouči, není to nějaká úporná obrana. Myslím si, že nám tito hráči nejdou ani do těla, hraje se korektně a nejsou žádné zákeřné fauly. Byly tam sice desetiminutové tresty, ale to už je věc těch hráčů. Jsme rádi, že dnes máme tři body, protože nám poslední dvě utkání nevyšla, ať už s Novým Jičínem nebo minule s Karvinou, kdy jsme se porazili sami. Nedokázali jsme dát v přesilovce góly a naopak jsme dvakrát inkasovali. Toho jsme se tentokrát vyvarovali a myslím si, že jsme dobře odehráli naše oslabení, kdy jsme soupeře moc do šancí nepouštěli.