Azet je po boji ve finále! V pátek vyzve Karvinou.

Petr Miklas | 07.03.2012

H A V Í Ř O V - Hokejisté Azetu to nakonec dokázali, i když cesta do vytouženého finále nebyla vůbec lehká. Domácí se dokázali dostat do dvoubrankového vedení, ale to v závěrečné třetině ztratili. Bylo to krásné utkání play-off, kterému nechyběly hokejové akce, tvrdé souboje ani fauly. A samozřejmě ani góly. Ten vítězný padl se štěstím pouhých 9 vteřin před koncem třetí třetiny, když hrál Havířov přesilovku. Úspěšným střelcem byl David Klimša a odstartoval tak bujaré oslavy domácích.

2. liga východ - 0.kolo st 7.3.18:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
3:2
(1:0, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 20. Daneček J. (Říčka, Pechanec), 24. Maruna (Zientek L.), 60. Klimša (Daneček J.) - 32. Černý (Osina, Čuřík), 52. Paška (Žajgla). Rozhodčí: Škrobák - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 8:8, navíc Potočný a Kumstát 2+2 za hrubost a Čuřík 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3398. Průběh utkání: 2:0,2:2,3:2.
AZ Havířov: Daneček - Prokop, Rimel, Krisl, Balčík, Machálek, Vydra, Zientek L., Zientek M. - Lhotský, Pechanec, Maruna, Sztefek, Potočný, Daneček, Říčka, Klimša, Kraft, Stránský, Pavlas, Kopún.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Tomiga, Finkes - Stejskal, Duba, Smejkal, Meidl, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek, Ševčík, Stráněl, Berčák, Mikšovský.

Zápas začal z obou stran velmi opatrně, nikdo nechtěl udělat chybu a tak první střela utkání přišla až ve 3. minutě z hole domácího Říčky, ale gólman Prostějova si s ní poradil. O minutu později o sobě dali vědět jestřábi, konkrétně Čuřík, který se protlačil před Danečka, ale jeho bekhendová střela našla jen připravenou lapačku opory Havířova. Další průběh první třetiny nepřinesl příliš pohledného hokeje. Viděli jsme několik faulů, ale ani jedno mužstvo své přesilové hry nepotrestalo. Zakletá byla zřejmě branka za Sedlářem, protože neustále vyskakovala ze své pozice a nedržela ani po opravě uchycení. A tak byl nakonec Sedlář v 11. minutě vyloučen za úmyslné posunutí branky, ale ani tentokrát domácí přesilovku nevyužili.

Když už to vypadalo, že se půjde do šaten za stavu 0:0, přišla branka domácích, kterou vstřelil v přesilové hře Jan Daneček. Gólu předcházela kombinace s Říčkou a Pechancem, po které byl Daneček sám před Sedlářem, troufnul si na kličku do forhendu a zasunul kotouč k tyči. Do konce první části scházelo 22 vteřin.

Do druhé třetiny si domácí přenesli necelých třicet vteřin přesilovky, ale zužitkovat ji nedokázali. Přesto přišel nečekaně rychle další úspěch domácích, když na začátku 24. minuty tečoval Zientkovo nahození Jan Maruna a zvýšil tak na 2:0. O dvě minuty později mohli hosté snížit, ale to by Ševčík s Mikšovským museli využít přečíslení 2 na 1. Podobnou šanci měli hosté i ve 30. minutě, když ujeli Smejkal s Černým, střelu druhého jmenovaného Daneček zázračně udržel před brankovou čarou.

Ve 32. minutě už se hosté radovali – Michal Černý prostřelil Danečka střelou od modré a využil tak přesilovku 5 na 3. Chvíli nato se poprali Potočný s Kumstátem, za což byli oba oceněni trestem na 2+2 minuty. Ve zbytku třetiny se už hrálo v jiném než plném počtu hráčů, protože se oba celky opakovaně proviňovaly proti pravidlům. Žádnou další branku už jsme však neviděli.

Začátek třetího dějství přinesl mírný tlak Havířova, ale bez přesného zakončení. Pak přišly dvě hrozby ze strany jestřábů – nejprve se ve 43. minutě zjevil před Danečkem Černý, ale nedokázal jej překonat, o dvě minuty později trefil ten samý hráč břevno branky Havířova. Na konci 47. minuty mohli naopak navýšit své vedení domácí, když Stránský po Sztefkově přihrávce trefil jen tyč poloodkryté Sedlářovy branky.

Nečistá hra z obou stran pokračovala a tak se v 52. Minutě hrálo 4 na 4. Tato situace tentokrát více vyhovovala hostím, kteří zásluhou Jiřího Paška vyrovnali, když útočník Prostějova překonal Danečka podruhé v zápase střelou mezi betony. Poté měli hosté ještě zkrácenou přesilovku 5 na 4, ale nedokázali jí využít. Přišel tak na řadu závěrečný tlak domácích, kterému jestřábi odolávali jen s vypětím všech sil a nakonec si museli pomoci jen za cenu faulu.

A ten se jim pořádně vymstil, protože přišel v čase 57:50, což znamenalo, že Havířov bude dohrávat zápas v přesilovce. Ta se ale azetu příliš nedařila a zdálo se, že zápas dojde až do prodloužení. Pak však přišla smolná chvíle opory Prostějova, Dalibora Sedláře, kterému vypadl po Danečkově střele puk přímo před Davida Klimšu, který poslal puk do prázdné branky, čímž odstartoval bujaré oslavy domácích hráčů a fanoušků. Do konce třetí třetiny zbývalo pouhých devět vteřin, což bylo příliš málo na zvrat.

Na řadu tak přišla dlouhá děkovačka domácích, ale ani hosté nebyli pozadu a řádně poděkovali svým hráčům za předvedený výkon v tomto zápase i za celou sezónu.