Havířov doma zabral a porazil Prostějov

David Motloch | 03.12.2011

H A V Í Ř O V - Dnešní šlágr kola se musel líbit každému divákovi, který na utkání dorazil. K vidění bylo spoustu šancí podpořeného počtem branek. Hosté od začátku zápasu tahali za kratší konec provazu, ale na úvodní branku Krafta ještě stihli rychle zareagovat. Nicméně AZet utekl soupeři do konce třetiny na rozdíl dvou branek díky trefám Říčky a Prokopa. Tato část zápasu nakonec rozhodla, hosté se sice radovali ve zbytku zápasu ještě dvakrát, ale nebylo jim to nic platné, jelikož na trefu Sztefka z druhé třetiny navázal v poslední části dvěma brankami Stránský. Havířov tak vyhrál po přesvědčivém výkonu 6:3 a odčinil tak prohru z minulého utkání.

2. liga východ - 25.kolo so 3.12.17:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
6:3
(3:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Kraft (Prokop), 13. Říčka (Vydra), 16. Prokop (Říčka), 26. Sztefek (Rimmel), 42. Stránský (Potočný), 54. Stránský (Potočný) - 9. Černý, 34. Duba (Halouska), 59. Čuřík (Kumstát). Rozhodčí: Škrobach - Hanzlík, Štěpán. Vyloučení: 6:4 . Využití: 3:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 1892. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 6:2, 6:3.
AZ Havířov: Daneček(Vrba) - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, L.Zientek, Pavlas - Klimša, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft, Kopún
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář (od 27. min. Musil) - Kumstát, Doseděl, Osina, Halouska, Peštuka, Paška, Tomiga, Finkes, Stejskal, Duba, Smejkal, Ševčík, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek, Zachar, Stráněl, Meidl, Kryl

Začátek zápasu patřil Havířovu, který si dokázal vypěstovat pověstný domácí tlak. Po pár pokusech, jenž Sedlář v pohodě kryl se do první vážnější šance dostal Karel Vydra, kterému skvěle namazal agilní Pechanec. Poté se ozvali i hosté z Prostějova. V 5. minutě se v úniku ocitl Stejskal, ale v rozhodujícím okamžiku zaváhal a nakonec nestihl ani vystřelit na brankáře.

Co se nepovedlo na jedné straně, povedlo se na straně druhé. V té samé minutě se totiž prosadil Daniel Kraft, který si svým důrazným počinem v brankovišti hostů gól doslova vydobil. Radost domácím mohl o pár sekund později zkazit Čuřík, ale jeho střela se pouze odrazila od betonu Danečka.

Při následné přesilovce Prostějova se toho stalo opravdu moc. Nejprve ujeli domácí do přečíslení 3 na 1, ale tuto šanci trestuhodně nevyužili. O chvíli později pak udeřili hosté. Michal Černý ujel do samostatného úniku a střelou nad vyrážečku nedal Danečkovi šanci. Vyrovnaný stav nemusel trvat dlouho, o pár momentů později se totiž v gólové příležitosti ocitl Maruna, jemuž ke vsítění rozdílové branky scházelo pár milimetrů.

Nemusel ale příliš smutnit, po jeho nezdaru se totiž ve 13. minutě radovali jeho spoluhráči z gólu. Hlavním aktérem se stal Robert Říčka, jehož sólo přes více než půlku hřiště budou vzpomínat hráči Prostějova ještě hodně dlouho. Netrvalo dlouho, a AZet už navyšoval stav na 3:1, když se v 16. minutě trefil do pravého horního růžku Petr Prokop.Prakticky hned po inkasované brance se do šance dostal Šebek, jemuž ale skórovat nedovolil havířovský bek, když je důsledně blokoval.

Jestli první dvacetiminutovku začali lépe domácí, pak to byli hosté, kteři začali lépe tu druhou. Už po 23 sekundách se do šance dostal Stejkal, jenž oprášil Danečkovy betony. To ale z útočného repertoáru Jestřábů nebylo zdaleka vše. Ve 22. minutě mohl s trochou štěstí skórovat Žajgla, ale prostějovský útočník nakonec vůbec netrefil kotouč.

O dvě minuty později zase "vyrobil" velkou hrubku brankář domácích. Puk po nešťastné rozehrávce nevyzpytatelně poskakoval před brankovištěm, v brance ale neskončil. Poté se ozvali i domácí. Po velkém závaru se puk dostal na čepel Krisla, od něhož černá guma putovala na svatyni hostů a nakonec se odrazila od její konstrukce ven.

Tyčka Krisla ale mrzet nemusela, o pár vteřin později se Havířov nakonec prosadil. Tlak pomohl využít beckhandovou ranou Michal Sztefek, který tak využil přesilovou hru. Tato branka zároveň vyhnala Sedláře na střídačku a jeho pozici tak zaujal Petr Musil. Ve 28. minutě mohl snížit stav Zachar, ale jeho sólový výpad nakonec ukončil svým zákrokem Daneček.

Ani pozdější akce Peštuky k brance nevedla. Ve 32. minutě mohli hosté děkovat brankáři Musilovi za dobře postavené tyčky. Obránce Havířova Petr Prokop si totiž vybudoval dálnici až před hostujícího brankáře a po jeho dělovce rozezvučela halu tyčka. Tato situace udržela hosty v zápase, navíc, když o minutu později snižoval Lukáš Duba, který využil kuriózního odrazu puku v brankovišti, schylovalo se k pořádnému dramatu.

Ten ale Havířov uťal už od samého nástupu do třetí třetiny, když volného Stránského viděl Potočný a skvělou nahrávkou jej poslal vstříc další vstřelené brance. Místo očekávaného tlaku Jestřábů se domácí obecenstvo dočkalo řady šancí od vlastních hráčů. Zvyšovat stav mohl Vydra nebo Stránský.

Ve 49. minutě využili domácí zkulinky v obraně Prostějova a jeli 2 na 1, jejich akce ovšem rozsvítit světlo za brankou nedokázala. O chvíli později jsme mohli vidět akci jako "přes kopírák", tentokrát v podání Klimšy s Kraftem, ani oni však neuspěli. V 51. minutě se do šance dostali také hosté, konkrétně Lukáš Duba, ale ani při samostaném úniku nedokázal skórovat, jelikož mu v tom po jeho střele zabránila tyčka.

V 54. minutě tak bylo definitivně rozhodnuto o vítězi. Vít Stránský se totiž dostal k odraženému puku a po následném zasunutí do branky si připsal již druhou branku v zápase. Co naplat, že Prostějov ještě v samotném závěru snížil po překvapujícím odraze od zadního mantinelu, který trefil Jakub Čuřík, na obrat už bylo příliš pozdě. Havířov tak uhájil domácí prostranství a zvítězil 6:3.

Jan Daneček (HC AZ havířov): S dnešním herním projevem všech hráčů jsem naprosto spokojený. Takhle si myslím, že bychom měli nastupovat do každého zápasu. Dnešní utkání bylo velice důležité hlavně z toho pohledu, abychom zjistili, jestli na nás nedolehla nějaká krize. Ale po dnešním výkonu mě hráči jenom ujistili v tom, že do té špičky ligy patříme. Zlomovým momentem zápasu byla podle mě branka na 5:2. Hráči měli nejspíš v hlavách zápas z minulé sezóny, kde jsme vedli doma 4:2 a nakonec jsme prohráli 6:4. Takže ta branka na 5:2 hodně uklidnující.

Petr Zachar (LHK Prostějov):Já myslím, že ten výsledek hovoří sám za sebe, Havířov dal šest branek a zaslouženě dnes vyhrál. Dneska jsme se na tom ledě porazili sami. Myslím si, že hráči by se měli nad sebou zamyslet, zvláště nad svým přístupem. Také nám to nevychází v obraně, kde v posledních zápasech dostáváme příliš moho gólů. Pokud se chceme zlepšit a dostat se tam, kde jsme byli, musíme do zápasu přistupovat s větší zodpovědností a se zajištěnou obranou.