První semifinálový souboj zvládl lépe Azet

Petr Miklas | 28.02.2012

H A V Í Ř O V - Důležitý první krok se hokejistům Havířova podařil, když základ k vítězství položili hned v první třetině, kde otočili stav z 0:1 na 3:1. Ve druhé části sice Prostějov snížil, ale pak už dávali branky pouze domácí hráči a připisují si tak výhru v poměru 6:2.

2. liga východ - 0.kolo út 28.2.18:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
6:2
(3:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Klimša (Daneček J., Rimmel), 6. Krisl (Potočný, Sztefek), 8. Kraft (Brezani, Pavlas), 36. Sztefek (Krisl, Vydra), 47. Sztefek (Potočný), 56. Vydra (Stránský, Potočný) - 4. Duba (Stejskal, Kumstát), 33. Mikšovský (Čuřík, Osina). Rozhodčí: Škach - Huda, Smilek. Vyloučení: 6:6 . Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2709 . Průběh utkání: 0:1,3:1,3:2,6:2.
AZ Havířov: Daneček L. - Krisl, Vydra, Balčík, Zientek L., Zientek M., Prokop, Rimmel, Jonáš - Lhotský, Klimša, Maruna, Pechanec, Potočný, Brezani, Sztefek, J. Daneček, Říčka, Kraft, Stránský, Pavlas.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář (Musil) - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Tomiga, Finkes - Stejskal, Duba, Meidl, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek, Mikšovský, Ševčík, Stráněl.

Dnešní utkání začalo poměrně opatrně, první střely byly z uctivé vzdálenosti, za domácí ji na začátku druhé minuty vyslal Sztefek, za hosty z Prostějova o minutu později Kolibár. Ale už od 4. minuty začaly oba týmy pálit naostro, nejprve otevřel skóre zápasu střelou do odkryté branky prostějovský Lukáš Duba, kterého pěkně našel Martin Stejskal. Vedení však Jestřábům nevydrželo příliš dlouho. Minutu po úvodní brance přišlo úvodní oslabení, které dokázali bleskově potrestat Havířovští hokejisté - David Klimša obelstil Sedláře a poslal puk k pravé tyči jeho branky.

Na sklonku 6. minuty už Havířov vedl, Martin Potočný tak dlouho míchal s pukem za brankou, až na sebe upoutal pozornost všech obránců, kteří si nevšimli najíždějícího Jiřího Krisla, jenž zavěsil do pravého horního rohu Sedlářovy branky. Přesně za dvě minuty přidal další branku domácích čtvrtý útok, který zatlačil prostějovské. Ti si museli pomoci faulem a při signalizované výhodě inkasovali, když souhru celého útoku zakončoval Daniel Kraft. V 10. minutě měli domácí další možnost navýšit svůj náskok, když hráli přesilovku, ale moc dobře si v ní nevedli. Poté přišla přesilová hra hostí, ale ani Jestřábům se nedařilo odehrát ji tak, jak by si představovali. Azet však špatně střídal a nabídnul tak Prostějovu krátkou přesilovku 5 na 3, kterou však hosté nevyužili a v pokračující klasické přesilovce mohli naopak inkasovat, když jim ujela dvojice Maruna-Pechanec. To by však nesměl Pechanec pálit jen do Sedláře. Závěr třetiny si už domácí pohlídali a napadáním ztěžovali rozehrávku Prostějova, kterému se nedařilo zakládat útoky. Nakonec tak šly oba celky do kabin za stavu 3:1.

Druhá část začala pěkně zostra, už po půlminutě mohli havířovští přidat další gól, když Sedlářovi po Marunově nahození vypadl puk, ale obrana hostí jej nakonec odpálila do bezpečí. Ve 25. minutě hráli Jestřábi přesilovku, ale příliš se jim v ní nevedlo a navíc jim domácí ujeli, výsledkem byl Sztefkův pokus mířící mezi Sedlářovy betony. Opora hostí je však stihla sklapnout včas. Ve 27. minutě měl Azet další dvě tutovky, které však trestuhodně zahodil. Nejprve se dostal sám před Sedláře Klimša, jehož střelu hostující gólman vyrazil a o pár vteřin se podobně vedlo Janu Danečkovi. Od té chvíle se do hry opět začali dostávat hosté z Prostějova. V té samé minutě se před Danečka protlačil Čuřík a ač hákován, dokázal zakončit, ne však skórovat. V následně nařízeném trestném střílení dostal šanci na reparát, ale Daneček jeho pokus se štěstím vytěsnil. O minutu později byl sám před domácím gólmanem Kumstát, ale nedokázal zvednout puk dostatečně vysoko.

A šance Jestřábů pokračovaly - ve 31. minutě byl sám před Danečkem Meidl, ale nepovedlo se mu přehodit Danečkův beton, na čemž měla zásluhu i nepotrestaná sekyra, kterou inkasoval. O minutu později přerušila spršku šancí Prostějova jedna akce domácích, kterou zakončil Sztefek pěknou střelou švihem, ta však jen lízla boční síť Sedlářovy svatyně. Ve 33. minutě se už hosté kýženého snížení dočkali, když Adam Mikšovský dokázal dostat puk za Danečkova záda. Šance prostějovských na vyrovnání zhatilo vyloučení, které dokázal Azet zásluhou Michala Sztefka potrestat. Jeho brance předcházela pěkná kombinace mezi Vydrou a Krislem, jehož střelu úspěšný střelec lehce tečoval.

Další branku Havířova mohl ve 38. minutě přidat Maruna, jemuž po pěkném uvolnění nahrával Lhotský, ale Sedlář jeho ránu vyrazil. V závěru třetiny ještě domácí hráli přesilovku, ale protože v ní nedokázali nic vymyslet, odnášeli si po dvou třetinách dvoubrankové vedení.

Do třetí části hry vstoupili lépe opět havířovští, kteří hosty přes tři minuty nepustili do svého obranného pásma. Ale když už se tam Jestřábi dostali, byli nebezpeční. Například Stejskal, jenž na konci 44. minuty tečoval před Danečkem, ale minul branku. Prostějovskou snahu zabrzdila až další branka domácích, kterou po krásné individuální akci zakončené bekhendovým blafákem dosáhl ve 47. minutě Michal Sztefek. O dvě minuty později byl blízko snížení hostující Stejskal, ale to by proti němu nesměl stát Daneček. V 50. minutě přišla další šance Azetu, když se Stránský s Potočným dostali do přečíslení 2 na 1, ale druhý jmenovaný trefil jen tyč Sedlářovy branky.

Skóre zápasu tak uzavřel až v 56. minutě Karel Vydra, jenž zakončil přesilovkový kolotoč střelou mezi Sedlářovy betony, kterou hostující brankář neudržel. Zbytek třetiny a vlastně i zápasu si už Havířov pohlídal a zaslouženě si užíval ovací ve stoje.