Havířov porazil Prostějov a ujal se tak vedení v sérii 2:1

David Motloch | 03.03.2012

H A V Í Ř O V - Pravidlo, že domácí tým vždy vyhraje platí i nadále. Dnes se o to zasloužili havířovští hráči, kteří byli od první do poslední minuty lepším týmem. Soupeř z Prostějova v určitých okamžicích sice také "kousal", ale jinak se k ničemu nedostal. Rozhodl tak zřejmě nástup do druhé třetiny, kde AZet třemi brankami zlomil soupeře a ze zbytku zápasu si udělal exhibici. Série se teď přesouvá na Hanou, kde budou Jestřábi čelit hrozbě vyřazení z play-off.

2. liga východ - 0.kolo so 3.3.17:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
5:2
(1:0, 3:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 13. J.Daneček (Klimša), 21. Maruna (L.Zientek, Pechanec), 26. Potočný (Sztefek, Krisl), 32. Říčka (Klimša ), 51. Krisl (Sztefek, Potočný) - 50. Čuřík, 54. Žajgla. Rozhodčí: Mrkva - Barteček, Moravec Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3455 . Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2.
AZ Havířov: L.Daneček (Vrba) - Prokop "A", Rimmel, Krisl "C", Vydra, Machálek, L.Zientek, M.Zientek - Lhotský, Pechanec, Maruna, Sztefek, Potočný "A", Daneček, Říčka, KIimša, Brezani, Kraft, Stránský, Pavlas
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář (32. Musil) - Kumstát, Doseděl, Osina, Kolibár, Paška, Peštuka, Finkes, Tomiga - Stejskal, Duba "C", Žajgla "A", Ševčík, Šebek, Mikšovský, Čuřík, Černý, Smejkal "A", Stráněl, Berčák

Začátek zápasu se nesl ve znamení play-off, tedy opatrného hokeje bez velkých šancí. Tu první si vytvořili domácí až v 6. minutě, ale Marunu si obrana Jestřábů dobře pohlídala. Po vyloučení Jakuba Čuříka pak Havířov dostal další příležitost jak se dostat do vedení. Ani velký závar s koncovkou Lhotského však k brance nevedl, Sedlář za pomocí svých obránců puk udržel v brankovišti. V 11. minutě spálil tutovku Říčka, jemuž vystřelit do odkryté klece hostů zabránil jeden z prostějovských beků.

Ve 13. minutě už se ale skóre měnilo. Postaral se o to Jan Daneček, kterého do úniku poslal Klimša. Střelou nad vyrážečku pak nedal Sedlářovi šanci. Poté se ozval i tým z Hané. Lukáš Duba napřáhl z dobré pozice, ale branku netrefil. Následoval nápor domácích. Ani Klimša s Potočným však síť v brance rozvlnit nedokázali.

Zřejmě klíčové období přišlo krátce po začátku druhé třetiny. Domácí totiž ve 21. minutě hosty zaskočili rychlo brankou. K Janu Marunovi se dostal puk přes celé pásmo a úspěšný střelec pak propálil Sedláře. O tři minuty později mohl Maruna opět skórovat, tentokrát však netrefil branku. AZet to ale mrzet nemuselo, v naskytnuté početní výhodě se totiž trefil Martin Potočný, jenž stál ve správný čas na správném místě.

Převaha domácích byla znatelná, Prostějov se od první třetiny takřka nedostal do souvislejšího tlaku. Ve 32. minutě šli navíc havířovští hráči do tříbrankového vedení, když si pul vzal na starosti Robert Říčka a po jeho krásné sólové akci se muselo rozsvítit červené světlo za brankou hostí. Tato situace navíc vyhnala Dalibora Sedláře na střídačku, zastoupit jej musel Petr Musil. Při hře 4 na 4 se pak do šance dostal Černý, jeho pokus ale Daneček pokryl.

Ve 35. minutě pak Karel Vydra projel s pukem půlku kluziště, na konci jeho akce však stál obránce Prostějova, který mu puk vzal. O minutu později mohl navyšovat stav Sztefek, ten si však nepřišel na Musila, který mu puk vypíchl hokejkou. Druhou třetinu tak uzavřel svou šancí Patrik Rimmel.

Ani ve třetí třetině se obraz hry nezměnil. Prostějov spíše stagnoval, ale narozdíl od předešlých dvou třetin se dokázal i střelecky prosadit. Ve 42. minutě se po záhadném odrazu dostal puk jen těsně vedle tyče havířovské branky. Ve 45. minutě se pak tlak Prostějova snažil zúročit Osina, ztroskotal však na Danečkovi. Ševčík pak spálil jasnou tutovku, když ani nadvakrát nedokázal překonat skvělou lapačku brankáře Havířova.

Chvilkovou převahu hostů se ještě snažil využít Černý, ale neúspěšně. Ve 49. minutě napřáhl na modré Krisl a jeho pokus byl ještě tečován, Musil byl však pozorný. O minutu později se ale už Jestřábi přece jenom prosadili. Zasloužil se o to Jakub Čuřík v asi nejlepší akci celého zápasu, kdy obehrál obránce Havířova a poté si položil na zem i brankáře Danečka.

Co mu to ale bylo platné, když za minutu Havířov odpověděl dalším gólem? Puk se nejdřív pohyboval mezi hloučkem hráčů před brankovištěm, než se dostal k Jiřímu Krislovy, který už skulinku v postoji Musila našel. Další dobré střídání pak odvedli Potočný se Sztefkem, ale ani jeden se už neprosadil. Plamínek naděje ještě v 54. minutě vykřesal Petr Žajgla, jenž ránou z mezikruží trefil místo nad ramenem Danečka.

Tím ale brankové zápisy skončily. Necelé tři minuty do konce zápasu se ještě v šanci ocitl Lukáš Zientek, ale Musil na něj vytáhl bravůrní zákrok. Skóre zápasu se tak zastavilo na konečných 5:2 pro Havířov, který tak získal jako první tým v sérii mečbol. Prostějov bude čelit vyřazení.

Jan Daneček (HAV) - Dnes to utkání vypadalo úplně jinak, než v Prostějově. Chtěli jsme se vyvarovat zbytečných vyloučení a to se nám taky podařilo. Soupeře jsme zlomili ve druhé třetině, kdy jsme rychle skórovali. Třetí třetina už byla jenom taková udržovací. Myslím si, že diváci museli být s naším výkonem spokojení.

Petr Zachar (PRO) - Dnes jsme si to utkání prohráli sami. Neodehráli jsme špatně první třetinu, kde jsme byli vyrovnaným soupeřem, ale poté nastal katastrofální nástup do druhé části, který celý zápas rozhodl. Do dalšího zápasu musíme nastoupit s chladnou hlavou a nesmíme se nechat vyprovokovat, tak, jako dnes. Možná i to nás stálo zápas, jelikož hráči neudrželi nervy na uzdě.