Havířov nestačil na Prostějov a připsal si první porážku v sezóně

David Motloch | 17.09.2011

AZet ve druhém domácím zápase v sezóně už od začátku tahal za kratší konec. Po úvodním tlaku všechny přítomné překvapil Smejkal a svou brankou udal jasný tón celého utkání. Havířov po celou dobu pouze dotahoval skóre, soupeř byl ale vždy o krok napřed. Zhruba v půlce zápasu měli domácí velkou šanci zápas otočit, když měli k dispozici dlouhou přesilovku 5 na 3. Branka z ní však nepadla. A i když se v dalším průběhu za Havířov dvakrát trefil Robert Říčka, bylo to zkrátka málo. Prostějov se na zápas skvěle připravil a po zásluze dnes také vyhrál poměrně jednoznačným výsledkem 5:2.

2. liga východ - 3.kolo so 17.9.17:00
AZ Havířov - LHK Jestřábi Prostějov
2:5
(0:2, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 30. Říčka (Pechanec), 51. Říčka (Prokop, Najdek) - 2. Smejkal (Čuřík), 19. P. Šebek (Kumstát), 33. Čuřík (Halouska, Žajgla), 50. Ševčík (Duba, Stejskal), 60. Kolibár (Žajgla). Rozhodčí: Fiala- Mikler, Bojda. Vyloučení: 5:8 (navíc Patrik Šebek 10 minut + do konce utkání za nesportovní chování). Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 562. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, M. Zientek, Pavlas - Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček, Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář - Kumstát, Finkes, Osina, Kolibár, Paška, Peštuka, Halouska, Tomiga, Stejskal, Duba, Ševčík, P. Šebek, Zachar, Čuřík, Smejkal, Černý, D. Šebek, Stráněl, Jedlička, Žaigla

Uběhlo pár okamžiků a na světelné tabuli už svítila jednička. Všichni diváci se ještě ani nestačili usadit na svá místa, když ve 2. minutě si dvojice Čuřík - Smejkal poradila s obranou Havířova. Smejkal se uvolnil v předbrankovém prostoru a přelstil Adama Vrbu. Prostějov zcela dominoval v úvodních minutách zápasu, což jenom potvrdila nebezpečná šance Kumstáta, kterou musel hasit Vrba.

K první vážnější šanci Havířova se dostal v 5. minutě Najdek, ale v krkolomné pozici nedokázal ani vystřelit. Na šance byla první třetina a ostatně i celý zápas velice bohatý. Potvrdily se tak předpovědi před utkáním, že půjde hlavně o atraktivní útočný hokej plný šancí. Jednu takovou měl hostující David Šebek, ale poloodkrytou branku Havířova netrefil, protože mu domácí obránce zablokoval hokejku.

Zhruba v půlce první třetiny se karty obrátily a najednou to byl Havířov, který si dokázal vytvářet tlak. Ve 12. minutě měl palebnou pozici Sztefek, ale skvělý zákrok holí Sedláře mu znemožnil vystřelit. Šance se ale tvořili i nadále. Pokusy Krisla, Danečka nebo Klimšy mohly s trochou štěstí skončit ve svatyni hostů.

V 15. minutě měl skvěle nabito na modré čáře Robert Machálek, jeho střela však nemířila mezi tři tyče. První třetina byla význačná také čistou hrou. První vyloučení totiž mohli diváci vidět až v 17. minutě, když za faul pikal Halouska. O chvíli později jej ale napodobil Machálek a v následné hře 4 na 4 udeřil Prostějov.

Patrik Šebek se v 19. minutě trefil do černého, když využil postavení Vrby v brankovišti. Domácí mohli do konce třetiny alespoň snížit, ovšem několikrát tečovaná střela od modré čáry nakonec skončila pouze v rohu.

Hned v úvodu druhé třetiny musel Havířov řešit ošemetnou situaci. Po faulech Machálka a Rimmela hrál Prostějov dlouhou přesilovku 5 na 3. Hosté však svoji možnost propásli a o pár minut později byli sami ve stejné situaci. Jenže ani Havířov nedokázal minutu a půl dlouhou přesilovku využít. Ve 29. minutě se naskytla ne příliš častá situace 3 na 1. Jen skvělý obranný zákrok Rimmela zabránil ke vsítění třetí branky Prostějova.

Ve 30. minutě bylo na havířovském zimním stadionu přece jenom veseleji, když se z ideální pozice trefil Robert Říčka. Jestřábi se začali často vylučovat, čímž nabízeli domácím další a další šance ke skórování a sami se ubírali o síly. Ve 31. minutě měli velice dobré příležitosti Machálek se Stránským, ale ani jeden z nich puk do branky neprocedil.

Po faulu Pechance ale Prostějov využil svou první přesilovou hru v zápase. Halouskovu střelu tečoval Čuřík přesně tam kde chtěl, brankář Vrba neměl na tuto změnu směru šanci zareagovat. Havířov mohl být rád, že se propast za hosty ještě více neprohloubila. Šancí ke vstřelení čtvrté branky měli Jestřábi dost. Stejkal se Šebkem ale neuspěli.

Domácí se snažili na začátku třetí třetiny vrhnout na soupeře jako uragán. Maruna měl už po pár vteřinách solidní šanci, zůstal však sám a ve finální verzi neměl komu přihrát. O chvíli později domácím zatrnulo, když střílel Ševčík. Ve 43. minutě to v hledišti jenom zahučelo, když se ani ze samostatného úniku nedokázal prosadit agilní Maruna.

Prostějov už se do útoku příliš nehrnul a snažil se po zbytek zápasu spíše bránit výsledek. Přesto měli havířovští hráči dobré šance ke snížení. Prokopova střela musela Sedláře v lapačce pořádně štípnout. Své příležitosti promarnili i Krisl se Sztefkem. Jako hřebík do rakve pak přisadili prostějovští hráči čtvrtý gól zápasu.

Ševčík se v situaci 2 na 1 nemýlil. Ševčík dostal skvělý pas od Stejskala a po kličce do beckhandu si vychutnal brankáře Vrbu. Jenže na tuto branku dokázal Havířov bleskurychle zareagovat. Když se nechal vyloučit hostující Paška, přišla opět chvíle pro Roberta Říčku. Prokop hned několirát naznačil střelu od modré, aby si obehrál protihráče. Jeho střela sice do branky nešla, ale puk se odrazil ke správně postavenému Říčkovi a ten už neměl problém připsat si svůj druhý zárěz v utkání.

V 53. minutě byl Patrik Šebek blízko ke vstřelené brance asi tři centimetry. Klouzající se puk po brankové čáře však nakonec v brance neskončil. O minutu později mohl zkompletovat hattrick Robert Říčka, ale z velkého úhlu nedokázal zamířit přesně mezi tři tyče.

Ačkoliv domácí prohrávali o dvě branky, zápas ještě rozhodnutý nebyl. Když šel ale Havířov do plného rizika a otevřel obranu, mohlo být hotovo. To by ale Ševčíkovi nesměl na poslední chvíli přeskočit puk přes čepel, když stál sám před gólmanem. Zřejmě poslední velká šance pro domácí přišla 58. minutě, když se nechal vyloučit Žajgla.

Havířov již však nic vymyslet nedokázal. Zlepšení nepřišlo ani při odvolání brankáře. Patrik Šebek si k jinak povedenému zápasu přidal kaňku na konec, když se nechal vyloučit do konce utkání za nesportovní chování. Sekundu před koncem zápasu ještě navýšil výhru hostů střelou do prázdné branky Jan Kolibár.