AZet oplatil Prostějovu porážku z posledního zápasu

David Motloch | 29.10.2011

Zápas začal lépe pro Havířov. Robert Říčka mohl skórovat, jenže nakonec netrefil branku. Toho využil Prostějov. Čuřík se při přesilovce dostal před branku a poslal domácí do vedení. Na srovnání stavu si AZet počkal až do druhé třetiny, kde si Říčka vynahradil neproměněnou šanci z prvního dějství. Jeho poměrně nenápadná střela nakonec propadla brankáři Kyšovi. Ve 43. minutě už šel Havířov do vedení a opět byl ústřední postavou Robert Říčka. Po jeho střele zazvonila tyčka a odražený puk už Sztefek uklidil do branky a využil tak přesilovku. O čtyři minuty později opět v přesilovce navyšoval stav Daneček, když dokázal skvělý pas Potočného poslat přesně pod břevno. Prostějov snížil čtyři minuty před koncem. V závaru před brankou nechala havířovská obrana skórovat Černého. Hosté už ale těsné vítězství uhájili, i když Kumstát měl v závěru zápasu skvělou možnost srovnat. Havířov tak oplatil Jestřábům letošní domácí porážku.

2. liga východ - 15.kolo so 29.10.17:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
2:3
(1:0, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky:9. Čuřík, 57. Duba (Černý) - 24. Říčka., 43. Sztefek (Říčka), 47. Daneček J. (Potočný, Sztefek). Rozhodčí: Škach - Novotný, Simčík. Vyloučení: 8:14. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3.
LHK Jestřábi Prostějov: Sedlář (2. Kyša) - Kumstát, Halouska, Osina, Kolibár, Peštuka, Paška, Tomiga, FInkes, Stejskal, Duba, Smejkal, Ševčík, Černý, Žajgla, Čuřík, Šebek P., Šebek D., Stráněl, Zachar
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L., Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček, Říčka, Pechanec, Brezani, Pavlas

Začátek utkání vůbec nenaznačoval, že se utkávají týmy z první a třetí příčky druholigové tabulky. Příliš mnoho pohledného hokeje se slušně zaplněná hala nedočkala. Hned ve druhé minutě se po průniku Roberta Říčky, zranila domácí jednička v brance Dalibor Sedlář, kterého musel v brance nahradit prostějovský junior Martin Kyša.

Dále pokračoval nepříliš pohledný hokej bez větších šancí, hlavně hosté se do útoku vůbec netlačili a spíše čekali na chyby domácích, které ale nepřicházely a hlavně z důvodu že za nimi stojí v brance junior, si dobře plnili své obranné povinnosti. V 9. minutě dostali domácí možnost hrát přesilovou hru, kterou velice brzy využili. Jakub Čuřík se dostal k odraženému puku před Vrbou a dokázal ho dopravit za jeho záda.

Po vstřelené brance pokračovala hra ze zajištěných obran. Do slibné pozice se dostal jen havířovský Jan Maruna, když zakončoval bekhendem z blízka před Kyšou jen do tyčky a o chvíli později unikli na druhé straně Jakub Čuřík s Patrikem Šebkem dva na jednoho, ale druhý jmenovaný se z blízka neprosadil. Víc větších šancí publikum nevidělo a první třetina tak skončila poměrem 1:0.

Druhou třetinu velice ovlivnil hlavní rozhodčí, který se rozhodl vylučovat hlavně hosty a domácí hráli první polovinu třetiny převážně v početní výhodě, tu ale nedokázali nijak zužitkovat, naopak se málem prosadil unikající Říčka, který sám proti Kyšovi neuspěl a to ani následnou dorážkou.

Ve 24. minutě se už ale Robert Říčka radovat mohl. Hrálo se čtyři na čtyři a jelikož se jeho kolegové z útoku vydali střídat, zkusil přes obránce z kruhů zakončit a kotouč propadl Martinu Kyšovi do branky. Jestřábi nabídnuté přesilovky vůbec nevyužili, a šanci zahrát si v početní převaze dostali i hosté. Ve 31. minutě mohl skórovat právě v přesilové hře Martin Balčík, když zametal z brankoviště do branky vyraženou střelu Prokopa od modré. Domácí brankář ale v poslední chvíli betonem jeho snahu zneškodnil.

Rozhodnutí tedy musela přinést třetí třetina, do které vstoupili daleko lépe hosté. Nejprve mohl překlopit skóre na havířovskou stranu Prokop, když po jeho střele z kruhů Kyša vyrazil lapačkou jen těsně vedle tyčky, ale hosté se do vedení nakonec dostali zanedlouho. Ve 43. minutě, v přesilové hře, prokličkoval Robert Říčka až před branku. Obránce mu sice nedovolil zakončit z dobré pozice, a tak zakončoval až z brankové čáry. Trefil jen tyčku, od které se puk odrazil k volnému Michalu Sztefkovi a ten ho jen doklepl z brankoviště do branky.

Ve 47. minutě dokázal Havířov odskočit o dvě branky, a znovu to bylo v přesilové hře. Martinu Potočnému se podařilo vybojoval za brankou puk, poslal ho mezi kruhy osamocenému Janu Danečkovi a ten překonal klečícího Kyšu nad rameno.

Až po této brance se Jestřábi probrali a začali také útočit, jejich snaha ale často končila na výborném Vrbovi. V 56. minutě dostali Jestřábi příležitost hrát 52 vteřin dlouhou přesilovku 5 na 3. Po vyhraném buly navíc domácí trenér odvolal brankáře a Prostějov pak dokázal po obrovském závaru před Vrbou, Lukášem Dubou snížit na 2:3. V poslední minutě měl na holi vyrovnání Pavel Kumstát, jenže jeho bekhendový blafák dokázal roztažený Vrba na brankové čáře zneškodnit.

Havířov tak z Prostějova odjíždí se třemi body za vítězství 2:3.

Petr Zachar (trenér Prostějova): Nemáme se za co stydět, bylo to vyrované utkání momentálně s nejlepším mužstvem v soutěži. My jsme hráli dobře i bez Dalibora Sedláře, poctivě ze zadu. Havířov vyložené šance neměl, dal nám gól na 1:1, když se pro nás nešťastně Osinovi zastavil puk. Další dva góly pak hosté dali v přesilových hrách. V závěru už to bylo dosti hektické, chybělo nám více klidu. Je pravda ale, že kdybychom dali dva góly v power play, tak by to bylo velké štěstí. Kyša odchytal zápas v rámci svých možností a určitě to není jeho chyba, že jsme prohráli.

Jan Daneček (trenér Havířova): Utkání možná trochu ovlivnilo zranění gólmana domácích, protože je to jejich opora. Museli pak tedy více vycházet ze zajištěné obrany a nemohli tolik praktikovat svoji nátlakovou hru. Prostějov má ale vynikající mužstvo, které to nevzdalo ani za stavu 1:3. Myslím si že rozhodčí na nás byl trochu přísnější, ale jsem rád, že to kluci ubojovali. Důležitý moment v utkání bylo naše vyrovnání na 1:1, protože do té doby byli domácí lepší a my jsme pak převzali taktovku. Na plynulost hry mělo ovšem vliv časté vylučování, což je, myslím si, škoda. Mohlo to být při hře pět na pět krásné utkání.