Zápas jako na houpačce nakonec vyhrál Azet

Petr Miklas | 12.01.2011

H A V Í Ř O V - Dvanáct branek dnes viděli diváci na Havířovském stadionu, kam přijeli oplatit sobotní návštěvu hokejisté Nového Jičína. Domácí nejprve vedli 1:0 gólem hned ze své první akce, ve druhé třetině prohrávali 2:1, poté vyrovnali na 2:2, o chvíli později se soupeř dostal do vedení 5:3 a třetina skončila za stavu 4:5. Ve třetí třetině předvedl Azet dokonalý obrat, když třemi brankami určil konečný výsledek 7:5. Na vítězství se velkou měrou podílel Jan Daneček, který ve svém teprve třetím utkání po zranění vstřelil 2 branky. Gól a asistenci si připsali Najdek, Maruna a Sztefek. Dvěma gólovými přihrávkami se prezentoval vedoucí muž kanadského bodování Azetu Robert Říčka.

2. liga východ - 31.kolo st 12.1.18:00
AZ Havířov - HC Nový Jičín
7:5
(1:1, 3:4, 3:0)
Branky a nahrávky: 1. Najdek (Zientek L.), 28. Daneček J. (Říčka), 38. Maruna (Najdek, Říčka), 39. Klimša (Maruna, Najdek), 42. Sztefek, 50. Daneček J. (Vydra), 53. Stránský (Sztefek, Pechanec) - 19. Pavlačka (Hruška), 25. Gebauer R. (Vrdlovec, Pavlačka), 33. Macháček (Horák, Andrýsek), 36. Štěpiak (Skaloš), 39. Gebauer R. (Toman). Rozhodčí: Mrkva - Koliba, Mrákava. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1518. Průběh utkání: 1:0,1:1,1:2,2:2,2:4,3:4,3:5,7:5.
AZ Havířov: Daneček L. - Prokop, Zientek L., Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík, Maruna, Klimša, Najdek, Stránský, Pechanec, Sztefek, Říčka, Pavlas, Daneček J.
HC Nový Jičín: Šrámek - Andrýsek, Gulda, Slavík, Pelikán, Hruška, Skaloš, Vrdlovec, Toman, Tomášek, Pavlačka, Macháček, Gebauer R., Horák, Zedník, Chvostek, Štěpiak

Havířov dnes chtěl oplatit svému soupeři porážku z posledního kola a začal výborně - hned první akce Azetu skončila gólem! Najdek s Marunou najížděli 2 na 1, Najdek se rozhodl řešit situaci sám a po kličce do forhandu trefil přesně horní růžek Šrámkovy brány. Poté se však žádný útočný uragán nekonal, naopak první zákrok si připsal i domácí brankář. Do velkých šancí se však ani jeden z týmů nedostával. Až ve čtvrté minutě jsme viděli první ošemetné situace v obranném pásmu domácích, nejprve nebezpečně střílel Macháček, Daneček jeho bombu vyrazil betonem, poté se dral do šance Robin Gebauer, toho čistě zastavili obránci. V šesté minutě dostal AZ výhodu přesilové hry, ale naložil s ní velmi špatně, pouze jediná střela z úhlu mířila na Šrámka. O 2 minuty později přišla druhá příležitost domácích napravit svou bilanci, ale dopadlo to podobně jako v prvním případě. AZ se zlepšil o jedinou střelu, i když tentokrát dokázal soupeře zamknout v jeho obranném pásmu. K dobré střele od modré se dostal Maruna, Šrámek jeho pokus kryl a v závěru přesilovky tvrdě pálil Říčka, Šrámek i tentokrát jeho střelu chytil. Poté přišly dvě slibné příležitosti domácích, ale Stránský ani Maruna Šrámka nepřekonali. V 17. minutě měl obrovskou šanci Nový Jičín. Tomášek jel sám na Danečka, blafákem do forhandu jej položil, ale nedokázal puk dostat do brány. Hned poté dostal možnost přesilové hry Nový Jičín a hned domácím předvedl, jak se má hrát. Kombinaci s Hruškou zakončil přesnou střelou Pavlačka.

V závěru první třetiny si dobrou příležitost vytvořil domácí Najdek, ale trefil pouze boční konstrukci. Druhá část začala opatrně a vůbec nic nenasvědčovalo brankostroji, který měl přijít. První náznak šance přišel ve 24. minutě, kdy se Klimša dobře uvolnil za brankou, nahrával Najdkovi mezi kruhy, ale obránci Nového Jičína akci překazili. O minutu později už se skóre měnilo, ale na druhé straně - nahrávku Vrdlovce před branku Robin Gebauer jen usměrnil za Danečkova záda a Nový Jičín poprvé vedl. Ve 28. minutě bylo vyrovnáno - AZ se prosadil těsně po skončení přesilovky, po krásné Říčkově přihrávce střílel Jan Daneček do odkryté branky.

Poté přišla série vyloučení domácích, dvakrát hráli dokonce v oslabení tří proti pěti a Nový Jičín dokázal ve druhém případě přesilovku zužitkovat, když Macháček zasunul kotouč do prázdné branky po chytré Horákově nahrávce. Krátce poté mohl Havířov vyrovnat, svou příležitost ale nevyužil a tak se mohl Nový Jičín dostat na rozdíl dvou branek, úspěšným střelcem byl Štěpiak po nahrávce Skaloše. Ve 38. minutě AZ konečně vyžil přesilovku, po krásné přihrávce Najdka střílel do prázdné branky Maruna. Poté se domácí tlačili do útoku a zapomínali na zadní vrátka, čehož využil Robin Gebauer při úniku dvou na jednoho po přihrávce Tomana a Novojičínští znovu vedli o dvě branky. Hned o 13. vteřin později AZ odpověděl brankou Klimši, který se prosadil po přihrávkách Maruny a Najdka. O necelou minutu později se do obrovské šance dostal domácí Stránský, který se hnal sám na gólmana a ač tísněn, dokázal dobře vystřelit. Šrámek je ovšem kvalitní brankář a překonat se nenechal. A tak se šlo podruhé do šaten za stavu 4:5.

Do třetí třetiny vlétli domácí hokejisté jako uragán. Minutu a půl po začátku třetiny dokázal AZ vyrovnat, když Sztefek zachytil přihrávku hostí, vyrazil do protiútoku, prosmýkl se dvěma obráncům soupeře a tváří v tvář Šrámkovi se nemýlil. Domácí jako by ožili a drtili soupeře jedním útokem za druhým, chvílemi se zdálo, jako by hráli v početní převaze. Ovšem šance Machálka, Stránského ani Sztefka brankou neskončily. Ve 47. minutě si domácí přesilovku zahráli a po minutě měli dokonce výhodu pěti proti třem, branku však nevstřelili, i když byli několikrát blízko - Prokop ani Najdek však nedokázali dostat puk do odkryté branky. Mrzet je to nemuselo, protože těsně po skončení přesilovky proměnil únik dvou na jednoho Jan Daneček, který si vyměnil puk s Vydrou a zakončoval do prázdné brány, Šrámek byl bezmocný. AZ se tak podruhé v zápase ujal vedení a již ho nepustil. V 51. minutě měl AZ další možnost přesilové hry a dokázal ji využít - Stránský trefil po přihrávkách Sztefka a Pechance přesně horní růžek Šránkovy brány. Tím se gólový účet uzavřel, Nový Jičín sice hrál ještě přesilovku, ale role se úplně obrátily, tentokrát to byli hosté, kdo se nedokázal prosadit přes těsnou obranu. AZ tak utkání dovedl do úspěšného konce.

Dnes jsme tedy viděli utkání plné zvratů a i když soupeř není divácky atraktivní, našlo si cestu na stadion 1518 diváků, kteří se projevili jako opravdoví fanoušci a neúnavně fandili, když se domácím nedařilo. Nakonec si společně s hráči mohli užít děkovačku.

Jan Daneček starší(AZ Havířov):

Už v zápase v Jičíně jsem na hráčích viděl, že na ně doléhá únava. Dělali jsme spoustu faulů a proto jsme tam prohráli. Já jsem před dnešním zápasem hráče upozorňoval, že nesmí faulovat a musí hrát aktivně. Přesto se ta naše únava projevila, ukázalo se, že jsme v mírné krizi a opět jsme si pomáhali fauly. Nový Jičín nám utekl o 2 góly, naštěstí se nám vždy povedlo z protiútoků přiblížit na dostřel. Ve třetí třetině se nám povedlo zápas otočit, když jsme použili zbraně soupeře - dostali jsme je pod obrovský tlak a nedali jim prostor, hodně nám pomohl rychlý gól, který klukům nalil do žil energii.

Petr Kneblík(HC Nový Jičín):

Utkání se muselo divákům líbit. První 2 třetiny jsme na tom byli líp, potom přišlo nešťastné vyloučení zastavu 5:3 pro nás, kterého domácí využili. Ve třetí třetině už nás přitlačili a nám došly síly. Taky se na tom podepsalo to, že naši 2 nejlepší hráči Pavlačka a Slavík, museli na šití po zásazích v obličeji a chvíli nám chyběli. Nakonec domácí zaslouženě vyhráli.