AZ vybojoval další výhru v těžkém utkání s Novým Jičínem

Petr Miklas | 30.10.2010

Oba týmy, povzbuzeny výhrami ve svých posledních zápasech, začaly velmi aktivně, šance se střídaly na obou stranách. Velmi dobrý výkon dnes podali oba brankáři, domácího Lukáše Danečka dokonce dělilo pouze 12 vteřin od vychytané nuly. Šťastnějším týmem byl nakonec domácí Havířov, když vedl od 6 minuty po brance Potočného a ve třetí třetině navýšil své vedení na 3:0 po brankách Prokopa a Sztefka. Nový Jičín dokázal už pouze korigovat na 3:1, o čisté konto obral Danečka hostující Macháček.

2. liga východ - 15.kolo so 30.10.17:00
AZ Havířov - HC Nový Jičín
3:1
(1:0,0:0,2:1)
Branky a nahrávky: 6. Potočný (Stránský, Sztefek), 50. Prokop (Říčka), 56. Sztefek (Stránský, Krisl) - 60. Macháček (Pavlačka). Rozhodčí: Smeták-Řezáč,Mrákala. Vyloučení: 3:5 . Využití: 2:0 . V oslabení: 0:0. Diváci: 1729 . Průběh utkání: 3:0,3:1 .
AZ Havířov: Daneček (Vrba) - Prokop, Zientek,Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík, Maruna, Pechanec, Najdek, Stránský, Sztefek, Potočný, Lhotský, Říčka, Pavlas, Toman, Mach
HC Nový Jičín: Šrámek (Kozák) - Andrýsek, Gulda, Slavík, Pelikán, Hruška, Skaloš, Vrdlovec, Toman, Tomášek, Pavlačka, Macháček, Gebauer R., Kabeláč, Zedník, Valchař, Uhlar, Hradil

Oba týmy posíleny vítěznou šňůrou začaly aktivní hrou, ale do vyložených šancí se nedostávaly. Ze začátku měli trochu více ze hry novojičínští, ale Lukáš Daneček, který dnes nahradil v bráně Adama Vrbu, od začátku předváděl velmi jisté zákroky a podržel tak své mužstvo. Poté se do šancí začali dostávat i havířovští, ale i Šrámek chytal jistě. Překonat ho se podařilo až Martinu Potočnému, kterého vybídl ke střele do odkryté branky nezištnou přihrávkou Stránský, tomu pěkně nahrál Sztefek. Zdálo se, že po této krásné kombinaci se opět rozjede Havířovský brankostroj, ale oba brankáři na dlouhou dobu své svatyně začarovali.

Zápas to ovšem vůbec nebyl nudný, hra se přelávala ze strany na stranu.Už 2 minuty po havířovském gólu skvělým zákrokem lapačkou udržel těsné vedení domácí Daneček. I nadále se dařilo novojičínským vyrážet do nebezpečných protiútoků, dvojice Gebauer a Pavlačka ujížděla 2 na 1, ale sami svou šanci překazili, když se Gebauerovi nepodařilo zpracovat puk na modré čáře a domácí obrana je dobruslila. I nadále se oba týmy snažily útočit, ale většinou se nedostaly ke střele, protože obě obrany fungovaly velmi dobře. Když už se některý z hráčů dostal do lepší příležitosti, zakročil brakář - domácí Daneček po střelách Gebauera a Tomáška, hostující Šrámek zhatil šance Potočného a Krisla při přesilovce AZetu.

Na začátku 2.třetiny AZ dohrával přesilovku, ale tlak si vynutit nedokázal, pouze v závěru přesilovky se k nebezpečné střele dostal Maruna. Ubráněné oslabení hosty povzbudilo a nechybělo mnoho k vyrovnání po šancích Uhlara a hlavně Vrdlovce, po jehož střele zazvonila tyč Danečkovy branky. Poté se do slibné šance dostal domácí junior Mach, ale v rozhodující chvíli mu sjel kotouč z hole. Těsně před polovinou, zápasu dostali domácí možnost další přesilové hry, tu ale nevyužili, navíc se provinil faulem Maruna, čímž dostali příležitost zahrát si přesilovku, i když zkrácenou, i novojičíští. Ani těm se ji využít nepodařilo a tak se stav utkání neměnil. Ve 33. minutě se málem dostali do přečíslení dva na brankáře havířovští Mach a Sztefek, ale Sztefkovi se nepodařilo zpracovat kotouč a tak Šrámek tuto příležitost zmařil. Poté měl Havířov další výhodu jednoho hráče v poli, podařilo se mu zavřít hosty v obranném pásmu, ale ti dokázali pokrývat domácí střelce, takže z toho žádnou šanci nevytěžili.

Následující minuty patřily novojičínským, do samostatného úniku se dostal Pavlačka, po něm přišly šance Zedník a Hruška. AZ se z tlaku vymanil až ke konci druhé třetiny, kdy se sám před gólmana hostí dostal Mach, ale trefil pouze Šrámkovy chrániče. Třetí třetinu začali aktivněji havířovští, Pechanec pěknou přihrávkou z poza branky našel Najdka, ale Šrámek dokázal jeho střelu pokrýt. I poté se tomuto útoku dařilo držet hosty v jejich obranném pásmu, ale ke střele se nedostal. V polovině třetiny byl vyloučen novojičínský Toman, následnou přesilovku už Havířov využil - od modré prostřelil Šrámka Prokop po přihrávce Říčky. Dvacet vteřin po vstřeleném gólu byl vyloučen další hráč Nového Jičína, Hruška, což neunesl hostující Kabeláč a za nesportovní chování si vykoledoval trest do konce utkání. Minutu na to byl potrestán novojičínský Andrýsek na 5 minut a do konce utkání za faul kolenem a Havířovu se naskytla dlouhá přesilovka 5 na 3, v ní měl největší šanci Potočný, který pohrdl další nabídku na střelu do odkryté branky a těsně minul horní tyč. Nakonec Andrýskův faul potrestal až v 56. minutě Sztefek, který dostal puk do odkryté branky po závaru před Šrámkem, asistovali Stránský a Krisl. Těsně po vstřeleném gólu byl vyloučen domácí Balčík, hosté výhodu přesilové hry nevyužili a počet hráčů na obou stranách se vyrovnal, když byl vyloučen Macháček, k přesilové hře se ale nedostal ani Havířov, na 2 minuty si šel odpočinout Potočný a tak se hrálo dlouho ve čtyřech. Minutu před koncem zápasu se dostal do dobré příležitosti hostující Uhlar, ale Daneček čisté konto uhájil, o 3. vychytanou nulu v sezóně jej nakonec připravil Macháček, který se po přihrávce Pavlačky octnul sám před brankářem a měl spoustu času zakončit. To už ovšem nemohlo nic změnit na vítězství Havířova, který se tak bodově dotáhl na první Šumperk. Následovala už klasická děkovačka, kterou si hráči i fanoušci ohromně užívají.

Velký díl havířovských úspěchů leží na juniorech, kteří při úzkém kádru A mužstva naskakují nejen do svých zápasů za juniorku, ale i do utkání mužů, kde jsou hodně vidět a hrají důležitou roli. Do dnešního utkání nemohl zasáhnout pro nemoc David Klimša, takže od začátku nastupovali Pechanec a Mach, kteří dorazili do Havířova až v 6 hodin ráno. Přestože měli v nohách náročné zápasy v Chomutově a Litvínově, byli oba hodně aktivní a soupeři nebezpeční. Bohužel se naši juniorce nedaří, v extralize juniorů hrají na chvostu tabulky a čeká je boj o záchranu. Určitě by jim pomohla větší fanouškovská podpora při domácích zápasech.

Jan Daneček: Byl to těžký zápas, jsem rád, že se nám podařilo nepříjemného soupeře porazit. Domácí fanoušci jsou namlsaní a myslí si, že budeme každého jasně porážet, ale my máme úzký kádr a určitě bychom nebyli tak vysoko, nebýt pomoci juniorů, kteří jsou pro nás velmi důležití. My jsme rádi za každé vítězství, čekáme že na nás dopadne nějaká krize, kdy prohrajeme několik zápasů v řadě a půjdeme v tabulce dolů, ale ta zatím naštestí nepřišla.

Petr Kneblík : Mě akorát mrzí,že se musí vyhrávat nefér způsobem. Kdyby nám Havířov dal góly a byl lepší neřeknu ani slovo, ale že mu k tomu musí pomáhat pan rozhodčí... Já jsem věděl, že to udělá, jen jsem čekal kdy. A on mě nezklamal a udělal to, navíc domácí rozhodčí, který bydlí pár metrů od zimáku... Bohužel,lajnoví hážou bully domácím hráčům... A to ani nechci říkat, co si pan rozhodčí dovolil říct našemu hráči - "hrajete ho*** tak vypadni"