V prvním derby s Karvinou úspěšnější AZet!

Tomáš Vlček | 21.09.2011

Čtvrté kolo 2. hokejové ligy zavedlo hráče AZetu Havířov na led Karviné k derby utkání s místním Plus Oilem. Jako už tradičně viděli diváci kvalitní a dramatickou podívanou, tentokrát dovedenou až k samostatným nájezdům. V nich byli úspěšnější havířovští a vezou si tak domů po zásluze 2 body.

2. liga východ - 4.kolo st 21.9.18:00
SK Karviná - AZ Havířov
3:4sn
(1:1, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 20. Valchař (Blatoň), 29. Blatoň (Javín, Samiec), 57. Mikšan (Moravec) - 19. Říčka (Krisl), 22. Krisl (Stránský, Potočný), 35. Říčka (Vydra), rozhodující SN Daneček J.. Vyloučení: 11:11. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1950. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3, 3:3 - 3:4.
SK Karviná: Iláš (Žídek) – Tomis, Samiec, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Studený, Štefanka, Holuša, Valchař, Moravec, Roupec, Galvas, Ivan, Javín, Ciupa, Luka, Škatula, Sznapka, Hegegy
AZ Havířov: Vrba (L. Daneček) – Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L., Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Brezani, Kraft, Pavlas
Zápas samotný potvrdil vysoká očekávání. Hráči předvedli dobré výkony, a o zajímavé momenty nebyla nouze.

Jen, co se puk poprvé dotkl ledu, zaházeli havířovští příznivci led konfetami a muselo se čekat na jejich odklizení. Poté se ale začalo naostro, zejména před domácí Ilášovou brankou, na kterou se Havířov ihned vrhl. Jako první ale zahrozil domácí Valchař, kterého však Vrba, stejně jako gólovou dorážku Samiece, vychytal.

Havířov se ale nenechal zahanbit a opět se aktivně dral do útoku. Se střelami Krisla i Potočného si poradil Iláš, u Klimšova nahození zpoza branky měl štěstí, že se puk zastavil na brankové čáře. Ale i s touto situací si poradil, stejně jako s další velkou šanci hostí. Ovšem i Vrba měl svůj den. V první třetině si několikrát smlsnul na Valchařovi, kterému lapil velké šance i následnou dorážku Samiece.

Když už se zdálo, že se půjde do kabin bez branek, začaly se dít zajímavé věci. Při hře 4 na 4 minutu před koncem udeřil Robert Říčka, který projel s pukem celé kluziště, obešel dva domácí obránce a krásnou bekhendovou kličkou překonal i Iláše. Hostující euforie ale netrvala dlouho. Dvě vteřiny před koncem Radim Valchař z úhlu a s pomocí tyče dostal kotouč za Vrbu a přeci jen tak vyšel z jednoho ze soubojů vítězně - 1:1.

Druhé dějství začalo tak, jako to první, tedy tlakem Havířova. Ten řešil faulem Hegegy, jehož trest potrestal Jiří Krisl, který nadvakrát propálil bombou od modré Ilášovy betony. A v Havířovském kotli mohlo být veseleji, jenže Iláš vytáhl další ze skvělých zákroků proti Pechancovi. Brzy na to se předvedl i Vrba, který řešil několik závarů i dělovku Štefanky.

Šance se přelévaly ze strany na stranu, možnost navýšit vedení měl Prokop, který byl mezi kruhy sám, ale Iláše nepropálil. A tak opět udeřila Karviná. Domácí se dostali do přečíslení, Javín nabil Janu Blatoňovi a ten z levého křídla Vrbu propálil – 2:2. Karviná se mohla dostat i do vedení, ale Holušova teč, stejně jako dvě Samiecovy tutovky v přesilovce gólem neskončily.

Druhá polovina třetiny už ale patřila AZetu. Nejprve Klimša krásnou kličkou překonal Iláše, ale puk do prázdné branky nedostal, a tak se opět blýsknul Robert Říčka. Ten ve vlatním oslabení na Iláše švihl nenápadnou střelu, která zapadla pod horní tyčku a poslala hosty do vedení. V závěru třetiny to na ledě začalo jiskřit, z čehož mohli vytěžit hosté, kteří dostali možnost dlouhé přesilovky. A taky, že hrozili, v úvodu třetího dějství za Ilášem dokonce zvonila tyč.

Karvinští fanoušci zřejmě vycítili, že jejich svěřenci potřebují pomoct a tak poprvé v zápase začali výrazněji fandit. Postupně se začal přidávat celý stadion a ukázalo se, že lidé v Karviné hokeji fandit umí. Společně si ale oddechli při úniku Stránského i střele Daněčka, kteří Iláše překonat nedokázali.

Čtyři minuty před koncem šli hosté po velmi přísných vyloučeních do tří a Karviná vycítila šanci. Domácí sehráli přesilovku skvěle, nejprve třikrát pálil Luka, až pak Moravec zvolil přihrávku na Davida Mikšana a ten už neměl problém do odkryté klece kotouč dostat - 3:3.

Tato branka poslala zápas do prodloužení, kde měli na svých holích karvinští rozhodnutí. Jenže Galvas v obrovské šanci nedal, poté hosté obětavě odvrátili kotouč a to nejhorší zažehnali. Havířov dostal možnost přesilové hry, sevřel domácí v jejich obranné třetině, dostával se i do šancí, ale Iláš si zřejmě chtěl vyzkoušet, jak se na karvinském zimním stadionu chytají nájezdy.

Na ten první ale nestačil, Potočný nic nevymýšlel a poslal puk do branky. Na druhé straně neodpověděl Moravec, ovšem ani Stránský, Luka a Říčka gól nedali. Osud zápasu stál na Valchařovi. Ten rovněž na nic nečekal a Vrbu dokázal překonat. Ke čtvrté sérii se opět postavil Luka, silnou ránou ale napálil spojnicí břevna s tyčí.

A tak se o rozhodující trefu postaral Jan Daneček, který bekhendovou kličkou překonal Iláše a rozhodl první derby letošní sezony ve prospěch Havířova.