Přesilovky rozhodly a první místo je v nedohlednu

Libor Gavlas | 18.01.2012

Dnešní utkání jasně ukázalo největší slabinu Azetu v celé nahotě. Nejen, že své přesilové hry domácí nevyužili, ale dvakrát při nich dokonce inkasovali. Když se k tomu přidají dvě využité přesilovky karvinských, vychází z této rovnice jednoduché řešení = 0 bodů.

2. liga východ - 36.kolo st 18.1.18:00
AZ Havířov - SK Karviná
2:5
(0:1,1:1,1:3)
Branky a nahrávky: 31. Potočný (Stránský, Krisl), 57. Rimmel (Maruna, Najdek) - 7. Galvas (Mikšan, Moravec), 27. Mikšan (Moravec), 46. Ivan (Štefanka, Iláš), 52. Studený (Hegegy, Štefanka), 59. Luka (Ivan). Rozhodčí: Jeřábek - Bojda, Mrákava. Vyloučení: 7:10, navíc Daneček, Sznapka 5+dku, Novák (KAR) 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:2. Diváci: 3375. Průběh utkání: 0:2,1:2,1:4,2:4,2:5.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L. - Klimša, Maruna, Najdek, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček, Lhotský, Kraft, Pechanec, Brezani, Pavlas
SK Karviná: Iláš - Tomis, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Studený, Urbánek, Štefanka, Štubňa, Moravec, Galvas, Valchař, Ivan, Javín, Ciupa, Luka, Sznapka, Hegegy

Zajímavý souboj začal lépe pro Karvinou. V první třetině měla znatelnou převahu, vytvořila si více šancí jak domácí, jejichž šance v první třetině se daly spočítat na prstech jedné ruky. Ale popořádku. Jako první se dostal do šance Studený, po jehož dorážce už domácí brankář rozhodně studený nebyl. Domácí dostali hned po necelých dvou minutách první výhodu přesilové hry, které byly, jak se později ukázalo, rozhodující.

A to zpočátku nevypadalo zle. Prokop pálil od modré, ale těsně minul. To bylo ovšem vše, protože Sztefek vzápětí fauloval. Ale ani hosté krátkou přesilovku nevyužili a přišel první důležitý moment. Hosté předvedli hezkou kombinaci, kterou musel Vydra hasit úmyslným posunutím branky a jeho úmysl se mu vydařil, neboť hosté zdařilou kombinaci dokončili, ale kotouč dostali za brankovou čáru až v době, kdy už branková konstrukce nebyla na svém místě. Vydra ovšem zaslouženě putoval na trestnou lavici.

Ale jak se někdy říká, pravda se ukázala. Karviné totiž stačilo patnáct vteřin. Domácí obrana zcela zapomněla na Mirka Javína, který zdejší prostředí dokonale zná, a tak ví jak se orientovat před brankou – 0:1. Domácí si sice vzápětí připravili dvě šance, ale Sztefek ani Daneček je nevyužili. Hosté pak dostali možnost přesilové hry, Galvas několikrát pálil na Vrbu ze stejného místa, ale stereotypní střelba Vrbu nerozhodila. V 15. minutě fauloval Javín Marunu a po minutě se k němu na trestné přidal Studený a Azet tak měl skoro minutu výhodu dvojnásobné přesilové hry. Jenže v ní ohrozil Iláše pouze Prokop a naopak, když se hosté vrátili z trestné lavice, okamžitě pelášili ve třech na jediného obránce. Ale Ivan to prozatím nevyřešil dobře a Vrbu nepřekonal.

Bylo jasné, že pokud domácí budou hrát ve druhé třetině stejně, tak nemají šanci na úspěch. Jenže druhá třetina začla stejně jako ta první. Ve velké šanci se ocitl Mikšan, ale Vrba se rozhodit nenechal. Pak ovšem začali úřadovat domácí. Stejně jako hosté v první třetině se dostali do přečíslení 3 na 1, ale vyřešili jej lépe jak hosté. Bohužel Maruna netrefil prázdnou branku a skóre se neměnilo.

Nápor domácích pokračoval, Klimša krásně tečoval Rimmelovo nahození, mířil však těsně nad. Na druhé straně se dostal ke své pověstné dělovce Galvas, ale orazítkoval pouze břevno, které ovšem zazvonilo i v Karviné. Nápor domácích vyústil v další neproměněnou šanci Danečka a vzápětí v Galvasův faul. V přesilovce ovšem Moravec na vlastní modré podržel kotouč, krásně našel Davida Mikšana, který bekhendovým blafákem překonal Vrbu – 0:2.

Azet se ovšem nevzdal. Opět se pustil do útočení, ale ani Lhotský se nedokázal prosadit a následující závar přinesl akorát Ilášovu ztracenou hokejku. V polovině utkání přece jen Havířov snížil. Stránský našel perfektně u tyčky zapomenutého Potočného, který snížil – 1:2. Poté přišly další šance Klimši a Danečka a zápas gradoval. Vyrovnat se ovšem domácím nepodařilo. Ani v následující přesilovce, ve které sice hezky pálil Stránský, ale pouze do boční konstrukce. Další nápor havířovských ukončil faul Klimši a třetinu tak dohráli domácí ve čtyřech, tudíž logicky bez náporu.

Ve třetí třetině mohli domácí hned ze začátku vyrovnat. Luka zahákoval Krisla a ve 45. minutě putoval na trestnou lavici. I tuto přesilovku začali domácí dobře, ale ani Maruna, ani Najdek, kteří to oba zkoušeli velmi chytře, tak neuspěli. Jenže na šance se nehraje, a tak Štefanka našel na modré Ivana, který řešil situaci podobně jako v první třetině, akorát tentokrát jeho dělovka našla cíl – 1:3.

Azet to pořád zkoušel, nevzdával se i přes tříbrankové manko, ale nedokázal si už vypracovat větší šance. Střely Krisla, Maruna a Stránského Iláše příliš neohorzily. A když neuspěl zblízka Klimša, zkomplikoval situaci faulem Krisl. A hosté moc dobře věděli, jak s touto výhodou naložit. Václav Studený dostal prostor na tři dorážky a hráč, který toho také odehrál spoustu v Havířově toho dokázal využít – 1:4. K derby patří i pořádná bitka. Nevím, jestli se tak dá označit souboj Maruny se Sznapkou, protože váhová i výšková převaha byla na straně karvinského hráče, který ji také dokázal využít. Jelikož předtím sudí signalizoval faul, vyústil celý střet ve čtyřminutovou přesilovku domácích.

Ale jelikož byli domácí s početní výhodou naštíru, nevyužili ani tuto. I přesto ale dokázali snížit. Patrik Rimmel byl před brankou důrazný natolik, že protlačil kotouč za Ilášova záda – 2:4. Ale obrat se nekonal, do prázdné branky potvrdil svůj výborný výkon Luka – 2:5. Přípravu na play-off tedy domácí nezvládli, obzvláště co se týče přesilovek, které zápasy v play-off rozhodují.