Ve třetím derby zvítězila Karviná

Tomáš Vlček, Tomáš Salamon | 07.12.2011

Ostře sledovaný duel AZetu v Karviné dnes nabídlo 26. kolo druhé ligy. Zápas v němž se tradiční rivalové střetli nejen o tři body, ale také o vedení v tabulce začal už v prvních šesti minutách divokou přestřelkou. Postupně se totiž prosadili domácí obránci Hegegy a Štefanka a havířovský forvard David Klimša. Karvinští pak své vedení ještě v 1. třetině navýšili o branku Luky a protože další gól už diváci, i přes řadu šancí na obou stranách, neviděli, zůstaly tentokrát tři body v Karviné.

2. liga východ - 26.kolo st 7.12.18:00
SK Karviná - AZ Havířov
3:1
(3:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 4. Hegegy (Studený, Ivan), 6. Štefanka (Ivan), 19. Luka (Hegegy, Ivan) - 6. Klimša (Maruna). Rozhodčí: Mrkva – Hrubec, Řezáč. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 500. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.
SK Karviná: Iláš - Tomis, Samiec, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Orság, Stýdený, Urbánek, Štefanka, Moravec, Szajter, Galvas, Ivan, Javín, Ciupa, Luka, Škatula, Sznapka, Hegegy.
AZ Havířov: Vrba - Rimmel, Krisl, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L., Machálek, Prokop - Klimša, Maruna, Pavlas, Potočný, Stránský, Kopún, Říčka, Sztefek, Kraft, Lhotský, Pechanec, Brezani.

Za bouřlivé atmosféry a pod dohledem velkého množství fanoušků obou stran začala lépe Karviná. V úvodu zápasu byla aktivnější a obrovskou šanci měl po Samiecově pasu David Mikšan, kterého vychytal výborný Adam Vrba. Záhy se chystal zakončovat Marek Ivan, ale byl faulován Brezanim a Karviná dostala první prostor k přesilové hře. Tu zvládla na výbornou. Hráči druhé formace předvedli nádherný „ťukec“, na konci kterého byla přesná rána Alexanda Hegegyho. Jenže Karviná si pořádně své vedení ani nestihla uvědomit a už o něj přišla. Trvalo něco přes minutu, než Maruna poslal perfektní přihrávku mezi obránce Davidu Klimšovi, který samostatný únik proměnil.

Jenže pokud byla odpověď Havířova blesková, pak musíme odpověď karvinského celku označit za raketovou. Domácí hned po buly zahnali AZ do jeho pásma, kde chyboval Balčík, který upadl za brankou. Puku se ujal Marek Ivan, který nabídl z druhé vlny přijíždějícímu Filipu Štefankovi a ten se nemýlil. Znovuzískání ztraceného vedení Karviné trvalo pouhých třicet sekund.

Havířov dostal možnost vyrovnat v sedmé minutě, kdy postupně na trestnou lavici odklouzali dva karvinští hráči, ale minutu a půl trvající převahu dvou mužů Karviná ubránila. Po vyrovnání počtu sil měli více ze hry domácí, ale nedařilo se jim z ní vytěžit další branky. Karvinskou převahu zbrzdilo až čtyřminutové vyloučení Nováka. V početní nevýhodě se nejvíce blýsknul David Iláš. Poté co Říčka pálil z výborné pozice, dorážel Potočný do prázdné branky, ale karvinský brankář se tygřím skokem přemístil a hrotem lapačky puk vyrazil. Potočný následně poslal puk zpět do ohně a Iláš lapil i od modré pálícího Krisla, čímž přerušil hru a uklidnil situaci.

Zbytek oslabení už Karviná zvládla bez problému, ale tlak z dlouhé havířovské přesilovky přetrvával. Největší šanci měl Michal Sztefek, který stál sám před brankou a odrazil se k němu kotouč. Střelu z otočky však nezvládl podle představ svých a podle představ havířovských fanoušků. Havířov pokračoval a své štěstí zkoušeli Klimša s Říčkou, ale neuspěli. Karviná potřebovala udělat něco velkého, aby se z tlaku vymanila a zvolila ten nejefektivnější způsob. Po vyhraném buly ve vlastní třetině Vladimír Luka okamžitě našlápl dopředu a dočkal se milimetrového pasu od Alexandra Hegegyho. Sám před Vrbou už si věděl rady a s přehledem navýšil skóre.

Do druhé třetiny nastoupil úplně jiný AZ, než do té první. Domácí si sice z první periody přenesli část přesilovky a bezprostředně po jejím vypršení přišla další, ale Karviná v obou z nich působila velmi malátně a nedokázala si vytvořit větší šance. To AZ věděl, jak si udělat prostor a David Klimša se do šance dostal téměř stejným způsobem, jako při svém gólu, ale tentokrát Iláš jeho záměry vystihl. Dvě minuty na to, to byl znovu Klimša, kdo způsobil ohromný závar před brankou. Celou situaci řešil Tomáš Urbánek zalehnutím kotouče v brankovišti a sudí Mrkva nařídil trestné střílení. V tom David Klimša zkoušel krátkou kličku do bekhendu, kterou Iláše překonal, ale Iláše zachránila tyč.

Následovala přesilovka hostí a hned po ní i početní převaha domácích. V té si mohl společně s karvinskými fanoušky rvát vlasy Václav Studený, který nejprve šikovně tečoval Štefankovu ránu, kterou Vrba vyrazil zpět na jeho hůl. Na Václava zývala prázdná branka a karvinské publikum už slavilo, jenže pak puk proti všem očekáváním zamířil nad branku a v ochozech to jen zahučelo. Při hře pět na pět byl opět na puku více Havířov, ale David Iláš byl dnes večer v dokonalé formě a další gólovou radost hostům zamítnul.

Rozhodnout měla poslední třetina. Do té Karviná vyjela s jasným cílem udržet dvougólové vedení a na jejím výkonu to bylo jasně znát. Domácí svědomitě střežili vlastní klec a čekali na brejky, ze kterých by mohli zasadit smrtící úder. AZ se pokoušel obranu prolomit a pomoct mu k tomu mohla i přesilovka, kterou promarnil. V sedmačtyřicáté minutě chyboval Balčík, který při rozehrávce namazal Mikšanovi. Ten karvinskou pozici ještě vylepšil přihrávkou na Samiece, ale mladý dříč havířovskou branku minul. Stejný hráč potvrdil své nasazení o čtyři minuty později, kdy u mantinelu přetlačil tři protihráče a namazal Javínovi, jehož ránu zlikvidoval Vrba. Ve čtyřiapadesáté minutě se blýsknul Patrik Rimmel, který svou obětavostí vymazal přečíslení dva na jednoho, ve kterém se ocitli Moravec s Mikšanem a zachránil tak naději pro hosty.

Čas ubíhal a pokud chtěl Havířov pomýšlet na lepší výsledek, musel co nejdříve udeřit. V sedmapadesáté minutě hrál přesilovku a bylo jasné, že nyní je nejvyšší čas. Jenže početní převahu absolutně nezvládl a naděje se pomalu a jistě začínala rozplývat. V závěrečné powerplay měl AZ ještě jednu velkou šanci, ale na zdramatizování výsledku to nestačilo. Karviná tak poprvé v této sezoně vyhrává derby a v tabulce se posunula tam na první příčku.

Aleš Flašar, trenér Karviné: Dneska to sice bylo vydřené vítězství, ale myslím si, že zasloužené, protože jsme ubránili spoustu těžkých oslabení. Byl to celkově zodpovědný výkon podpořený skvělým Davidem Ilášem vzadu a tentokrát si myslím, že Havířov tahal za kratší provaz a byli jsme lepším týmem. Ve druhé třetině to otevřeli a hráli trošku vabank, takže jsme do té třetí šli s tím, že budeme hrát na brejky a hlavně ze zajištěné obrany. Podle mě to byl pěkný hokej pro diváky a hlavně s dobrým koncem a si myslím, že spravedlivým koncem, protože té smůly už jsme měli dost. Už v Havířově jsme byli lepším týmem a prohráli jsme, takže si myslím, že jsme si dneska zasloužili vyhrát.

Stanislav Sztefek, asistent trenéra Havířova: Hlavní bylo to, že jsme zaspali úvod utkání. Udělali jsme hrubé chyby, které znamenaly góly. O přestávce jsme si to vyříkali a do druhé třetiny jsme nastoupili odhodlaní otočit výsledek. Přestříleli jsme soupeře, přehrávali jsme je v útočném pásmu, dostávali jsme se do gólových šancí, ale neměli jsme to štěstí, abychom dokázali kotouč do branky dostat. Ve třetí třetině mužstvo Karviné hrál takticky, nikde se nehnalo a domácí si ten výsledek pohlídali s tím, že hráli poctivě odzadu a nedovolili nám žádnou velkou šanci. V závěru jsme tam sice nějaké měli, ale nepropadlo to tam. Lituju tyček, které jsme dali a trestného střílení, které jsme neproměnili.