V dramatickém derby vyhrál AZet nad Karvinou 4:3

Tomáš Vlček | 26.10.2011

Ostře sledované derby AZetu Havířov s HC Plus Oil Karviná splnilo všechna očekávání. Téměř 4.000 diváků vidělo skvělý a dramatický zápas, po kterém se nakonec z vítězství 4:3 radoval AZet.

2. liga východ - 14.kolo st 26.10.18:00
AZ Havířov - SK Karviná
4:3
(2:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Stránský (Krisl), 9. Stránský (Potočný), 33. Daneček J. (Říčka), 56. Maruna (Zientek L.) - 25. Ivan (Luka), 35. Studený (Ivan), 59. Luka (Samiec, Galvas). Rozhodčí: Šeděnka - Bojda, Mikler. Vyloučení: 11:12 navíc Štefanka (KAR) 10 + 10 OT. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3.905. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Vydra, Balčík, Zientek M., Zientek L. - Klimša, Najdek, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pavlas, Brezani, Kraft, Pechanec.
SK Karviná: Iláš (21. - 22. Žídek)- Tomis, Urbánek, Štefanka, Roupec, Galvas, Javín, Sznapka, Hegegy - Samiec, Rosůlek, Novák, Mikšan, Blatoň, Studený, Holuša, Moravec, Ivan, Ciupa, Luka, Škatula.

Úvod zápasu patřil jednoznačně AZetu. Už v po 46 vteřinách donutil David Klimša svou dravostí k faulu Javína a domácí dostali možnost hrát přesilovku. V ní se už po 40 vteřinách, po Krislově sražené střele, nejlépe zorientoval Vít Stránský a volejem poslal puk poprvé za záda Karvinského brankáře Iláše. Pak se sice dostali ke dvěma slušným střelám i karvinští, konkrétně Novák a Luka, ale Vrba byl pozorný. Od 5. minuty hrál AZet další přesilovku a Jan Daneček v ní byl velmi blízko zvýšení havířovského náskoku.

To se nakonec podařilo až v 9. minutě a opět to byl Vít Stránský, kdo stál v pravý čas na pravém místě. Tentokrát číhal u pravé tyčky a do prázdné branky zakončil akci Martina Potočného. Stalo se tak vteřinu poté co začala přesilovka Karviné a tak byl stav 2:0 pro domácí dvojnásobně cenný.

Hostům pomohla do zápasu přesilovka, kterou hráli od 11. minuty. Už v ní se pomalu zastřelovali, ale nejhůře bylo v první třetině domácím ve 14. minutě. A jen skvělé zákroky Adama Vrby proti karvinské převaze a kus štěstí při šanci Nováka uchránily havířovské od inkasovaní. A protože stejně neúspěšně dopadly i další střelecké pokusy, a to na obou stranách, šlo se poprvé do kabin za dvoubrankového vedení domácích.

Druhou část zápasu začali domácí dohrávkou přesilovky, ale byli to naopak hosté kdo se nejprve úspěšně ubránil a pak udeřil. Ve 25. minutě Marek Ivan dorazil z blízka v přesilovce puk do havířovské branky a snížil na 1:2. Následující minuty přinesly asi nejhezčí pasáž hry, v níž se oba týmy věnovaly zejména útočení, ale oba brankáři byli pozorní a puk za svá záda nepustili. Více práce měl karvinský Iláš a to zejména při přesilovce AZetu od 27. minuty, ale ani Sztefek ani Prokop či Stránský jej nepřekonali.

Velkou šanci měli v polovině zápasu i hosté, konkrétně Holuša, ale Vrba jej se štěstím vychytal. Góly přišly až poté. Nejprve se prosadili domácí a to při hře ve čtyřech hráčích na obou stranách. Robert Říčka střílel ve 33. minutě švihem z křídla velmi přesně. Iláš sice betonem vyrazil, ale přesně před dojíždějícího Jana Danečka a ten už neměl problém puk poslat do odkryté branky.

Radost domácím vydržela jen něco přes minutu. Pak udělali chybu v rozehrávce, Marek Ivan zavezl puk za Vrbovu branku a od zadního mantinelu našel přesně Václava Studeného, který se nemýlil a snížil opět na rozdíl jediné branky. Závěr třetiny patřil i díky přesilovkám opět AZetu, ale branku už početné obecenstvo do sirény nevidělo.

Závěrečná část zápasu se už hrála mnohem opatrněji. Nikdo nechtěl udělat chybu a tak se šance rodily jen pomálu. Více bylo naopak vyloučených, ale ani přesilovky změnu skóre nepřinášely. Nejblíže skórování byl v 52. minutě Michal Sztefek, když po faulu na něj v samostatném úniku, dostal možnost trestného střílení, ale jeho pokus Iláš v pohodě pokryl.

V dalších minutách byl AZet díky opakovaným oslabením pod tlakem, ale proti bombám Ivana a Štefanky skvěle zasáhl Adam Vrba. V 56. minutě, jak jinak než v nestandardním počtu hráčů na ledě – hrálo se 4 na 4, Jan Maruna skvěle zužitkoval přihrávku před branku a bylo to 4:2 pro AZet. Vzápětí dostali domácí ještě možnost hrát přesilovku a v klidu tak mohli dohrát zápas, ale opak byl nakonec pravdou. Karvinští přesilovku přežili bez úhony a pak sami udeřili.

V 59. minutě dostalVladimír Luka před Vrbou luxusní prostor a střelou pod víko snížil na 3:4. Aby toho nebylo málo, další komplikaci si domácí vytvořili faulem a následným oslabením přesně minutu před koncem. Hostující trenér Flašar si vzal time-out, stáhl Iláše na střídačku a před Adamem Vrbou začalo dusno. Karvinští však už domácího strážce branky nepřekonali a tak mohli Havířovští slavit vítězství 4:3.

Jan Daneček (trenér HC AZ Havířov): Myslím, že to bylo dobré utkání. Jako vždy s Karvinou to mělo náboj a atmosféru. Dali jsme rychle dvě branky, to nás uklidnilo a i když jsme v některých fázích nehráli zrovna nejlépe, dovedli jsme zápas nakonec s velkou dávkou štěstí do úspěšného konce. Proti silnému soupeři jsme získali velmi cenné tři body.

Trenér HC Plus Oil Karviná Aleš Flašar odmítl rozhovor poskytnout.