Po dramatické bitvě je ve finále srovnáno na 1:1

Tomáš Vlček, Petr Sobol | 11.03.2012

Po pátečním spláchnutí svého soupeře 8:1, zajížděli dnes hokejisté AZetu k druhému finálovému zápasu na karvinský led. V první třetině se i přes vyrovnaný průběh dvakrát radovali domácí, kteří své vedení ještě v polovině zápasu navýšili. AZet se však nevzdal a ve třetí části zápasu dvěma přesilovkovými brankami Michala Sztefka snížil. Víc však už nestihli a série se tak za stavu 1:1 stěhuje v úterý na led K&K Pneu arény.

2. liga východ - 0.kolo ne 11.3.17:00
SK Karviná - AZ Havířov
3:2
(2:0, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 11. Galvas, 20. Hegegy (Studený, Luka), 33. Javín (Moravec, Mikšan) - 45. Sztefek (Krisl, Rimmel), 51. Sztefek (Potočný). Rozhodčí: Škach – Švarc, Velinský. Vyloučení: 10:7 navíc Blatoň (KAR) a Kraft (HAV)10 min OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 3. 532. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
SK Karviná: Iláš - Javín, Sznapka, Hegegy, Štefanka, Galvas, Urbánek, Tomis - Mikšan, Moravec, Samiec, Luka, Ivan, Studený, Novák, Blatoň, Holuša, Ciupa, Rosůlek, Štubňa, Orság
AZ Havířov: Daneček L. - Krisl, Rimmel, Vydra, Zientek M., Machálek, Balčík, Zientek L. - Daneček J., Říčka, Potočný, Sztefek, Pechanec, Maruna, Klimša, Pavlas, Kraft, Brezani, Stránský

Po úvodním oťukávání na obou stranách si před Danečka najel Blatoň, ale svou střelu poslal jen doprostřed branky. Na Iláše vyslal první nebezpečnou střelu Kraft, ale i karvinský gólman byl připraven. Daleko nebezpečnější byla střela Pechance, po které zůstal Iláš ležet a Machálek od modré poslal puk jen těsně mimo. Rychlé tempo však pokračovalo i nadále a do úniku se dostal Studený, Daneček ale sklidil potlesk zaplněné havířovské tribuny. Na začátku sedmé minuty předvedl dravý průnik Brezani, Iláš ale jeho schovanou střelu viděl.

Následně dostal tým AZ výhodu přesilovky a přes Ilášem bylo pořádné rušno. Odrytou klec minul Vydra, těsně vedle skončila i nebezpečná teš Lukáše Zienteka. Karviná ale oslabení přečkala a díky aktivnímu Ivanovi se dostala do útoku. Vhodnou pozici sice Ivan prováhal, Daneček ale puk neudržel, kotouč se dostal na modrou a David Galvas propálil přesně vše, co mu stálo v cestě. Karvinou branka nabudila a rázem to byli domácí, kdo se dostal do početní výhody. V té sice zahrozil Moravec, puk ale poslal těsně mimo a AZ se ubránil. Hra se však přelévala a tak následující minuty patřily týmu AZ. Nejprve se neujala Krislova pumelice od modré, ve velké šanci neuspěl ani Kraft. Ten prováhal i další velkou šanci, která přišla po závaru před karvinskou brankou.

Přesto ještě do přestávky udeřila Karviná. Nejprve sice skok Rimmela v oslabení, který vyrazil puk letící do branky, zabránil jasnému gólu, poté se ale po nepovedeném pokusu Luky dostal k puku Alexandr Hegegy, který na bližší tyčce propálil Danečkovy betony. To na světelné tabuli svítil čas 19:49.

Druhou třetinu načal dělovkou od modré Štefanka. Chvíli na to zamotal obráncům hlavy Blatoň a z dorážky přestřelil Novák vzývající volnou Danečkovu klec. Až poté se před havířovskou brankou situace uklidnila. Na druhé straně si objel branku Kraft, ale nezamířil přesně. V následující přesilovce dorážel svůj vlastní průnik aktivní Říčka, ale Iláš uspěl. Zároveň se však začal dostávat do tempa, protože Havířov ve svém tlaku nepolevoval.

Karviná se ale nenechala zahanbit. Nejprve se do sóla dostal Studený, poté sám před Danečkem střílel i Moravec. Hostující gólman ale vytáhl dva dobré zákroky. Z dobré pozice pálil i Novák, jeho pokus ale minul branku. A tak na sebe vzal odpovědnost Miroslav Javín, který překvapil Danečka střelou na bližší tyč - do horního růžku a zvýšil na 3:0. Skóre se mohlo měnit i v dalších minutách. Na jedné straně ale nevyřešil šanci dobře Maruna, na druhé straně jej „napodobil“ Luka. Další šanci měl na hokejce Sztefek, Urbánek ale zastoupil Iláše a hrozící nebezpečí odvrátil. V závěrečných vteřinách to ještě zkoušel Maruna, našel ale jen připraveného Iláše a tak šla Karviná do šaten s vedením 3:0.

Bylo zřejmé, že Havířov chce s výsledkem něco udělat. V úvodu třetí části však spíše zaujala karvinská série icingů a povedená střela Moravce. Kýžený gól ale AZ přeci jen zaznamenal. Hosté se dostali do dvojnásobné početní výhody, Krislovi sice rána nesedla, paradoxně ale našel Michala Sztefka, který puk uklidil za Iláše. Havířov mohl v tlaku pokračovat, místo toho se ale sám dostal do tří. I tak ale unikl Rimmel, který však samostatný nájezd poslal nad branku. Z následujícího útoku se na jednoho obránce hnali tři karvinští, ale Mikšan ani Štefanka své šance neproměnili.

Další velkou šanci spálil Luka, který před sebou měl prázdnou klec. Jen, co se Havířov ubránil, zamířil opět před Iláše. Ten musel řešit příležitost Říčky i tlak v následujícím domácím oslabení. Havířovská strana už se dokonce radovala, jenže Maruna puk do branky neposlal hokejkou, ale úmyslným kopnutím. Hned na to se ale Havířov po krásné akci dočkal. Potočný našel přesným pasem Michala Sztefka, který jen nastavil hůl a přiblížil hosty na rozdíl jediné branky. Na Danečka sice pálil hned po buly Luka, hra se ale ihned vrátila před Iláše, kde bylo pořádně horko. Nebezpečně pálil Stránský, jeho pokus ale skončil nad.

Tlak Havířova uťala přesilovka Karviné, ve které se Galvas dostal až před Danečka, skulinu mezi jeho betony ale nenašel. Minutu a dvacet vteřin před koncem si hostující lavička vyžádala oddechový čas, odvolala Danečka z brány a zkusila závěrečný tlak. V něm Maruna napálil jen tyč, Karviná pak sice dohrávala jen ve čtyřech, zvládla se ale ubránit a v sérii tak srovnala na 1:1.

Aleš Flašar, trenér Karviné: Je důležité, že jsme vyhráli. Ale myslím, že jsme si to hodně zkomplikovali. Měli jsme hodně vyloučených. Na to, že jsme hráli doma, tak 11 je hodně velké číslo. U druhého inkasovaného gólu tam byla i smůla, dorazili puk do prázdné branky. Nicméně kdybychom dali na 4:1, kdy měl Vláďa Luka šanci do prázdné branky, bylo by po zápase. Ale už se k tomu nechci vracet, zvládli jsme to s vítězným koncem, srovnali na 1:1 a to je důležité.

Jan Daneček, trenér Havířova: Já si myslím, že celý zápas rozhodlo to, že my jsme po dvě třetiny nebyli schopni využít přesilovky. Soupeř využil dvě a dal trošku šťastný třetí gól. Do třetí třetiny s tím jsme šli s tím, že se pokusíme zvrátit, ale bohužel přestože jsme dva góly dali, tak už jsme to v tom závěru nestihli vyrovnat. Opravdu si myslím, že rozhodlo to, že domácí v prvních dvou třetinách využili přesilové hry. My se na nic nemůžeme vymlouvat, protože my jsme ty přesilovky měli taky a neproměnili jsme je, takže to bylo klíčové. My máme od začátku stejnou taktiku. Víme co na Karvinou hrát. Musí to být nátlaková hra a musíme do toho dát hodně pohybu. To už jsme si řekli před první zápasem doma. Dařilo se nám to a navíc nám tam spadly i nějaké góly navíc. Dnes jsme ty góly naopak nemohli dát, nebo jsme je spíš začali dávat pozdě a to domácím zajistilo vítězství. Je to 1:1, jedeme dál a já bych si přál, aby to bylo na 5 zápasů, protože ty zápasy mají krásnou atmosféru a já bych lidem přál, ať si to užijou.