Přerov udolán po boji 4:3

Tomáš Vlček | 01.02.2012

I přes mrazivé počasí se dnes v K&K Pneu aréně před slušnou návštěvou hrál druholigový hokej. Úrovní sice nijak nepřevyšoval průměr, ale vynahradil to dramatičností a nakonec i šťastným koncem pro domácí AZet. Po divoké přestřelce na konci první desetiminutovky svítilo na ukazateli skóre 2:2. V prostřední části hry se dostali přesilovkovým gólem do vedení hosté, ale v závěrečné pětiminutovce nakonec dvojice Jan Daneček - Robert Říčka strhla dvěma brankami vítězství na stranu Havířova. Vítězství to nebylo nijak krásné, spíš vydřené, ale taková mají snad ještě větší cenu. AZet díky němu uhájil druhé místo v tabulce a snad si také, výhrou nad silným soupeřem, pozvedl sebevědomí do závěru základní části soutěže.

2. liga východ - 40.kolo st 1.2.18:00
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
4:3
(2:2, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Vydra (Kraft, Machálek), 10. Lhotský (Pechanec), 54. Říčka (Klimša, Daneček J.), 59. Daneček J. (Říčka) - 8. Sakrajda (Sedlák, Kolařík), 9. Coufal (Brančík), 28. Faltýnek (Sedlák). Rozhodčí: Mrkva - Bojda, Mrákava. Vyloučení: 3:5, naví Maruna (HAV) 10 min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.429. Střely celkem: 34:26 z toho na branku: 24:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 4:3.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Balčík, Machálek, M. Zientek, L. Zientek M., Vydra - Klimša, Pechanec, Maruna, Potočný, Stránský, Sztefek, Lhotský, Říčka, Daneček J., Kraft, Pastrňák, Jonáš
HC ZUBR Přerov: Tihlář - Pala, Faltýnek, Ferenc, Vlček, Krajíček, Sklenář, Pospíšil - Kolařík, Sedlák, Ditrich, Brančík, KotásekHanák, Menšík, Coufal, D. Šťastný, Sakrajda

Počátek utkání byl ve znamení pozorných obran, což naznačovalo, že se setkala dvě mužstva s nejlepšími výsledky v této činnosti. Po šesti minutách však začalo být najednou vše úplně jinak. Nejprve Karel Vydra využil zpětnou přihrávku Daniela Krafta a tvrdou ranou k tyči otevřel skóre utkání. Po minutě však bylo vyrovnáno, protože Petr Sakrajda dostal před brankou Adama Vrby dostatek prostoru k tomu, aby proměnil v gól Kolaříkovu přihrávku z poza branky. Na počátku 8. minuty už Zubři vedli. V situaci 2 na 1 našel Richard Brančík přesně Viktora Coufala a ten se nemýlil.

AZet vyrovnal na konci minuty desáté, poté co Luděk Lhotský poslal svou střelou švihem do růžku Cihlářovy branky. Tímto čtyřminutovým brankostrojem se však střelecký účet první třetiny uzavřel a to přesto, že v její poslední minutě se v první přesilovce utkání snažili v nadějných pozicích zakončovat Rimmel a Klimša.

Druhá část zápasu nabízela z počátku ukázku pevných obran, z čehož vybočila snad jen situace z 25. minuty kdy Lhotský ve skvělé pozici před Tihlářem poslal jen slabou střelu a ta zůstala pod gólmanovými betony. O minutu později putoval na trestnou domácí obránce Rimmel a i když se Havířovští dlouho aktivně a úspěšně bránili, nakonec si sjel mezi kruhy na přihrávku Zdeňka Sedláka Daniel Faltýnek po zemi prostřelil Adama Vrbu potřetí.

Vzápětí dostali Zubři k dispozici další přesilovku, ale tu už domácí přežili bez pohromy. Naopak velká šance byla k vidění na druhé straně hned po jejím skončení, ale v situaci 2 na nikoho Jan Daneček nabídku Lukáše Zientka nevyužil. Čtvrtá desetiminutovka už nepřinesla nejen branku, ale ani žádné velké šance. Hosté se spoléhali na pozornou obranu a Havířov se sice snažil o vyrovnání, ale výsledkem bylo jen několik střeleckých pokusů, které Radek Tihlář s přehledem pochytal.

Podobný obrázek hry byl k vidění i po druhé přestávce. Za zmínku stojí snad jen šance Kotáska ze 48. minuty, ale Adam Vrba jeho pokus utlumil ve výstroji. Vzápětí se trochu poškádlili Balčík a Hanák a rozhodčí Mrkva rozhodl, že se bude hrát 2 minuty ve čtyřech. Mírná převaha AZetu v této herní situaci byla vyjádřena pokusy obránců Zientka a Prokopa, ale Tihlář byl spolehlivý. Hosté hráli nejen pozorně v obraně, ale také chytře. Snažili se přesnými přihrávkami dlouho držet puk a domácím jej pokud možno moc nepůjčovat. To jim vycházelo až do 54. minuty, kdy přeci jen otevřeli okénko ve své obraně a AZet toho hbitě využil. Robert Říčka v situaci 2 na 1 sice zvažoval přihrávku na spoluhráče, ale nakonec vystřelil a udělal pro Havířov dobře. Tihlář puk sice ztlumil, ale nakonec se přeci jen pomaloučku doklouzal do hostující branky – 3:3.

Vyrovnávací gól vlil domácím novou energii a Radek Tihlář se měl po střelách Prokopa a Sztefka co ohánět. Výbornou šanci si na druhé straně svým rychlobruslařským výkonem připravil v 57. minutě Pavel Hanák, ovšem Adam Vrba měl své betony proti jeho pokusu na správném místě. A tak nakonec opět udeřilo do Přerovské branky. Dvě minuty před koncem si vynutil faul Robert Říčka a následnou přesilovku – světe div se – AZet využil. Dokonce mu k tomu stačilo pouhých 22 vteřin poté, co Jan Daneček dorazil do branky puk po opakované Říčkově střele.Hosté se sice následně pokusili oddechovým časem a za chvíli i hrou bez brankáře o vyrovnání, ale dalším vyloučením si to notně zkomplikovali a Havířovští už si vítězství vzít nedali.

V souboji dvou předních týmů druhé ligy jsme tedy tentokrát viděli hokej spíš bojovný a se šťastným koncem pro AZ Havířov. Ten se jistě pokusí potvrdit tyto tři vydřené body potvrdit v dalším zápase, tedy v neděli na ledě Vsetínského VHK.

Jan Daneček (trenér HC AZ Havířov): Myslím, že naše výhra proti posílenému soupeři je zasloužená. Po vstřelení vedoucí branky jsme polevili a soupeř nás za to potrestal dvěmi brankami po našich chybách. Naštěstí jsme stihli rychle vyrovnat. Pak soupeř zkušeně zatáhl střední pásmo a nám se těžko dařilo procházet a navíc pak dali branku v přesilovce. V závěru jsme se ale dvakrát prosadili a strhli to na svou stranu.Výhra je důležitá i pro sebevědomí týmu, před závěrem soutěže.

Lubomír Václavíček (asistent trenéra HC ZUBR Přerov):Chtěli jsme odčinit prohru a zklamání fanoušků z prohry doma s Hradištěm. Ještě pár minut před koncem jsme sahali po třech bodech a z tohoto pohledu je prohra samozřejmě zklamáním. Nicméně musím mužstvo za předvedený výkon pochválit, protože kluci makali a nějaký bod by si určitě zasloužili. Ale domácí mají zkušené mužstvo a dokázali v závěru využít našich chybiček.