V souboji prvních dvou týmů nakonec zvítězil AZet v prodloužení

Tomáš Vlček, Libor Gavlas | 09.11.2011

H A V Í Ř O V - V zápase 18. kola 2. ligy se v K&K Pneu Aréně potkaly dva prozatím nejúspěšnější týmy soutěže. Vedoucí AZet Havířov vstoupil do utkání lépe a šel také do vedení, ale hosté ještě v první třetině odpověděli brankou v oslabení. A když pak ve druhé třetině navýšili svůj náskok až na tři góly vypadalo to s AZetem všelijak. Hráči Havířova však prokázali bojovné srdce a náskok soupeře nejenže srovnali, ale v prodloužení i rozhodli o svém dvoubodovém vítězství.

2. liga východ - 18.kolo st 9.11.18:00
AZ Havířov - HC ZUBR Přerov
5:4p
(1:1, 1:3, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 10. Daneček (Říčka, Vydra), 38. Sztefek (Daneček, Říčka), 41. Najdek (Krisl), 59. Prokop (Klimša, Maruna), 65. Maruna (Prokop) - 18. Sedlák, 21. Hanák (Ferenc, Kočara), 36. Pala (Kočara, Hanák), 38. Kolařík (Sedlák). Rozhodčí: Šír - Koliba, Mrákava. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1817. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 5:4.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Zientek M., Zientek L. - Klimša, Najdek, Maruna - Sztefek, Potočný, Stránský - Daneček, Říčka, Pavlas - Brezani, Kraft, Pechanec
HC ZUBR Přerov: Sklenář - Pala, Ferenc, Pospíšil, Krajíček, Faltýnek, Vlček, Hanák, Kočara, Blinka, Brančík, Gojš, Ditrich, Kundrátek, Kolařík, Sedlák, Menšík, Vaněk

Souboj dvou vedoucích celků tabulky začali lépe domácí, kteří se v první minutě hned dvakrát pokoušeli ohrozit Sklenáře, ale neúspěšně. Velice rychle se ovšem osmělili i hosté, kteří zahrozili Gojšem, jehož zakončení průniku dvou útočníků na jediného obránce chytil Vrba. První skutečnou gólovku tak zazdil až domácí Potočný, který dostal v páté minutě perfektní přihrávku, ale ani nadvakrát nepřekonal hostujícího gólmana.

Když poté velmi aktivní Gojš opět neuspěl pohotovou střelou po nahrávce zpoza branky, radovali se jako první domácí. Střelu Roberta Říčky ještě Sklenář vyrazil, ale na dorážku Honzy Danečka z velkého úhlu byl již krátký. Úvodní branka domácí povzbudila a hned mohli přidat další, ale obléhání přerovské branky druhým gólme neskončilo.

Závěrečná pasáž první třetiny byla velmi zajímavá. Nejprve se do skvělé pozice dostal Blinka, jenž ovšem sám před Vrbou přestřelil. Poté se na druhé straně Brezani ocitl po hezké samostatné akci před Sklenářem, ale zamíchal kotoučem a také netrefil klec. Domácí tak stihl trest. Po vyloučení Brančíka dostali možost úvodní přesilovky, ale v ní Prokop na modré pouze promáchl a do sóla se tak dostal Zdeněk Sedlák a zkušený Zubr poslal v samostatném úniku kotouč mezi Vrbovy betony - 1:1.

Jak skončila první třetina, začala i druhá. Jednoduchá akce hostů slavila další úspěch. Kočara vyhrál buly, Ferencovu střelu od modré Vrba neudržel a Hanák zavezl kotouč pohodlně za brankovou čáru - 1:2. Do poloviny utkání stihl hlavní rozhodčí vyloučit další dva přerovské hráče, ale domácí ani tyto dvě početní výhody nedokázalil využít. Předvedli sice jednu hezkou kombinaci, ale trefili pouze bránícího hráče. Svou početní výhodu tak dostali i hosté, ale ani oni neuspěli, i když režisér Gojš vymýšlel hezkou přihrávku ta však nenašla adresáta.

Když se domácí neměli k většímu náporu, využili hosté další vhazování v točném pásmu. Buly vyhrál opět Kočara, Pavel Hanák tentokrát nabil na modrou Palovi, který prostřelil Vrbu - 1:3. S Azetem to vypdalo zle nedobře, a to ještě o necelé dvě minuty později dorazil střelu Sedláka do sítě Kolařík a zdálo se být vymalováno - 1:4.

Jenže to by nebyl pravý Azet, aby nezabojoval, když teče do bot. Ještě v závěru druhé třetiny putoval kotouč po ose Říčka - Daneček na Michala Sztefka, který se v zakončení nemýlil - 2:4. A jak si byl podobný konec první třetiny a začátek druhé na přerovské straně, tak stejnou paralelu nabídli svým příznivcům domácí. Ze třetí třetiny totiž neuplynula ani minuta a bylo to pouze o branku. Střelu Krisla Sklenář pouze vyrazil a Robert Najdek došťouchal kotouč do sítě - 3:4.

Tím Azet odstartoval pekelnou třetí třetinu. Hned vzápětí totiž předvedl své umění Petr Prokop, kteý se prokličkoval až před gólmana, ale zkoušel mu procpat kotouč mezi betony, kde však nebylo místo. Hosté si mohli na chvilku oddechnout v přesilovce, ale i v ní málem inkasovali po střele Maruny z levého křídla, nejhoršímu však zabránil Sklenář. Klid hostům mohl dát v přesilovce naopak Ferenc, ale ve výborné pozici nasměroval kotouč mimo branku. Stejnou výhodu poté dostali opět i domácí, ale také bez úspěchu, i přesto, že se o úspěch pokoušeli tradiční ostrostřelci Krisl a Prokop. Hosté bojovali jako lvi, lehali do střel, obětavě vyhazovali kotouče a nepouštěli domácí do velkých šancí, i když byli permanentně pod tlakem. Azet však i přesto vymyslel další velkou příležitost, když Vydr nabil Říčkovi, který ovšem tentokrát neprokázal svou pověst kanonýra. Když už se zdálo, že domácí budou vymýšlet power-play, aby získali alespoň bod, připravili Klimša s Marunou kotouč pro Petra Prokopa, který propálil Sklenáře a minutu řed koncem srovnal na 4:4.

Pro hosty trochu krutý trest, neboť se prezentovali velmi dobrým výkonem, ale nápor domácích byl ve třetí třetině velký. Mohli však získat aalespoň prémiový bod navíc, protože Blinka se ocitl v prodloužení v obrovské šanci, ale tváří v tvář Vrbovi nedal. A tak rozhodla utkání přesilovka. Kundrátek si pomohl hákováním a jeho faul potrestal v poslední vteřině Honza Maruna, když po perfektní kombinaci na jeden dotek překvapil z úhlu Sklenáře a zajistil tak domácím bod navíc z tohoto velmi dramatického utkání.

Stanislav Sztefek (asistent trenéra HC AZ Havířov): Věděli jsme, že přijel velmi silný soupeř, který není druhý v tabulce náhodou. Dvě třetiny hrál velmi dobře, organizovaně, gólem v naší přesilovce nás zaskočil, a to také ovlivnilo většinu utkání. Navíc si pak po našich chybách ještě vybudoval tříbrankový náskok. My jsme pak stáhli sestavu na 3 pětky a vytvořili si tlak, který vedl k vyrovnání a nakonec i k trochu šťastnému vítězství v prodloužení. Hodně důležité bylo, že jsme ještě ve druhé třetině snížili na 2:4 a pak na začátku třetí třetiny na 3:4.

Pavel Sedlák (trenér HC ZUBR Přerov): Přijeli jsme s respektem k soupeři, který má velkou sérii vítězství, ale také jsme chtěli ze zápasu získat alespoň bod. Celkově bych utkání viděl jako remízové. Domácí sice měli dost šancí, ale my se dostali do tříbrankového vedení, a až v závěru nás dostal soupeř pod tlak a se štěstím vyrovnal a vteřinu před koncem prodloužení dal i vítězný gól.