Hráči AZetu v Novém Jičíně nezklamali a zvítězili 5:2

Tomáš Vlček | 22.10.2011

13. kolo 2. ligy zavedlo hráče AZetu Havířov na led v současnosti sice posledního, ale stále nepříjemného soupeře - HC Nový Jičín. A také dnešní souboj přinesl dlouho vyrovnané skóre s minimem branek. Teprve třetí část zápasu, hraná až po více než hodinovém přerušení zápasu, kvůli událostem v hledišti, přinesla tři rychlé branky Havířova a rozhodnutí o jeho konečném vítězství 5:2.

2. liga východ - 13.kolo so 22.10.17:00
HC Nový Jičín - AZ Havířov
2:5
(0:1, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 35. Štěpják (Zedník), 59. Skaloš (Uhlár, Gulda) - 16. Pechanec (Daneček J., Sztefek), 26. Stránský (Machálek, Potočný), 48. Pechanec (Daneček J.), 52. Maruna (Zientek L.), 54. Maruna (Klimša, Říčka). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 400 Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:5, 2:5.
HC Nový Jičín: Kubáň - Horák, Andrýsek, Pelikán, Hruška P., Gulda, Slavík, Hradil - Gebauer, Macháček, Brynecký - Zedník P., Chvostek, Štěpják - Skaloš, Toman, Uhlár - Tomášek
AZ Havířov: Daneček L. - Prokop, Rimmel, Krisl, Machálek, Vydra, Zientek M., Zientek L. - Klimša, Brezani, Maruna, Sztefek, Potočný, Stránský, Daneček J., Říčka, Pechanec, Kopún, Kraft, Pavlas

V zápase se musel kouč Daneček obejít bez zraněného Roberta Najdka a tak došlo k několika změnám ve složení útočných formací. Snad i proto se hrálo z počátku opatrně z obou stran a zaznamenáníhodné, ale přesto nevyužité šance, přišly až po několika minutách v podání Krafta a Danečka.

Branku publikum na stadionu nevidělo ani v přesilovkách, které si oba týmy postupně zahrály na začátku druhé desetiminutovky. A tak až v čase 15:07 se po chybě v domácí rozehrávce dostal k puku Antonín Pechanec a rychlou střelou pod lapačku překonal poprvé Novojičínského brankáře Kubáně. Další branku už první třetina nenabídla.

Druhá část zápasu už přinesla přece jen otevřenější hru a více šancí. Hned v prvních minutách se do zakončení tlačili Říčka a Pechanec, ale změnu skóre přinesla až na počátku 26. minuty střela Víta Stránského – 0:2.

Další průběh zápasu už však začaly ovlivňovat události odehrávající se v hledišti, kde se po šarvátkách a použití pyrotechniky hostujícími fanoušky vytvořil dým, postupně zahalující celý stadion. Ve 34. minutě ještě stihli domácí Martinem Štěpjákem snížit, ale za další minutu už muselo být utkání pro kouř na ledové ploše přerušeno.

Ke znovuzahájení hry došlo až za 80 minut po rozptýlení kouře a před prázdným hledištěm. Ve zbývajících čtyřech minutách 2. třetiny už branka nepadla a tak zápas za těsného vedení AZetu 2:1 vstoupil do závěrečného dějství.

Na jeho úvod přežil AZet přesilovku domácích a těsně po jejím skončení udeřil. Opět po chybě Novojičínských zvýšil ve 48. minutě Antonín Pechanec na 3:1. Za další 4 minuty ujel domácí obraně Jan Maruna a prostřelil gólmana Kubáně počtvrté. Domácí hráči se sice snažili zvrátit nepříznivý vývoj skóre, ale jejich útočnou snahu si havířovská obrana v pohodě pohlídala.

Naopak okénka v domácí defenzívě se množila a v 54. minutě po přečíslení Jan Maruna svou druhou brankou prakticky definitivně rozhodl o vítězi utkání. Domácí sice ještě v přesilovce v 59. minutě snížili Marianem Skalošem, ale konečný výsledek 2:5 znamená, že tři body putují do Havířova a AZet si po zaváhání svých soupeřů zvýšil náskok v čele tabulky už na 4 body.

Vyjádření hráčů a realizačního týmu AZetu Havířov k incidentu při zápase v Novém Jičíně.

Zdravíme všechny opravdové fanoušky AZetu!
Vzhledem k závažnosti situace píšeme přímo z autobusu cestou ze zápasu domů.Všem hráčům a celému týmu je velice líto dnešního incidentu při zápase s NJ. Jednoznačně se distancujeme od toho, co se dnes stalo při zápase na zimáku. Jsme si plně vědomi, že za tímto incidentem stojí jen velice úzká skupina lidi, kteří nepomáhají dobrému jménu AZ Havířov.

Nejsme jednoznačně za těmito jedinci! Vážíme si 99% lidí, kteří za námi dnes přijeli na zápas. Chtěli bychom poděkovat i hráčům NJ, že jsme zápas dohráli. Hokej se má rozhodovat na ledě!

Hrající generální manažer AZetu Martin Potočný ještě dodává: "Incident jednoznačně odsuzujeme, ale dovolím si jednu velkou kritiku při zajištění dnešního zápasu. Již týden bylo vědomo, že na zápas se z Havířova chystá více než 200 fanoušků. Na zimním stadionu bylo 20 pořadatelů a 4 (slovy čtyři) policisté. Navíc byl dovolen volný pohyb všech lidí po stadionu. Tohle nemůžeme dovolit a musíme oddělit sektory. Včetně samostatného vchodu, občerstvení apod.

Rozhodně tento případ bude ponaučením pro následné zápasy, že se vše musí dělat pro opravdové fanoušky!"

Petr KNEBLÍK (trenér HC Nový Jičín): V první třetině byl soupeř lepší, ale s tím jsme počítali, protože mají mladý manšaft. Čekal jsem, že budou bruslit. Kluci drželi dobře zónu a bylo to dobré, ale potom jsme dostali jeden blbý gól. Ve druhé třetině jsme začali hrát hokej, ale dostali jsme gól na konci přesilové hry. Potom jsme snížili a začali jsme opět hrát hokej. Stala se událost, kterou za 48 roků v hokeji nepamatuji, to je neskutečné. Přerušená hra na hodinu a čtvrt. Hráli jsme pořád to, co chceme hrát, ale potom někteří zase začali hrát útočný hokej a to se s Havířovem nedá. Měli několik brejků a z toho tři proměnili. Místo, abychom my šli do brejků, tak nás Havířov porazil naší zbraní.

Jan DANEČEK (trenér HC AZ Havířov): K fanouškům se ani snad vyjadřovat nebudu. To je pro mě urážka českého hokeje, co naši fanoušci předvedli. První třetinu jsme hráli výborně, zaskočili jsme domácí tým. Rychle jsme bruslili a k ničemu je nepustili. Škoda, že když jsme dali druhý gól, tak tím začaly ty nepokoje, což nechápu. Od té doby šla i naše hra dolů. Soupeři se podařilo dát jeden gól a potom to bylo přerušené asi na hodinu. Potom se začalo hrát. Ta pauza byla dlouhá a myslím si, že Nový Jičín stálo těch první 35 minut daleko více sil než nás. Oni se už po tom odpočinku do toho tempa nedostali. Třetí třetina již byla plně v naší režii. Měli jsme více sil, protože jsme hráli na čtyři útoky a to se prokázalo i na skóre.