Hosté z Frýdku - Místku si odvezli desítku.

Tomáš Vlček | 27.11.2010

H A V Í Ř O V - V sobotním večeru zažili fanoušci AZetu další povedené představení. Soupeře z Frýdku - Místku totiž domácí hráči nejen jednoznačně po téměř celé utkání přehrávali, ale v poslední třetině přidali i nevídaný brankostroj, který se zastavil až na oblíbené desítce!

2. liga východ - 22.kolo so 27.11.18:00
AZ Havířov - HC Frýdek-Místek
10:1
(1:0, 3:0, 6:1)
Branky a nahrávky: 6. Říčka (Toman), 22. Stránský (Sztefek), 29. Krisl, 35. Balčík (Říčka, Pavlas), 42. Toman (Říčka), 43. Klimša (Prokop), 50. Stránský (Machálek, Potočný), 53. Toman (Pavlas, Vydra), 60. Říčka (Vrba), 60. Najdek (Zientek, Prokop) - 51. Sluštík J. (Raszka, Matysz). Rozhodčí: Jeřábek - Řezáč, Tuzial. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 2341. Průběh utkání: 7:0, 7:1, 10:1.
AZ Havířov: Vrba - Prokop, Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík - Maruna, Klimša, Najdek - Stránský, Sztefek, Potočný – Pavlas, Říčka, Toman
HC Frýdek-Místek: Polonyi (od 43.Vašíček) - Gajda, Mintěl, Raszka, Matzke, Krutil, Langer - Kolařík, Rozum, Štubňa, Kotásek, Štochl, O.Sluštík, Kopáč, J.Sluštík, Matysz, Častečka

Předzápasový slavnostní úvod na havířovském zimáku (otevírání síně slávy) jakoby domácím hokejistům svazoval nervozitou ruce a tak překvapivě působili v prvních minutách aktivněji hosté. Již po necelé minutě trefil Kotásek tyč a Adam Vrba si připsal ještě dva důležité zákroky. Teprve od 4. min. se začali havířovští více osmělovat před hostující brankou a po dvou pološancích jim to do třetice vyšlo. To ROBERT ŘÍČKA objel branku a střelou švihem prostřelil chumel těl a překonal hostujícího brankáře Polónyiho. Branka AZet viditelně nakopla a další šance na sebe nedaly dlouho čekat. Zejména v přesilovce od 7. min. spustili na Polónyiho kanonádu jaká se jen tak nevidí, ale ten prokazoval své kvality a odolal.

Malou přestávku v tlaku domácích přinesla přesilovka Frýdku – Místku od 11. min. při vyloučení Vydry. AZet se však bránil celkem v pohodě a jen šance Kotáska, číhajícího u levé Vrbovy tyčky, znamenala nějaké ohrožení. Po skončení oslabení pokračoval Havířov nejen v rychlé a útočné hře, ale i ve vytváření brankových šancí. Tu největší z nich, přestřelení půlky prázdné branky, doslova zazdil David Klimša, ale zahrozili i Říčka a Sztefek. V poslední pětiminutovce této části hry bylo dvakrát horko i před domácí brankou, když nejprve Říčka v 16. min. po zmatku trefil vlastní tyč a pak ve 19. min., kdy nájezd Ondřeje Sluštíka zlikvidoval skvělým zákrokem Adam Vrba. Do šaten se tak šlo za hubeného vedení AZetu pouze 1:0.

Druhou třetinu začali domácí neúspěšnou dohrávkou přesilovky, ale už ve 22. min. potěšili lahůdkou své početné publikum. To Michal Sztefek poslal dlouhatánským obloučkem do nájezdu VÍTA STRÁNSKÉHO, a ten blafákem překonal hostujícího brankáře – 2:0. Domácí měli i nadále herní převahu, ale brankově se, i díky skvěle chytajícímu Polónyimu, prosadili až ve 29. min., když střela JIŘÍHO KRISLA od modré prošla vším co jí stálo v cestě a skončila až v síti.

Třetí branka havířovské jakoby uspokojila a jejich výkon ztratil své dříve chválené parametry. Hosté to vycítili a jejich šance na sebe nedaly dlouho čekat. Ale ani Kopáč ve 30.min., ani Kotásek v přesilovce o dvě minuty později neuspěli. Druhý jmenovaný dokonce trefil svou tečí už podruhé tyč Vrbovy branky! Ubráněná přesilovka AZet přeci jen probrala a výsledkem jeho oživení byl ve 35. min. tlak na hostující branku, zakončený tvrdou střelou MARTINA BALČÍKA, znamenající vedení 4:0. Takové skóre už vydrželo až dokonce třetiny, i když právě Martin Balčík ve 40. min. ještě trefil svou další povedenou střelou tyč hostující branky.

Jestliže se první dvě třetiny nesly ve znamení herní převahy AZetu, tak dění v závěrečné části utkání už by se dalo popsat doslova jako hra kočky s myší. Už za dvě minuty havířovští vyhnali po brankách MICHALA TOMANA a DAVIDA KLIMŠI Polónyiho z branky a donutili hostujícího trenéra Michala Piskoře vzít si oddechový čas. Havířovské to ale nezastavilo a nadále na ledě dominovali. Střídající brankář Vašíček si chvílemi musel připadat jako na střelnici. Dlouho odolával, nekapituloval dokonce ani z trestného střílení Roberta Říčky, ale v 50. min.už ani on brance nezabránil. To totiž při hře 4 na 4 nádhernou akci na jeden dotek sehráli Potočný, Machálek a zakončující VÍT STRÁNSKÝ a bylo to 7:0.

Chvilkový pokles koncentrace v obraně Havířova využil sice o 2 minuty později Jan Sluštík ke vstřelení čestného úspěchu hostí, ale závěrečná desetiminutovka byla plně v režii AZetu. V 53. min. se už podruhé v zápase prosadil dorážkou z blízka junior MICHAL TOMAN. Pak to dlouho vypadalo, že i přes další šance domácích, je skóre konečné, ale poslední minuta přinesla do hlediště doslova euforii. V ní se totiž i přes hru v oslabení Havířov dostal do dvou brejků a z nich nejprve ROBERT ŘÍČKA, a pak pouhé 4 vteřiny před koncem i ROBERT NAJDEK, posunuli skóre na konečných 10:1.

Následná tradiční bouřlivá děkovačka před rekordní návštěvou, pak jako bonbónek přinesla kromě tradičních i několik nových „čísel“, a byla jednoznačným důkazem pokračující hokejové euforie v Havířově.

Jan DANEČEK (HC AZ Havířov): V dnešním utkání jsme chtěli svým výkonem podpořit tu slavnostní atmosféru spojenou s otevřením síně slávy. Jsem velmi rád, že se nám to útočnou hrou a množstvím vstřelených branek podařilo. Tohle je totiž ta nejlepší oslava hokeje a odměna pro havířovské hokejové legendy i naše skvělé diváky, kterých si velmi vážíme.