Havířov porazil Prostějov výsledkem 5:2

David Motloch | 05.02.2011

Raketový start do zápasu načal brankou Jan Maruna. Peštuka v polovině první třetiny sice srovnal, ale o chvíli později se trefil Klimša. Domácí Prostějov tahal po celý zápas za kratší stranu provazu, avšak k výhře Jestřábi neměli daleko. Jednobrankové manko chtěli domácí ve třetí třetině smazat. Havířov se v této závěrečné části utkání stáhl a bránil svůj náskok, což se mu mohlo lehce vymstít. Za Prostějov však pálil Duba pouze do tyče. Samotný závěr již Havířov zvládl na jedničku. Daneček se Sztefkem udali konečnou podobu zápasu. Ačkoliv dnes nebyl Havířov lepším mužstvem, výsledek tomu tak napovídá - 5:2, AZet tak veze důležité tři body domů.

2. liga východ - 38.kolo so 5.2.17:00
LHK Jestřábi Prostějov - AZ Havířov
2:5
(1:2, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 9. Peštuka (Duba), 29. Stejskal (Šebek D., Kryl) - 1. Maruna (Prokop, Klimša), 12. Klimša (Maruna, Najdek), 34. Prokop (Říčka, Maruna), 59. Daneček J. (Vydra, Říčka), 60. Sztefek (Stránský). Rozhodčí: Humpolíček - Černý, Pospíšil. Vyloučení: 5:6. Využití:0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 656. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:5.
LHK Jestřábi Prostějov: Slovák (Vydržel) - Peštuka, Halouska, Jedlička, Doseděl - Smejkal, Bartošek, Šimo, Duba, Stejskal, Žajgla, Coufal, Šebek D., Kryl
AZ Havířov: Vrba (Daneček) - Prokop, Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Doczy, Jurčík, Pavlas, Maruna, Najdek, Klimša, Stránský, Potočný, Sztefek, Vydra, Říčka, Daneček J.

Do utkání skvěle vstoupili hráči hostujícího Havířova. Hned v první minutě dokázali přečíslit domácí obranu a když Petr Prokop zadovkou našel před Slovákem v domácí brance Jana Marunu, který se z podobné pozice nemýlí, vedli hosté 0:1. Ve 4. minutě hráli po faulu Machálka na Žajglu domácí přesilovou hru, ta se jim ale vůbec nepodařila a po chybě Šima ve středním pásmu dokonce zahrozil Říčka s Danečkem.

Prostějov se v přesilovce zmohl jen na několik lehkých střel od modré. Jestřábi ale toužili po vyrovnání. Martin Kryl obkroužil branku a nahazoval na brankoviště o brusle Jiřího Krista se puk odrazil jen těsně mimo konstrukci hostující branky. V 9. minutě dostali domácí další šanci přesilové hry a tentokrát si počínali mnohem lépe. Lukáš Duba vyhrál buly, puk posunul na modrou Ivu Peštukovi, ten si sjel s pukem mezi kruhy a bekhendovou střelou překonal mezi betony Adama Vrbu. Domácí po vstřelené brance ožili, duo Šebek, Stejskal několikrát zahrozili před Vrbou, ten je ale do vedení nepustil.

Ve 12. minutě hráli přesilovku hosté a počínali si v ní zkušeně, trojice hráču Havířova Najdek, Maruna a zakončující David Klimša dokonale rozebrala domácí bránící hráče a poslala hosty znovu do vedení. V 15. minutě měl na holi srovnání Lukáš Duba, ten se vracel z trestné a dostal puk do jízdy, bránící hráč hostů mu ale znepříjemnil zakončení, takže jeho blafák do bekhendu skončil mimo branku. Na druhé straně se ještě ke konci snažil Sztefek, když si od mantinelu vybruslil na kruhy do dobré palebné pozice, ale na Slováka nevyzrál.

Prostějov musel v druhé třetině dohánět jednogólové manko a hned v úvodu se mohl prosadit Lukáš Duba, který dostal šikovnou přihrávku od Šebka před branku, byl však příliš blízko a na Vrbu nevyzrál. Naopak hósté mohli útéct na rozdíl dvou branek, když předal Klimša Marunovi puk před branku, Slovák ani nevěděl jak puk vytlačil mimo. Jestřábům se ale znovu podařilo srovnat.

Ve 29. minutě poslal David Šebek zpoza branky přesnou přihrávku Martinu Stejskalovi a ten z otočky do protipohybu Adama Vrbu zametl puk přesně k tyči. Po vstřelené brance byli domácí znovu aktivnější, ve stejné situaci jako při vstřelené brance se ocitl Martin Kryl, zakončit přesně nedokázal. V 33. minutě seděl na trestné Duba a hosté znovu dokázali využít přesilovku, puk se po ose Maruna, Říčka dostal na modrou k Petru Prokopovi a ten lehkou střelou po ledě překonal Slováka potřetí.

Po této brance Jestřábi vystřídali gólmany a do branky se postavil Lukáš Vydržel. Ten musel hned řešit střelu Machálka od modré a následnou dorážku z brankoviště Michala Sztefka. Ve 36. minutě ujel domácí obraně Jan Daněček a tvrdou ránou od mantinelu trefil tyčku Vydrželovy branky, puk se ale odrazil k volnému Šimovi a ten jel sám na Vrbu, jeho blafák do bekhendu byl dobře provedený, ale následné zakončení směřovalo nad branku. Další velkou šanci na srovnání měl dvě minuty před koncem druhého dějství Michal Bartošek, ten dostal do jízdy dobrou přihrávku, přejel modrou čáru a tvrdě pálil, Vrba puk srazil a od něj směřoval do tyčky.

Ve třetí třetině už velice oslabeným domácím, kteří do zápasu nastoupili jen se třinácti hráči do pole, začaly docházet síly. I tak ale Duba ve 44. minutě do protipohybu Vrby dobře zakončoval, tentokrát ale měl hostující brankář beton na správném místě. Havířovští už se do útoku zbytečně nehnali a nechali hrát domácí. Dobrou příležitost měl v 52. minutě Kryl, když mu Coufal dobře nahrál před branku, jenže jeho zakončení znovu směřovalo jen do brankáře. V 56. minutě v přesilové hře se ocitl sám Filip Smejkal před Vrbou, jeho pokus zastavilo břevno.

Domácí se v závěru pustili do útočení a vypustili obranu, čehož dobře využili hosté. Nejprve v 59. minutě nastřelil Vydra Vydržala do masky, puk se odrazil k volnému Janu Danečkovi a ten ho doklepl do poloprázdné branky. Půl minuty před koncem zápasu se protáhl podél mantinelu Michal Sztefek, obhodil si obránce a blafákem do forhendu překonal bezmocného Lukáše Vydržala. Hosté si tedy odváží zaslouženě tři body.

Petr Zachar (trenér LHK Jestřábi Prostějov): Dnes jsme hráli na čtyři beky, po zranění Doseděla už jen na tři, takže docházejí síly. Hrajeme osmý zápas s dvanácti hráči. Navíc se momentálně nedaří Jirkovi Slovákovi a dostal laciné góly, my se na naše branky velmi nadřeli. Musíme to ještě dva zápasy vydržet a podat co nejlepší výkon. Klukům v šatně, ale přesto děkuji za obrovskou bojovnost.

Jan Daneček (trenér AZ Havířov): Domácí byli hodně oslabení, a to ovlivnilo vývoj utkání. Dvě třetiny to tady vypadalo jako na utkání all star týmů, hra se přelévala nahoru dolů, hrálo se bez obran. Ve třetí třetině domácím došly síly a na vyrovnávací branku už se nezmohli. Naopak my jsme dokázali vstřelit další gól a po něm již Prostějov rezignoval.