AZ ve vypjatém utkání porazil Břeclav

Petr Miklas | 10.11.2010

H A V Í Ř O V - Dnešní zápas přinesl vyrovnaný boj do poslední chvíle. Břeclav velmi dobře bránila a od 6. minuty vedla zásluhou Fiedlera, AZ se snažil vyrovnat, ale Břeclav hrozila svými protiútoky. Vyrovnání se domácí dočkali ve 28. minutě po střele Maruny, ale o 5 minut později zase prohrávali po využitém brejku Erika Nováka. Ovšem ani vedení hostí netrvalo dlouho, když ve 38. minutě vyrovnal Stránský. Tento stav, přes snahu havířova o strhnutí vední na svou stranu, vydržel až do 58. minuty, kdy se po přihrávce Stránského dostal do úniku Maruna, který přebruslil hostující obránce a blafákem do bekendu nedal Žurkovi šanci. Hosté ještě zkoušeli hru bez brankáře, do šancí se ale nedostali a jen málo chybělo domácím k přidání čtvrtého gólu.Zápas se mohl vyvíjet úplně jinak, neboť Břeclav měla třikrát příležitost hrát přesilovku 5 na 3, ale nedokázala jí ani jednou využít.

2. liga východ - 18.kolo st 10.11.18:00
AZ Havířov - HC Břeclav
3:2
(0:1, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 28. Maruna (Najdek, Říčka), 38. Stránský (Sztefek, Potočný), 58. Maruna (Stránský,Daneček L.) - 6. Fiedler (Barták, Paško), 33. Novák E. (Hrůza) . Rozhodčí: Jeřábek - Vengřín, Záviský. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0 . V oslabení: 0:0 . Diváci: 1429 . Průběh utkání: 0:1,1:1,1:2,3:2 .
AZ Havířov: Daneček - Prokop, Zientek, Krisl, Machálek, Balčík, Vydra, Jurčík, Maruna, Klimša, Najdek, Stránský, Sztefek, Potočný, Pechanec, Říčka, Mach, Toman, Pavlas, Jindřich
HC Břeclav: Žurek - Dora, Rajnoha, Svoboda, Zapletal, Škápik, Nedvěd, Novák J., Hrůza, Paško, Čikl, Klimovič, Grmela, Barták, Fiedler, Novák E., Bolfík, Kurial

Domácí začali zápas aktivněji, ale první střelu na Žurkovu bránu vyslali až ve 3. minutě. Krátce poté dostali možnost přesilové hry, kterou ale nevyužili, dokonce se nedostali ani do velké šance. V 6. minutě tak udeřilo na druhé straně, ujel Ondřej Fiedler, který přesně střílel na Danečkovu lapačku. Hosté tak těžili hned ze své první větší šance. Krátce poté šli domácí do oslabení 3 proti 5, když byli krátce po sobě vyloučeni Potočný a Vydra. Hosté hráli přesilovku velmi dobře a jen zásluhou Lukáše Danečka se stav nezměnil. V závěru oslabení se do samostatného úniku dostal domácí Maruna, ale hákován přestřelil. Poté měli více ze hry břeclavští, do úniku 2 na 1 se dostali hostující Erik Novák a střílející Igor Čikl, domácí gólman šanci zneškodnil zákrokem lapačkou. Minutu před koncem první třetiny se do obrovské šance dostal domácí Sztefek, který krásně projel celým kluzištěm, ale hostující gólman Žurek jeho akci překazil. Se závěrečným hvizdem byl vyloučen domácí Balčík a hosté tak hráli na začátku 2. třetiny přesilovku. Ta se ještě půl minuty po začátku druhé třetiny znásobila, když byl vyloučen Prokop za vyhození puku mimo hřiště. Azet se však srdnatě bránil a oslabení 3 proti 5 nakonec ubránil.

Úspěch v oslabení nalil domácím novou krev do žil a ti byli náhle aktivnějším týmem. Ve 27. minutě dostali hráči Azetu možnost přesilové hry a tu o minutu později využili. Po přihrávkách Najdka a Říčky prostřelil Žurka Jan Maruna. Po vstřelené brance domácí na ledě doslova létali, hnali se do útoku, přičemž nechávali v obraně skulinky a jedné takové využil hostující Erik Novák, který v samostatném úniku prostřelil Lukáše Danečka. Obdržená branka však AZ nesrazila, i nadále byl aktivnější a nutil soupeře k faulům a ve 36. minutě dostal výhodu přesilovky 5 proti 3, tu sice nevyužil, ale v klasické přesilovce 5 na 4 už gól vstřelil. Úspěšnou kombinaci po ose Potočný - Sztefek zakončil přesnou střelou Vít Stránský a vyrovnal tak na 2:2.

Necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny dostal AZ další výhodu přesilové hry, vytvořil si obrovský tlak, branku však, zásluhou výborného Žurka, vstřelit nedokázal. Do třetí třetiny vstoupil opět aktivněji AZ, větší šanci si však vytvořil pouze jednu, kdy se objevil Potočný sám před Žurkem, ten jeho střelu chytil. Tlak Azetu zastavil faul Davida Klimši v útočném pásmu, minutu po něm odešel na trestnou lavici za napadení Říčka a Břeclavi se tak naskytla třetí! výhoda přesilovky 5 na 3 v zápase. AZ však bránil velmi dobře, Břeclav téměř nevystřelila a nevyužila ani tuto šanci dostat se znovu do vedení. Havířov se po ubráněném oslabení opět zvedl, dravě se hnal do útočného pásma Michal Sztefek, který se dokázal vyhnout obráncům hostí, ale na Žurka nevyzrál. Chvíli po něm měl obrovskou šanci domácí Antonín Pechanec, kterého před poloprázdnou brankou našel Říčka, Žurek se však stačil přesunout včas a téměř jisté brance zabránil. AZ byl i nadále aktivnějším týmem, Břeclav se dostávala jen do ojedinělých, o to však nebezpečnějších, protiútoků. Jeden z nich zastavil pěkným bodyčkem domácí kapitán Jiří Krisl, odnesl to hostující Bolfík, který opouštěl led s bolestivou grimasou.

V čase 57:15 našel havířovský Stránský přesným pasem najetého Jana Marunu, který přebruslil hostující obránce a blafákem do bekendu přelstil i brankáře Žurka, druhou asistenci si připsal brankář Lukáš Daneček. Hosté si poté vzali oddechový čas, Žurek zůstal na střídačce a Břeclav zkusila hru se šesti hráči v poli. Ale nedařilo se jim udržet v útočném pásmu, branku mohli vstřelit naopak domácí, ale Klimša netrefil po Najdkově nezištné přihrávce kotouč a následnou akci Najdka, který se hnal k zakončení, zastavil nedovoleně břeclavský Nedvěd. V následné přesilovce už AZ branku nepřidal a porazil tak v náročném zápase Břeclav 3:2.

Jan Daneček (AZ Havířov): My jsme průběh utkání trochu čekali, protože Břeclav nás dobrou organizací obrany trápila už když jsme hráli u nich. Tam jsme v podstatě přišli o 2 body, měli jsme víc šancí než dnes. I sem přijeli s dobrou taktikou, kdy se zatáhli vzadu, neudělali v obraně chybu, my jsme se dokázali prosadit pouze v přesilových hrách a to bylo na poklidné dohrání zápasu málo. Jsme strašně rádi za proměněný nájezd Maruny, který nám pomohl ke třem bodům, protože to bylo pro nás opravdu těžké utkání.

Pavel Nohel (HC Břeclav): Těžko můžeme pomýšlet venku na body, když jsme sem přijeli s obrannou taktikou a máme třikrát za zápas přesilovku 5 na 3 a nejsme schopni při nich ani vystřelit. Samozřejmě, Havířov má zkušenej manšaft a je před námi v tabulce, takže můžu jen pogratulovat k vítězství.