Výhra nad Vítkovicemi posílá AZet do finále turnaje

Tomáš Vlček | 17.08.2012

Rychlý a důrazný hokej s dramatickou koncovkou přinesl dnešní závěrečný zápas ve skupinách porubského turnaje mezi AZetem a vítkovickou juniorkou. Havířovští v něm šli rychle už ve 4. minutě Lhotským do vedení, které za chvíli ještě navýšil Pavlas. Vítkovičtí mladíci sice na konci úvodní třetiny snížili, ale v závěrečné třetině přidal AZet díky Sztefkovi a Pechancovi další dvě branky. Ty znamenají nejen výhru 4:1 v zápase, ale i díky skóre první místo ve skupině B a zítra od 17:30 finálový souboj Cracovií Krakov.

příprava muži - 0.kolo pá 17.8.19:00
HC Vítkovice Ridera - AZ Havířov
1:4
(1:2, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 19. Blahuta (Tomi, Hawlík) - 4. Lhotský (Mráz), 11. Pavlas (Lhotský), 49. Sztefek (Říčka, Pechanec), 59. Pechanec (Rimmel). Rozhodčí: Janda R. – Janda L., Cirkl. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 497. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.
HC Vítkovice Ridera: Kubáň – Hawlík, Jonáš, Kovář, Deutsch, Pastor, Pavelka, Charvát – Tomi, Hudeček, Blahuta – Richter, Němec, Walker – Pasker, Kolouch, Bumbál – Král, Kysučan, Blažko.
AZ Havířov: Matoušek – Hartmann, Prokop, Zientek M., Rimmel, Krisl, Hegegy, Vydra, Balčík – Maruna, Najdek, Daneček J., Sztefek, Stránský, Klimša, Haas, Říčka, Lhotský, Pavlas, Mráz, Pechanec.

Stejně jako v utkání s Opavou patřily úvodní minuty zápasu Havířovu. Ten se dostal již po třech minutách hry do rychlého vedení, když Mrázovu střelu z těžkého úhlu dokázal dorazit za bezmocného Kubáně Luděk Lhotský. Poté si oba celky zahrály hned několik přesilovek, ale ty ke změně skóre nevedly. Až při hře pět na pět se dokázal AZet podruhé prosadit. Lhotský našel Robina Pavlase a ten se přesnou střelou k pravé tyči nemýlil.

Třetí branku měl na holi dokonce při vlastním oslabení Říčka, jenže optimálně nepřehodil ležícího Kubáně. Třetí gól nepřidali ani Pechanec nebo tvrdě střílející Zientek. Naopak na druhé straně vyšla v závěru třetiny Vítkovicím přesilovková souhra, která znamenala snížení. Přesně seřízená mířidla měl Martin Blahuta a do šaten se tak odcházelo za otevřeného stavu 2:1 pro Havířov.

V prostřední dvacetiminutovce se obraz hry zcela změnil. Vítkovice výborně bruslily a byly aktivnějším a především nebezpečnějším celkem. Němec v úniku trefil jen Matouškovu masku, následně neuspěl ani při šikovné teči a výborně chytající havířovský gólman si poradil také s dorážkou Richtera, ke které se dokázal rychle přesunout ke druhé tyči.

Vítkovice si vytvářely nadále velmi dobré střelecké příležitosti, jenže ztroskotávali na Matouškovi, který držel AZet nad vodou. V oslabení měl na holi vyrovnání Hudeček, ale proti byla jeho vymrštěná lapačka. Když pak gólem neskončil ani přesilovkový únik Koloucha, skončila druhá třetina bezbrankovou remízou. Havířovští potřebovali zvítězit alespoň o tři góly, naopak jakýkoliv jiný výsledek by posunul do finále Vítkovice.

Jednoznačně nejlepší zápas na turnaji, kterému nechyběla rychlost, důraz i skvělá atmosféra, měl přinést definitivní rozuzlení ve třetí třetině. Tu začal aktivněji Havířov a již po několika vteřinách musel Kubáň vytáhnout skvělý zákrok proti střele Hegegyho. AZet se dočkal třetí branky až jedenáct minut před koncem, kdy v signalizované výhodě dostal až přiliš prostoru před brankou Michal Sztefek, pro nějž nebyl problém zamířit přesně k tyči.

Oba celky si byly velmi dobře vědomy důležitosti klání. Vítkovicím již jakoby v závěru docházely síly a toho AZet dokázal skvěle využít. Rimmelovu střelu dopravil na brankovišti za Kubáňova záda Antonín Pechanec a skupinka zhruba sta havířovských fanoušků mohla bouřlivě slavit. Havířov si však situaci ještě zkomplikoval vyloučením, junioři Vítkovic navíc zkusili i hru bez brankáře, ale ani ta ke gólu nevedla.

Havířov tak zdolal Vítkovice 4:1, což je výsledek, který mu zaručuje finálovou účast. Jeho soupeřem bude polská Cracovia, která ovládla dění ve skupině A. Nejlepšími hráči utkání byli vyhlášeni na straně Vítkovic Martin Blahuta a na straně Havířova zcela zaslouženě Petr Matoušek.

Jakub Petr (HC Vítkovice Steel): Jsme moc rádi, že jsme mohli takový zápas absolvovat, hrálo se v perfektní atmosféře. Havířov do utkání vletěl parádně, hrál agresivně a velmi rychle se přizpůsobil juniorskému hokeji. V úvodních deseti minutách jsme byli hodně zaskočení. O výsledku rozhodla druhá třetina, kdy jsme byli i lepší, ale soupeře podržel brankář Matoušek. Ve třetí třetině už nás soupeř přehrával a nám docházely síly, protože hrajeme již čtvrtý zápas ve čtyřech dnech. Klukům jsem v kabině poděkoval, je to pro nás velká zkušenost a věřím, že toto utkání v sezóně zúročíme.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov 2010): Myslím si, že k tomu kluci přistoupili zodpovědně, protože juniorský hokej je trošku jiný než ten, na který jsou zvyklí. Nabádal jsem je, že hrají agresivní a bruslařský hokej. Něco jsme si včera na tréninku k tomu řekli a nacvičovali jsme třeba i založení útoku pod tlakem. Kluci to zvládli, dobře se přizpůsobili a musím je za to pochválit. Ve druhé třetině se naše hra trošku rozhodila vyloučeními a hodně nás podržel brankář Matoušek. Mám radost, že máme po odchodu Adama Vrby dva kvalitní gólmany.