Parádní zápas se Vsetínem přinesl AZetu bod

Tomáš Vlček | 26.12.2019

34. ligový zápas sezony sehráli dnes havířovští hokejisté. Soupeřem jim byl na domácím ledě silný celek Vsetína. Svým výkonem se mu však dokázali minimálně vyrovnat a v parádní hokejové bitvě, díky brankám Jakuba Kotaly a Nicolase Werbika, stáhnout dvoubrankovou ztrátu. Nakonec utkání došlo až do samostatných nájezdů, v nichž byli o fous lepší hosté. Další zápas sehraje AZ v sobotu v Litoměřicích.

CHANCE LIGA - 34.kolo čt 26.12.18:00
AZ Residomo Havířov - VHK Vsetín
2:3sn
(0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Kotala, 39. Werbik (Nepokoj, Baláž) – 19. Dostálek (Jonák, Teper), 33. Pechanec (Březina, D. Tůma), rozh. náj. Rehuš. Rozhodčí: Čech, M. Dědek – Hranoš, Konvička. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.638. Střely na branku: 37:33 (8:9, 18:11, 8:11, 3:2). Zblokované střely: 18:7. Vhazování: 24:37. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.

AZ Residomo Havířov: Stezka – Matai, Mrowiec, Kachyňa, Chroboček, Malina, Nepokoj, L. Rutar – Kotala (A), F. Seman, Toman (A) – L. Bednář, Werbik, Baláž – Bambula, Doktor, O. Procházka – Fridrich (C), Maruna, Dvořák
VHK Vsetín: Bláha – Slováček (A), Teper, Hryciow, Hunkes, J. Drtina (A), Jeřábek, Holomek – Jonák (C), Kucharczyk, Dostálek – Březina, Pechanec, D. Tůma – Procházka, Rehuš, Gorčík – Karafiát, Šilhavý, L. Volf

Zápas začal sice oboustranně svižně. Ale na první šanci jsme si museli počkat až do 6. minuty. To v přesilovce Vsetína Slováček pálil od modré, puk proputoval klubkem hráčů, přeskočil Stezku, ale zamířil mimo tři tyče. AZ oslabení zvládl a sám zahrozil v 9. minutě. Po chybě ve vsetínské rozehrávce se k puku dostal Seman, vzal zakončení na sebe střelou pod lapačku, Bláha však vytasil skvělý zákrok.

Postupně začínal mít více ze hry AZ a přišly i jeho další šance. Nejprve Maruna vybídl ke skórování před brankovištěm stojícího Fridricha, ale ten měl zablokovanou hůl. A ve 14. minutě ve svém brankovišti zcela roztažený Bláha pokryl nebezpečné pokusy Baláže a Bednáře. Na konci třetiny dostal Vsetín k dispozici druhou přesilovku a tu přetavil ve vedoucí branku. Nejprve sice Stezka ještě zvládl vyrazit bombu Procházky i dorážku Jonáka, ale chvíli poté neudržel střelu Jonáka a Vlastimil Dostálek poslal otočkou z mezikruží puk přesně k pravé tyči – 0:1.

Na začátku druhé třetiny ubránil AZ své třetí oslabení a pak sám dostal poprvé možnost přesilovky. Jedinou šanci v ní měl po Kotalově průniku a křížné přihrávce Matai, ale Bláha jeho pokus z úhlu pokryl. Pak na druhé straně předvedli pohlednou akci Valaši, když Gorčík u mantinelu obešel obránce, ale také Stezka dorážku Slováčka na svém brankovišti nadvakrát vyřešil.

Hra plynula rychle dále, šance se rodily, ale branka nepřicházela. Ne jedné straně totiž Bednář sám před Bláhou svou střelu prováhal, a na druhé straně Stezka pokryl šanci Slováčka na brankovišti i Březinův pokus po vyjetí z poza branky. Až ve 33. minutě se Valaši usadili v útočném pásmu, Březina šikovnou žabkou našel Antonína Pechance a ten z blízka rychlou střelou k tyči zvýšil na 0:2.

Vzápětí měl AZ dvě gólovky. Bednář ale ani nadvakrát z blízka nepřekonal Bláhu a Marunův únik skončil rovněž u vsetínského strážce branky. Závěr třetiny ale vše změnil. Nejprve totiž ve 38. minutě Jakub Kotala vypíchl puk před vsetínským brankovištěm Jeřábkovi, potáhl si jej do strany a bekhendem po ledě jej zasunul vedle ležícího Bláhy – 1:2. A za 64 vteřin už bylo vyrovnáno. Nepokoj obkroužil s pukem skoro celou útočnou třetinu, křížnou přihrávkou našel před brankou volného Nicolase Werbika a ten kotouč poslal nekompromisně do sítě – 2:2. A to ještě 10 vteřin před sirénou v oslabení Bláha zhatil velmi nebezpečné zakončení Bambuly, jinak mohl být obrat AZetu zcela dokonán.

Jak druhá třetina skončila, tak třetí začala - tedy tlakem a šancemi AZetu. Hosté ale přežili jak akci Kotaly, tak Semanovu střelu a Bambulovu dorážku v oslabení. Ve 49. minutě mohl naopak Valachy rozveselit Gorčík, ale z blízka přestřelil odkrytou část branky. Chvíli poté předvedl parádní sólo středem vsetínské obrany Bambula, puk nabídl k pravé tyči Kotalovi, ale ten minul.

V 52. minutě Seman obešel posledního beka, ale Bláha jeho zakončení mezi betony zastavil. Za hosty se dvakrát nebezpečně prezentoval Procházka, Stezka však puky z jeho hole našel v lapačce. Směrem k 60. minutě začala být hra oboustranně opatrnější a šancí ubylo. A tak se šlo do prodloužení. V něm nejprve fantasticky vychytal v šanci 2 na nikoho Stezka Kucharczyka a pak Baláž těsně minul v dobré pozici branku. A když Baláže v další šanci vychytal Bláha a na druhé straně Slováčka Stezka, musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich se nakonec jelo 12 sérií a až pak byl k vidění vítězný nájezd Branislava Rehuše, který tak rozhodl o zisku bodu navíc pro Vsetín za výhru 3:2sn.

Patrik Rimmel (AZ RESIDOMO Havířov): Zápas jsme začali špatně, hráli jsme bez aktivity důrazu a bruslení. Od půlky utkání jsme se jako tým zvedli a s naší lepší hrou přišly i dva góly do sítě Vsetína. Ve třetí třetině jsme byli na ledě lepším týmem my, ale z vyložených šancí jsme nedokázali dát gól. Na druhou stranu v prodloužení měl dvě tutovky soupeř, ale nás podržel Aleš Stezka. Nájezdy jsou vždycky loterie a tady kralovali brankáři.

Luboš Jenáček (VHK ROBE Vsetín): Myslím si, že dneska diváci a fanoušci viděli dobrý vánoční hokej. Utkání mělo nějaký vývoj. My jsme do něho vstoupili dobře, konečně se nám podařilo proměnit přesilovku 5 na 4. Pak jsme vedli 2:0 a mysleli jsme si, že máme zápas jasně pod kontrolou. Ale tady v Havířově to je vždycky těžké a po takové individuální chybě jsme dostali kontaktní gól na 1:2. Domácí začali hrát výborně a naopak my jsme měli slabší pasáž. Nakonec se jim podařilo vyrovnat na 2:2 a třetí třetina už byla opatrnější. Ikdyž tam byly příležitosti, výsledkem byla asi spravedlivá remíza. V prodloužení jsme byli lepší my. Měli jsme tam hned několik nájezdů a šancí. A nájezdy jste viděli sami, čekalo se dlouho na gól a nakonec bonusový bod bereme my. Za dva body jsme určitě rádi.