AZ se ze Vsetína vrací s prázdnou

Petr Miklas | 23.10.2019

Domácí VHK měl v prvních čtyřiceti minutách herní i střeleckou převahu a vypracoval si důležitý tříbrankový náskok. Havířov se ve střetí části zlepšil, ale víc než jednu branku nedal a Valaši tak získali všechny body. Další utkání AZ sehraje v sobotu na domácím ledě s Frýdkem-Místkem. Utkání začíná v 17:30.

CHANCE LIGA - 17.kolo st 23.10.17:30
VHK Vsetín - AZ Residomo Havířov
3:1
(1:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Slováček (Hunkes, Kucharczyk), 26. Holomek (Gorčík), 40. Jonák (Dudáš) – 47. Bambula (Maruna). Rozhodčí: Barek, Kašík – Maštalíř, Bosák. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2470. Střely na branku: 31:23 (13:5, 14:7, 4:11). Zblokované střely: 11:12. Vhazování: 39:29. Průběh utkání: 3:0, 3:1.

VHK Vsetín: Gába – Kudělka, Slováček, Dudáš, Jeřábek, J. Drtina, Holomek, Hunkes – D. Tůma, Kucharczyk, Jonák – Dostálek, Rehuš, Procházka – L. Volf, Pechanec, Gorčík – Karafiát, Šilhavý, Hořanský.
AZ Residomo Havířov: Lukáš – Chroboček, Matai, L. Rutar, Malina, Mrowiec, Rašner, Kachyňa – Kotala, F. Seman, Bambula – L. Bednář, R. Veselý, Dvořák – Starý, Maruna, Bernovský – Žiak, Fridrich, Toman.

Utkání Vsetína s Havířovem sice odstartovalo nebezpečným hostujícím přečíslením tři na dva, jinak to však byli Valaši, kdo od úvodních minut udával tempo hry. Přesto patřila první vyložená šance Havířovským. V šesté minutě dorážel po nejistém Gábově zákroku Seman, puk prošel pod gólmanovou výstrojí, zamířil však těsně mimo. O dvě minuty později putoval za katr Bernovský a domácí první zápasovou přesilovku využili. Nahození Ondřeje Slováčka od modré prolétlo houštinou těl a gólman Lukáš našel puk až ve chvíli, kdy se mu třepotal v síti.

O chvíli později si domácí zahráli další početní výhodu. Ta jim nevyšla, přesto i nadále diktovali tempo hry. Kvůli dobře pracující havířovské defenzívě i vlastním nepřesnostem se ale do větších šancí nedostávali. Výjimkou byla čtrnáctá minuta, kdy rozjetý Hořanský našel křižným pasem Karafiáta, proti jeho zakončení se ale dokázal bleskurychlý Lukáš přesunout a puk zastavit.

Zatímco směrem dozadu pracoval Havířov dobře, v ofenzívě byl prakticky neviditelný, Gába v brance domácích tak byl dlouhé minuty bez práce. Zapotil se až v samém závěru třetiny. Nejprve ale AZ přežil obrovskou šanci domácích. Ti zachytili chybnou rozehrávku brankáře Lukáše a Hořanský mohl zakončit do poloodkryté branky, Caplárovu past ale odmítnul a minul. A protože zmiňovaná šance hostů – šikovná teč Maruny, skončila na betonech Gáby, odcházely celky do kabin za stavu 1:0 pro Vsetín.

Do prostředního dějství vstoupili hosté mnohem aktivněji a v úvodních minutách v blízkosti vsetínské branky několikrát pohořívalo. Vyrovnání se ale neurodilo, i nejnebezpečnější situaci po střele Kotaly totiž dokázal Gába vyřešit svými betony. Následně se Vsetín znovu chytil iniciativy. Pomohla mu k tomu i brzká branka. V čase 25:41 totiž předvedl na své poměry nevídané sólo Ondřej Holomek. Ten prošel s pukem přes otevřené střední pásmo, následně se šikovně protáhl kolem obránců a bekhendovým zakončením z bezprostřední blízkosti propasíroval puk za brankovou čáru. O tři minuty později už to mohlo být 3:0. Dostálkovu střelu z bezprostřední blízkosti i Rehušovu dorážku ale výbornými zákroky zastavil Lukáš.

Hra poté výrazně ztratila na atraktivitě. Vsetín celkem v poklidu hlídal svůj náskok a hosté se jen stěží probíjeli do střeleckých pozic. Ke snížení jim nepomohly ani dvě slepené přesilovky v závěru třetiny. Ta první ještě vypadala nadějně a po Starého pohotovém usměrnění puku měl Gába i trochu štěstí, když kotouč zamířil přímo do něj. Druhá z přesilovek ale pro AZ skončila fiaskem. V blízkosti útočné modré totiž ztratili puk, Dudáš ho pohotově přisunul Vítu Jonákovi, jehož únik skončil úspěšným proceděním puku skrze Lukášovu výstroj až do sítě. Po dvou třetinách tak vedli Valaši 3:0.

Hned po půl minutě třetí třetiny byli hosté krůček od snížení. Po chybné rozehrávce Valachů pálil Veselý z mezikruží na odkrytou branku, Gába však dokázal vymrštit lapačku a touš mířící mezi tři tyče zázračně zastavit. AZ však i nadále pokračoval v náporu a ve čtyřicáté sedmé minutě byl odměněn zaslouženou trefou. Maruna obkroužil branku, jeho pokus ještě Gába zastavil, dojíždějící Jan Bambula ale neměl problém uklidit touš do odkryté klece.

Inkasovaná branka byla pro domácí očividným varováním. Ti tak v dalších minutách přidali na aktivitě a postupně otupili havířovský nápor. Přesto měl AZ několik nadějných šancí na kontaktní branku. Tu vůbec největší nová tvář v hostujícím dresu Radim Toman. Tutovku, kterou mu poctivě připravili sami vsetínští hráči, ale neproměnil. Jeho zakončení z bezprostřední blízkosti totiž zastavil Gába. Dvě a čtvrt minuty před závěrečnou sirénou odvolali havířovští gólmana, kontaktní branky se ale nedočkali, přestože Kotalově dorážce chybělo jen pár centimetrů. Vsetín tak oplatil AZ porážku ze druhého kola a zvítězil 3:1.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Výborný výkon, první dvě třetiny byly parádní. V té třetí jsme byli trochu pasivnější, snažili jsme se držet výsledek. Ale jsme rádi, že máme ze zápasu tři body, což je v této fázi sezony důležité.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Prvních deset minut jsme hráli velice dobře, byli jsme silní na puku. Měli jsme šance, které jsme neproměnili. Naopak jsme inkasovali v první přesilovce soupeře. Najednou se nám to zbortilo, naše hra už nebyla taková, jaká měla být. Soupeř toho využil, přidal druhý a třetí gól. Ve třetí třetině jsme stáhli hru na tři pětky, měli jsme tlak a šance, ale naše bolest je malý důraz v předbrankovém prostoru. Góly jsme nedali, a proto jsme prohráli.