Havířov si po utkání s Litoměřicemi připisuje druhou výhru v řadě

Petr Blakala | 11.10.2014

V rámci dvanáctého kola první hokejové ligy se utkali v havířovské K&K PNEU Aréně hokejisté AZetu Havířov, kteří vyzvali před domácím publikem Stadion Litoměřice. Již od prvních minut byl k vidění vyrovnaný zápas v podání obou celků, které se postaraly o pořádné drama až do závěrečných minut. Necelé dvě minuty před koncem vstřelil vítěznou branku Havířova Tomáš Valenta, a tak tři body si připisují právě domácí hráči. Další utkání čeká Havířov v pondělí na ledě Dukly Jihlava.

1.liga - 12.kolo so 11.10.17:00
AZ Havířov - HC Stadion Litoměřice
2:1
(1:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Šlahař (Jakúbek, Tomi), 59. Valenta (Loskot, Jiránek) – 42. Málek (Doležal Z.). Rozhodčí: Kubičík – Lukš, Novák. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 795. Střely na branku: 39:21. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
AZ Havířov: L. Daneček – Valenta, Foltýn, Bahounek, Krisl, Repe, Ostrčil, Graca – Jiránek, Loskot, Fořt – Jakúbek, Šlahař, Tomi – Kucsera, Pechanec, Sztefek – Klimša, Haas, Chmielewski
HC Stadion Litoměřice: Přikryl – Mikliš, Šulc, Plášil, Míka, Kolář, Špelda, Málek – Procházka, Kalla, Bílek – T. Doležal, Švagrovský, Novák – Antončík, Z. Doležal, Černoch – Schwamberger

Zápas začal oboustranně pěkně zostra, ale více nebezpeční byli přeci jen hosté. Ti se dostali do několika nadějných zakončení, ale Daneček v domácí brance vše vyřešil. Poté co domácí tento úvodní mininápor hostů ve zdraví přežili, sami naopak na konci 5. minuty udeřili. Parádní souhra Jakúbka se Šlahařem začala už v obranném pásmu, pokračovala rychlým útočným výpadem a skončila doklepnutím puku Jakubem Šlahařem do odkryté Přikrylovy klece – 1:0.

I v dalším průběhu třetiny byl k vidění hodně svižný hokej se šancemi na obou stranách. Klimša se zjevil nepokrytý před Přikrylem, ale při střele nebyl přesný ani důrazný. Na druhé straně se prokličkoval obranou pěkně Bílek, do zakončení jej však nepustil poslední obránce. Pak Antončík vystihl rozehru AZetu a svou střelou trefil Danečka do ramene, zatímco Krislova bomba lízala Litoměřickou tyč.

Od 12. minuty se hrálo 4 na 4, ale k vidění byla jen Tomiho střela do boční sítě. Konec třetiny byl sice stále herně svižný, ale obrany už si daly přeci jen větší pozor a tak se šance nerodily. Až v samém závěru se při přesilovce dostali Kališníci k ostřelování Danečka, ten však s pomocí bránící čtveřice odolal.

Začátek druhé třetiny byl ve znamení nevyužitých přesilovek AZetu i Stadionu. Ve 26. minutě podržel Havířov pohotovým zákrokem lapačkou brankář Daneček, na druhé straně se dostal za minutu k opakovaným dorážkám Jakúbek, ale branku minul. Za další minutu dostal AZ k dispozici svou druhou přesilovku. Na celé dvě minuty svého soupeře sice sevřel v zámku, ale k vyložené šanci se neprokombinoval.

Příležitost ke srovnání si hosté vytvořili v 35. minutě. V situaci 2 na 1 však zakončoval Bílek do připraveného Danečkova betonu. Konec třetiny byl, hlavně v hledišti, hodně emotivní. Nejprve rozhodčí vyloučil poměrně přísně Loskota, pak ujel v oslabení Fořt, a protože byl v jasné příležitosti faulován Plášilem, síly na ledě se srovnaly.

Na začátku třetí třetiny se tedy hrálo chvíli ve čtyřech. Sotva se pak vrátil vyloučený havířovský hráč, byli to hosté, kdo se překvapivě radoval z branky. Dominik Málek napálil z hranice kruhu puk, a ten i přes Danečkův zákrok skončil v havířovské kleci – 1:1. AZ se neprosadil ani ve své další přesilovce od 44. minuty, skórovat pak mohl ve 48. minutě Pechanec, ale chyběli mu centimetry. Na druhé straně byl v nebezpečné pozici Procházka, Daneček však odolal.

Poslední desetiminutovka byla víceméně téměř celá ve znamení snahy Havířova strhnout vedení zpět na svou stranu. Dlouho hosté odolávali. Až se na začátku 58. minuty, při obrovském závaru na jejich brankovišti, provinil Míka a v následné přesilovce se AZetu podařilo skórovat. Tomáš Valenta dostal nabito zpoza branky a i když mu střela příliš nesedla, stačila pod Přikrylovým betonem proklouznout za čáru – 2:1. Kališníci to sice ještě v samotném závěru zkusili bez gólmana, ale na výhře AZetu už se nic nezměnilo.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): "V dnešním utkání hrála psychika hlavní roli, jelikož jsme s Litoměřicemi hráli velmi vyrovnaný zápas až do konce. Před zápasem jsme měli k dispozici video od Litoměřic, věděli jsme co hrají, že jsou kvalitní a mají dobrou úspěšnost v přesilových hrách hlavně v první lajně. I přesto musíte během zápasu reagovat na aktuální vývoj a to se nám dneska podařilo."

Daniel Tvrzník (HC Stadion Litoměřice): "Dnes jsme hráli bez pěti hráčů základní sestavy. Museli jsme hru točit na tři lajny, což nás stálo spoustu sil. Proto nás mrzí, že jsme v Havířově nevybojovali ani jeden bod. Dnes jsme dokázali vyrovnat šťastnou brankou, poté jsme hráli to, co jsme chtěli, ale v závěru jsme dostali smolný gól v oslabení. Venku dáváme celkově málo branek, v zakončení nám chybí často štěstí."