Extraligové Vítkovice potvrdily úlohu favorita

Josef Nudera | 01.08.2017

V úterý 1. srpna se odehrálo první přípravné utkání AZetu Havířov před nadcházející sezonou. Havířov vyjel na led nedalekých Vítkovic, kde dokázal výborně vstoupit do utkání a po první třetině si odnesl do kabiny možná trochu překvapivě vedení 2:1. Pak ale AZ nabídl svému soupeři několik početních výhod, což favorita dostalo do hry. Havířovští se dostali v obranném pásmu pod tlak a domácí favorit si nakonec vystřílel pohodové vítězství 8:2.

Přípravné zápasy - 0.kolo út 1.8.17:00
HC Vítkovice Ridera - AZ Residomo Havířov
8:2
(1:2, 5:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Tomi (Hudeček, Baranka), 23. Hudeček (Baranka, Hrbas), 29. Szturc (Urbanec, Bartošák), 29. Hudeček (Illéš, Tomi), 38. Olesz (Kalus), 40. Káňa (Klok), 49. Gřeš (Olesz), 53. Kalus (Olesz) – 2. Pořízek (Chroboček), 8. Malina. Rozhodčí: Hradil, Koziol – Gebauer, Hanzlík. Vyloučení: 3:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 256. Průběh utkání: 0:2, 8:2.

HC Vítkovice Ridera: Bartošák – D. Krenželok, Urbanec, Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Puzič, Trška – Š. Stránský, T. Jáchym, Szturc – Hudeček, Illéš, Tomi – Kurovský, Kuťák, J. Káňa – Gřeš, Olesz, M. Kalus
AZ Residomo Havířov: Laco (od 29. Matoušek) – Drtil, Petran, Dudek, V. Ševěček, Chroboček, Šendera, Mrowiec – Bednář, Maruna, Kanko – Fronk, Sikora, Kotala – Pořízek, Haas, Peterka – Cihlář, Malina, D. Kafka – Bambula

Úvodní přípravné utkání ve Vítkovicích odstartoval Havířov velmi dobře. Už ve 2. minutě vyslal do samostatného úniku Chroboček Radka Pořízka, a ten se trefil bekhendovým blafákem mezi betony Bartošáka – 0:1. I dále byl v utkání lepší Havířov a dokázal navíc navýšit vedení. V 8. minutě hrál AZ svou první přesilovku v utkání a dokázal ji zásluhou Vlastimila Maliny využít. Ten se po vyjetí z poza branky zorientoval nejryvhleji a volný puk dorazil za Bartošáka - 0:2.

Ve druhé polovině první třetiny se začaly mnohem více prosazovat na ledě Vítkovice. Ve 13. minutě dokázali domácí využít přesilovku. Hudeček našel křížnou přihrávkou hůl Vojtěcha Tomiho, ten z první vystřelil k bližší tyči a Laco neměl při této rychlé souhře šanci.Ve zbytku první části byly aktivnější Vítkovice, ale do kabin se šlo za stavu 2:1 pro Havířov.

Ve druhé třetině pokračovaly Vítkovice v tlaku na havířovskou obranu. RIDERA sice nedokázala využít přesilovku, ale pouhých 6 vteřin po jejím skončení, srovnal po přihrávce Baranky Jan Hudeček - 2:2. AZ byl pod tlakem, a to vyústilo ve dvě rychlé a slepené branky. Ve 29. minutě to byl nejprve Roman Szturc, který využil druhou přesilovku, následně o 14 vteřin později vsítil svou druhou branku v zápase Jan Hudeček - 4:2.

Havířovský trenér Janeček si vzal oddechový čas a vystřídal brankáře. Marka Laca vystřídal Jiří Matoušek. Vítkovičtí pak několikrát nového muže v havířovské brance prověřily. Matoušek, ale dokázal držet čistě konto do 38. minuty. Předtím dokázal zlikvidovat velkou šanci Olesze. Rostislav Olesz se ale nevzdal a zanedlouho dokázal Matouška prostřelit - 5:2. Ve stejné minutě mohl rozjásat havířovské příznivce Malina, jenž v dobré pozici netrefil před brankou puk. Pouhé tři vteřiny před koncem druhé třetiny ještě navýšil na 6:2 Jan Káňa, který propálil Matouška z pravého kruhu.

Ve 46. minutě zahrozil gólově i Havířov. Z překvapivé akce trefil Bednář spojnici brankové konstrukce. O tři minuty později Matoušek kapituloval znovu. Tomáš Gřeš dokázal zblízka dotlačit puk za jeho záda - 7:2.

V 50. minutě předvedli velký tlak do vítkovické branky Malina s Kafkou, ale Bartošák dokázal všechny pokusy pokrýt. V 53. minutě se prosadily Vítkovice poosmé a naposledy. Na 8:2 navýšil přesnou střelou z mezikruží do šibenice Marek Kalus.

V závěru utkání ještě předvedll Matoušek parádní zákrok, když se dokázal natáhnout na ledě po brankové čáře a schovat puk do výstroje. AZ Havířov tak padl na ledě extraligových Vítkovic 2:8.

Jakub Petr (HC Vítkovice RIDERA): Máme za sebou dva týdny na ledě, našim jednoznačným cílem bylo v zápase vidět věci, na kterých jsme pracovali. Kromě osmých úvodních minut jsme dnes ve hře tyto věci viděli a to je pozitivnější než výsledek samotný. Prohrávat takto rychle 0:2 by se samozřejmě nemělo stávat. Při prvním gólu tam byla naše hrubá chyba, kdy se náš útočník dostal na pozici obránce a po chybné komunikaci nám soupeř ujel. Druhá branka padla po zmatku před brankou. Od osmé minuty jsme však začali hrát to, co jsme chtěli.

Martin Janeček (AZ Havířov): Utkání nám dalo strašnou spoustu informací. Nastoupilo mnoho mladých kluků, kteří to neúplně zvládli v hlavě. Paradoxně nám dobrý začátek uškodil, spadla nám tam jedna brambora, ale na druhou stranu také velmi pěkná branka na 1:0 po povedené přihrávce Chrobočka a dobrém zakončení Pořízka. My jsme pak začali trošku hlídat výsledek, soupeř chtěl pochopitelně srovnat a po gólu na 1:2 mu narostla křídla. Po tomto gólu jsme začali trošku bláznit, byli jsme všude a nikde a vypadalo to pak, že byl soupeř úrovní někde úplně jinde. Já si však nemyslím, že to bylo až tolik o bruslení, ale spíš o tom, že jsme chtěli být všude a to vedlo i k chybám.

Do dneška jsme nenacvičovali na ledě jedinou součinnost, pracujeme pouze na individuálních činnostech a chceme v tom ještě i chvilku pokračovat. Mám názor, že hráči si musí nejprve zvyknout na kotouč a poté až začneme hru učesávat, takže i v tom mohl být ten optický chaos. Začínáme 9. září a já teď vůbec nechci dělat závěry nebo srovnávat tento zápas s loňským a podobně. Každé družstvo je jiné a nám to dnes dalo ty potřebné informace a ukázalo, že před sebou máme ještě spoustu práce.