Dramatická bitva s Frýdkem-Místkem i počtvrté pro AZ

Tomáš Vlček | 31.01.2018

Počvrté se v letošním ročníku WSM ligy proti sobě postavili hokejisté Havířova a Frýdku-Místku a počtvrté se radují AZeťáci. Dnešní výhra, v jinak víceméně vyrovnaném utkání, byla hodně vydřená a neskutečně důležitá. Díky brankám Kaluse, Kotaly a Tomiho otočil AZ skóre z 0:1 na 3:1 a díky třem bodům se posunul do vysněné osmičky pro play-off. Potvrdit toto postavení pojedou AZeťáci v dalším kole v sobotu do Vsetína.

WSM liga - 45.kolo st 31.1.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Frýdek-Místek
3:1
(1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 17. M. Kalus (Rác), 38. Kotala (R. Havel, Rác), 60. Tomi (Kurovský, R. Havel) – 15. Przybyla (Franek). Rozhodčí: Přikryl, Obadal – Gančarčík M., Zedník. Vyloučení: 3:1. Bez využití. Diváci: 2.140. Střely na branku: 40:34 (14:12, 13:8, 13:14). Zblokované střely: 9:6. Vhazování: 40:39. Průběh utkání: 0:1, 3:1.

AZ Residomo Havířov: Dolejš – Drtil, Staněk, Krisl (C), Luža, R. Havel, Dujsík – Kurovský, Hudeček, Tomi – M. Kalus, Maruna (A), Sikora (A) – Kotala, Rác, Matai – Bambula, L. Bednář, Gřeš.
HC Frýdek-Místek: Hamerlík – Zahradníček, Bartko, Pastor, Matyáš, L. Kovář, Piegl – Kvasnica, Klimša (A), Martynek (C) – J. Kalus, Bajtek, Štumpf – Kofroň, Kuťák, Poruba – Kafka, Przybyla, Franek.

Zápas měl od počátku velmi vysoké tempo a oba týmy si vytvářely nadějné brankové situace. Za domácí byl blízko gólu Tomi, ale netrefil odkrytou hostující branku, zatímco Maruna si u pravé tyče nepřišel na Hamerlíka. Za hosty nejvíce zahrozil Štumpf a Poruba, ale i s jejich pokusy si poradil Dolejš v havířovské brance.

Skóre se tak nakonec měnilo až na začátku 15. minuty. Frýdecko-místečtí využili chybu domácích v obranném pásmu, Kafka posunul puk od mantinelu před branku na Dana Przybylu a ten zblízka propálil Dolejše – 0:1. Uplynuly však jen necelé tři minutyabylo vyrovnáno. Rác si za hostující brankou dojel puk vyražený Hamerlíkem po své střele, přihrávkou na brankovišti našel Marka Kaluse a ten střelou z první poslal puk mezi betony do sítě – 1:1. V závěru třetiny mohl ještě Havířov poslat do vedení Tomi, ale Hamerlík byl proti atak se skóre do sirény neměnilo.

Úvod druhé třetiny měl také solidní tempo, ale šancí výrazně ubylo. Za zmínku stojí snad jen Tomiho střela do brankové konstrukce a na druhé straně Dolejšem vychytaný Bajtek. Ve 29. minutě našel domácí gólman ve své pohotové lapačce střelu Štumpfa. O dvě minuty později si šanci sám pro sebe vytvořil obránce Drtil, ale v zakončení před brankářem mu puk odskočil.

Od 35. minuty měli hosté k dispozici první přesilovku v utkání. Největší šanci však v ní měl domácí Kalus. Ten vypíchl ve vlastním pásmu puk, unikl po levém křídle, ale Hamerlík betonem na poslední chvíli jeho blafák zlikvidoval. Nicméně domácí se nakonec mohli radovat z gólu, i když až o dvě minuty později. Pokus Ráce z pravé strany ještě Hamerlík vyrazil, ale kotouč se následně dostal k Havlovi na modrou, jehož rána se zastavila o beton a Jakub Kotala, clonící na brankovišti, kotouč zametl do odkryté branky - 2:1.

Hned poté mohli jít domácí do dvoubrankového vedení, ale hostující brankář tentokrát, s vypětím všech sil, situaci na svém brankovišti zachránil. A protože na druhé straně nepotrestal sérii chyb v havířovské obraně Kvasnica – pálil těsně mimo – šlo se podruhé do kabin za těsného vedení AZetu.

Třetí třetina začala oboustranně zostra, protože hned v první minutě nejprve Kurovský z blízka přestřelil a na druhé straně Kvasnicovu střelu zlikvidoval Dolejš helmou. Ve 43. minutě pak musel domácí gólman řešit další nebezpečí, konkrétně nájezd a blafák Martynka. A další šance na obou stranách přišly vzápětí. Za hosty zahrozil opět Kvasnica a pak Štumpf, Havířov měl dva nájezdy 2 na 1. Hamerlík ale proti Tomimu, a pak i Kalusovi, zachránil.

V 50. minutě hostující gólman jen vyrazil střelu Hudečka, ale dorážku volně ležícího puku před brankou na poslední chvíli srazil ležící obránce mimo. O dvě minuty později ujel v oslabení Gřeš, při zakončení zkusil střelu mezi betony, ale hostujícího gólmana nepropálil. Chvíli poté skončil, při zakončování své akce, v havířovské brance hostující bek Kovář.

Čtyři minuty před konce dostali hosté k dispozici svou třetí přesilovku, ale nadšeně bojující havířovští jim v ní nic moc nedovolili. 90 vteřin před koncem sáhli Rysi ke hře bez brankáře a byli blizoučko k vyrovnání. Martynek však svou dorážkouu z blízka trefil v brankovišti ležícího Dujsíka! A tak přišlo známé nedáš-dostaneš. Vojtěch Tomi dojel vyhozený puk, jenž se zastavil o tyčku, a doklepl jej do prázdné branky – 3:1. Havířov tak i počtvrté letos porazil Frýdek-Místek a posunul se na osmé místo tabulky.

Patrik Rimmel (AZ Residomo Havířov): Pro nás dnes velice potřebné tři body, i když hodně vydřené. Museli jsme bojovat se soupeřem i únavou po dlouhé cestě z Kadně. Nesmírně důležité pro nás bylo rychlé vyrovnání ztráty na konci první třetiny a gól na 2:1  ve druhé třetině. V závěru jsme sice měli trochu štěstí, ale tři body nakonec zůstaly doma a udržely nás v boji o play-off.

Marek Malík (HC Frýdek Místek): Dnes jsme předvedli velmi dobrý výkon a přístupem a výkonem jsme si zasloužili minimálně bodovat. Neměli jsme však štěstí a Havířov vytěžil z minima maximum. Rozhodující, byla jeho produktivita v koncovce. Nás můžou mrzet nevyužité přesilovky v důležitých fázích utkání a neproměněné šance.