Středa ve znamení derby s Frýdkem-Místkem

30.01.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - V sobotu výhra 3:0 nad silným Prostějovem, pondělí obtížně potvrzená role favorita v Kadani (4:2) a už ve středu domácí zápas proti Frýdku-Místku. Takto nahuštěný program nabízí havířovským hokejistům i fanouškům WSM liga na konci ledna 2018. Pro havířovské hráče jsou to všechno už klíčové zápasy – pokud chtějí do play-off, nutně potřebují maximálně bodovat. Podaří se jim to i ve středu v derby s tabulkovým sousedem? Uvidíme, zápas začíná v Gascontrol Aréně v 18:00.

HC Frýdek-Místek

Hostující tým přijede do Havířova v roli 10. týmu tabulky WSM ligy. Mladý celek se pod vedením trenérské dvojice Juřík-Malík statečně rve o co nejlepší pozici, a i když momentálně na play-off osmičku ztrácí 5 bodů, nic nevzdává. V lednu má z devíti zápasů solidní bilanci čtyři výhry a pět porážek. V posledních třech kolech vyhrál v Litoměřicích (6:3), doma otočil zápas proti Přerovu (4:2), naposledy však v pondělí podlehl Slavii 1:3.

HC Frýdek-Místek – HC Slavia Praha 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Štumpf – 30. Z. Doležal, 39. Jankovský (Šmerha), 58. M. Ondráček (J. Novák, Kubica). Vyloučení: 5:6. Bez využití. Střely na branku: 33:23. Diváci: 1227.

Sestava HC Frýdek-Místek: Strmeň – Bartko, Zahradníček, Haman, Pastor, Matyáš, L. Kovář, Piegl, D. Stránský – Martynek (C), Klimša (A), Kvasnica – Štumpf, Bajtek, J. Kalus – Franek, Kuťák, Kofroň – Przybyla, Kafka

Trenér Marek Malík hodnotil utkání takto: „Hráli jsme s favoritem zápasu výborný hokej. Bohužel jsme ale místo disciplinovaných šedesáti minut odehráli jenom padesát dva. Pak jsme dostali tři góly. Ten první byl víceméně nešťastný odraz, ale zbylé dva góly byly po našich chybách. Slavia hrála disciplinovaně a zodpovědně šedesát minut. To a plus neproměněné šance nás stály zápas.“

Lídrem bodování frýdeckomísteckých hokejistů je momentálně zraněný Antonín Pechanec (5+22). Hned za ním je nejlepší střelec týmu a další havířovák David Klimša (13+5). V obraně dominují mladík Jan Bartko (3+8) a zkušený Ctirad Ovčačík (4+5). Brankoviště nejčastěji obsazuje Jan Strmeň (průměr 2,9 g/z, úspěšnost 91,2%), jemuž kryje záda Lukáš Daneček (průměr 2,6 g/z, úspěšnost 91,4%).

AZ Residomo Havířov

O posledních výsledcích AZetu už byla zmínka výše. Tak snad jen přidejme podrobnější informace o posledním zápase v Kadani. Havířovští vyrazili na západ Čech už den předem s cílem potvrdit na ledě posledního celku roli favorita. V první třetině se jim to ale vůbec nepovedlo. Dostali gól v oslabení a pak dokonce i ve vlastní přesilovce a celkově byl jejich výkon nevýrazný.Od druhé třetiny se však herně zvedli a postupně brankami Staňka, Sikory, Kaluse a nakonec Tomiho do prázdné klece otočili na 4:2.

SK Trhači Kadaň – AZ Residomo Havířov 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 8. Trefný (Hejcman, Havlíček), 19. Hlava (Trefný) – 36. Staněk (Maruna, Pořízek), 39. Sikora (Drtil, Pořízek), 50. M. Kalus (Tomi, Luža), 60. Tomi (Sikora). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 327. Střely na branku: 30:51 (14:16, 13:18, 3:17). Zblokované střely: 6:2. Vhazování: 33:39.

Sestava AZ Residomo Havířov: Martin Růžička (36. Bláha) – Staněk, Krisl (C), Dudek, Luža, R. Havel, Dujsík, Drtil – Tomi, L. Bednář, M. Kalus – Sikora (A), Rác, Maruna (A) – Kotala, Matai, Fronk – Gřeš, Pořízek, Cihlář.

Asistent trenéra Vojtěch Csabi neoplýval po zápase vekou spokojeností: Přijeli jsme si pro body, protože se chceme pokusit o play-off, jak všude avizujeme. První třetina tomu ale v našem podání neodpovídala. Kluci si asi mysleli, že Kadaň si nastřílí góly sama. Domácí zaslouží za první třetinu pochvalu, protože hráli výborný hokej a všude byli rychleji. O přestávce jsme si spoustu věcí vyříkali a naše hra se zvedla. Náš výkon ovšem nebyl optimální, pokud bychom tímhle stylem pokračovali, play-off se nám rychle vzdálí.“

V souboji s nebezpečnými frýdecko-místeckými Rysy si AZ nemůže dovolit žádné zaváhání a spíš než na výkon v Kadani navázat na podařené představení proti Jestřábům. Stejně to vidí i manažer klubu a asistent trenéra Patrik Rimmel. „Kluci se na zápas těší a chtějí zopakovat dobrý výkon z posledního domácího utkaní. Věří, že je přijde povzbudit co nejvíc fanoušků.“

Směrem k sestavě pak dodává: „Sestavu budeme chystat dle aktuálního zdravotního stavu.“ V tuto chvíli nemají trenéři k dispozici nemocné útočníky Hudečka a Kanka a také obránce Chrobočka. Naopak připraven je nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč týmu Marek Kalus (13+12) i nejlepší nahrávač Marek Sikora (6+15). Stejně tak opory obrany Tomáš Drtil (5+8), Radek Havel (2+8) a Jirka Krisl (4+6). Ve výborném světle se ukazuje nejnovější obranná posila Patrik Luža (13 zápasů 3+4). Poslední zápas za AZ si může, před návratem do mateřských Č. Budějovic, připsat Ondra Bláha, na skvělý výkon proti Prostějovu může ale navázat i Marek Růžička.

INFOGRAFIKA

Vzájemné zápasy

Oba týmy se v letošní sezoně WSM ligy střetly již třikrát a bilance je výrazně lepší pro AZ. Vyhrál dvakrát v Polárce 3:2 a 3:2p, a také doma 3:1. Zda se havířovským podaří výhrát i počtvrté v sezoně, uvidíme ve středu večer. Zápas začíná v Gascontrol Aréně v 18:00 a připraven je z něj tradiční textový online přenos.

Akce ve Fanshopu

Pro všechny fanoušky je v AZ Fanshopu stále v běhu akce "Vybav se na derby" - tedy sleva 30 % na všechny věci s logem AZ skladem v prodejně (mimo zimních bund).