Divoká přestřelka v Porubě se šťastným koncem pro soupeře

Tomáš Vlček | 06.02.2021

Pět měsíců od zahájení aktuálního ročníku Chance ligy si museli AZeťáci počkat na regionální derby s porubským RT TORAXEM. Dnešní bitva přinesla zajímavý hokej s hromadou gólů. Havířovští šli do vedení, které si, i přes na obou stranách navyšované skóre, udržovali až do začátku třetí třetiny. V ní se domácí nejprve dočkali vyrovnání. Pak měl ještě jednou ve skóre navrch AZ, ale nakonec strhli porubští šťastně výhru na svou stranu. Branky AZetu vstřelili 2x Prokeš, Adamský, Procházka, a Mrva. Další zápas sehraje Havířov až po reprezentační přestávce a to ve středu 17. února poti Jihlavě.

CHANCE LIGA - 26.kolo so 6.2.16:00
HC RT TORAX Poruba - AZ Heimstaden Havířov
6:5
(1:3, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 6. Pořízek, 28. Raška (Endál), 40. Urbanec (Stloukal, Korkiakoski), 42. Brodek (Szathmáry), 49. Endál (Urbanec, Slavík), 53. Teper (Hudeček, Pořízek) – 4. Prokeš (R. Szturc, Kachyňa), 16. Adamský (R. Szturc, Prokeš), 19. O. Procházka (Maruna, Mrva), 31. Prokeš (Rašner, R. Szturc), 45. Mrva (Maruna, Chroboček). Rozhodčí: Cabák, Koziol – Bartek, Gančarčík. Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 0. Střely na branku: 31:40 (7:16, 8:10, 16:14). Zblokované střely: 6:10. Vhazování: 35:38. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5, 6:5.

HC RT TORAX Poruba: Muštukovs (21. Foltán) – Teper, Žovinec, Szathmáry, Kozák (A), Urbanec, Slavík, T. Voráček – Sikora (C), Hudeček, Endál (A) – (1994) Raška, Korkiakoski, Stloukal – Špaček, Žolobov, Pořízek – Hotěk, Toman, Brodek.
AZ Heimstaden Havířov: Stezka – Rašner, Chroboček, Bořuta (A), Kachyňa, R. Havel, Kočí, Mrowiec – Adamský, Prokeš, R. Szturc – Doktor, F. Seman, O. Procházka – Rudovský, Maruna (C), Mrva – Kořenek, Cihlář, Vašenka.

Úvodní třetina vyšla mnohem lépe hostům. Už po necelých čtyřech minutách projel nikým neatakovaný Radek Prokeš až do pásma a střelou zpoza pravého kruhu otevřel skóre utkání. Herní převaha AZetu pokračovala i nadále, což hostům brzy přineslo zasloužené ovoce. V šestnácté minutě se ocitl sám před odkrytou Muštukovsovou brankou Martin Adamský a nabízenou šancí nepohrdl – 0:2. Potom Ostravané na chvíli zapnuli a už za devatenáct vteřin stav snížili. Radek Pořízek se v předbrankovém prostoru nádherně uvolnil a ranou zblízka nedal Stezkovi šanci. Namísto snahy o vyrovnání však přišel třetí zásah Havířova. Dvě minuty před koncem vypálil na Muštukovse Ondřej Procházka, kterého naprosto trestuhodně nechali obránci si puk dojet, udělat kličku a skórova – 1:3. Na první pauzu tak oba týmy odjely za zaslouženého dvoubrankového vedení Havířova.

O přestávce sáhla porubská lavička k výměně brankářů, a tak se do hry dostal Frederik Foltán. Ve hře potom byli znovu viditelně aktivnější hosté z Havířova, kteří si tak udržovali své dvougólové vedení. A to až do dvacáté osmé minuty. Potom se totiž na branku rozjel Endál, kterému jeho nahrávku ztečoval obránce Bořuta do zrovna přesouvajícího se Stezky. Za záda zmateného gólmana pak puk i s trochou štěstí dotlačil Adam Raška. Netrvalo to ale dlouho a hosté díky využité přesilovce znovu vedli o dva góly. Z kruhu Foltána propálil a svůj druhý gól v utkání přidal Radek Prokeš. Když už to potom vypadalo, že tímto výsledkem druhá část i skončí, napřáhl na levém kruhu Patrik Urbanec a z první napnul síť za Stezkovými zády. Před třetí třetinou tak bylo stále všechno otevřené.

Třetí část začala lépe pro Porubské. Už po necelých dvou minutách vypálil z levého kruhu Jiří Brodek a poprvé v zápase srovnal. Vyrovnaný stav ale vydržel jenom dvě minuty. Po střele Jakuba Mrvy z pravého kruhu šli totiž znovu do vedení hosté – 4:5. To si však Porubští nenechali líbit a na začátku devětačtyřicáté minuty znovu srovnali. Tentokrát zásluhou Lukáše Endála, který svůj „samostatný nájezd“ i s trochou štěstí tváří v tvář Stezkovi proměnil. A potom přišel konec minuty třiapadesáté a první domácí vedení. O to se zasloužil svou ranou od modré Jakub Teper. Poslední minuty přinesly ještě množství zajímavých šancí na obou stranách, které už ale v další vstřelené branky nepramenily. Porubští si tak z tohoto bláznivého utkání šťastně odnášejí tři body, na AZ nezbyl žádný.

Martin Janeček (HC RT TORAX Poruba 2011): Začátek byl z naší strany ospalý a soupeř byl jednoznačně lepší a koledovali jsme si o velice špatný výsledek. Ale od druhé třetiny byly v naší hře náznaky něčeho lepšího a díky tomu, že jsme věřili, tak jsme byli schopni utkání otočit. Na závěr si moc ceníme toho, že jsme dokázali zápas vyhrát a získat tak tři body před pauzou.

Jiří Režnar (AZ Heimstaden Havířov): Když pětkrát tým vede a nakonec prohraje 6:5, tak je to špatně. Mohli jsme navýšit na 4:1 a zápas dohrát ve valčíkovém tempu, ale bohužel některé věci, které jsme dokázali vyrobit pro soupeře, nás srazily. Je třeba podat kvalitní výkon a ten je založen na individuální činnosti, a to nám nevychází, proto je tato sezóna pro nás taková špatná. Domácím dodala impuls výměna brankařů a místo toho, abychom hned po změně v porubské bráně vsítili gól, tak jsme ho nechali rozchytat a potom to bylo už těžké.