​AZ jede do Poruby, naváže na tři body z posledního zápasu?

04.02.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve 27. kole CHANCE ligy vyráží hráči Havířova k jednomu z nejkratších výjezdů. V sobotu 6. února vyzvou v Ostravě tým HC RT TORAX Poruba. Ambiciózní tým z Poruby naposledy padl na Vsetíně 1:4 a po porážce okupuje pátou příčku. To AZ v GASCONTROL Aréně vyprovodil domů Slavii pětigólovým přídělem a po vítězství 5:1 je patnáctý. Utkání začíná v RT TORAX Aréně v 16:00.

HC RT TORAX PORUBA, 5. místo, 26z. (14 – 2 – 2 – 8), 48 bodů, skóre 86:61.

Porubskému týmu se mimořádně vydařil nástup do kalendářního roku 2021. Hned v šesti případech bral plný počet bodů. V následujících šesti duelech, ale Ostravané posbírali pouhých sedm bodů. Družina vedená nestorem českého hokeje Františkem Výborným a asistenty Martinem Janečkem a Markem Pavlačkou je pro tuto chvíli mimo elitní čtveřici, která by ji zajišťovala přímý postup do play – off. V posledním duelu se na Lapači postavila Poruba Vsetínu a nebylo to zrovna povedené utkání. I když po první třetině to bylo nerozhodně 1:1, na úvodní gól vsetínského Vítka našel porubský Špaček odpověď v závěru prvního dějství. Pak už pálili ostrými jenom Valaši, trefil se Lukáš Bednář, Kucharczyk a Gorčík. Poruba prohrála na Vsetíně 4:1, na střely to bylo 34:18 pro Vsetín.

Martin Janeček se po zápase vyjádřil takto: „Nám se zápas vůbec nepovedl. Začali jsme přitom tak, jak jsme chtěli a ačkoli měli domácí prvních patnáct, šestnáct minut lehkou převahu, tak jsme je k ničemu nepustili a paradoxně nás nejvíc do kolen dostala naše vlastní přesilovka. Pak jsme sice se štěstím vyrovnali na 1:1, ale od druhé třetiny jsme už nehráli to, co jsme si řekli. I přes lehký tlak jsme byli bez střelby a z protiútoku jsme dostali rozdílový gól, po kterém domácí převzali iniciativu. Potom jsme začali faulovat a přestali herně stíhat. Soupeř už pak šel až do konce za zaslouženým vítězstvím.“

Sestava Poruby v posledním zápase: Muštukovs – Urbanec, T. Voráček, Kozák, Szathmáry, Slavík, Teper, Žovinec – Špaček, Kanko, Brodek – Pořízek, Korkiakoski, Stloukal – Raška I, Hudeček, Sikora – Hotěk, Toman, Endál.

Statistiky a zajímavosti

Poruba je druhá v obdržených gólech v soutěži, inkasovala jich jenom 61. Zahrávala už 122 přesilových her (4. nejvyšší počet v soutěži). Na domácím ledě hrála nejvíce přesilových her a sice 75 a vstřelila v nich 14 gólů (2. nejvyšší číslo). Ve 108 oslabeních inkasovala jenom 14 gólů. V průměru 10,5% střel vyslaných týmem skončí v síti soupeře (AZ má úspěšnost 8,4). Gólmani Poruby mají dohromady celkovou úspěšnost 91.60 % (AZ 90.50 %).

Osobnosti týmu

Největší hvězdou týmu je Markus Korkiakoski (12+19), ten vládne týmovým statistikám a je společně s týmovým parťákem Tomášem Jáchymem (1+19) mezi pěti nejlepšími nahravači CHANCE Ligy. Dobře si vedou i Petr Stloukal (8+6) a Lukáš Endál (11+3). V obraně sází na velezkušeného Šimona Szatmáryho, který přišel z Třebíče. Brankářskou jedničkou Poruby je šestatřicetiletý lotyšský gólman Ervins Muštukovs, světoběžník, který chytal v šesti týmech po Evropě a v národním týmu si zachytal na MS, má letos ve 23 zápasech úspěšnost 91.76 %.

Známé tváře

V týmu působí několik hráčů, kteří hráli v Havířově. Jsou to útočníci Radim Toman, Radek Pořízek, Petr Kanko a Marek Sikora.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 15. místo, 26z. (8 – 1 – 4 - 13), 30 bodů, skóre 68:71.

Úkol do zbytku sezóny je jasný, probojovat se do předkola play – off. To zaručuje 12. příčka, na kterou Havířovu aktuálně chybí osm bodů. AZ se letos trápí se střílením gólů, na přesilovkách a buly, ale rozhodně mu nelze upřít snahu a bojovnost. Paradoxně se mu proti papírově silnějším soupeřům daří více, od 16. prosince bral tři body jenom v zápasech s Přerovem (4:2), Kladnem (1:0) a Slavií (5:1). Co družině vedené Jiřím Režnarem jde, je obranná činnost, Havířov má nejlepší procento ubráněných oslabení v celé soutěži.

V posledních pěti zápasech získal AZ pět bodů. Po prohře se Vsetínem v prodloužení 3:2p, se ve třech po sobě jdoucích venkovních zápasech bodově odmlčel. Prohrál na Slavii 4:2, v Kolíně 3:2 a Litoměřicích 5:2. Naposledy do GASCONTROL Arény 3. února zavítala pražská Slavia. Před zápasem byli sice mírným favoritem Pražané, ale tak to na ledě po odehraných dvaceti minutách rozhodně nevypadalo. Šance byly na obou stranách, ale na světelné tabuli svítilo 0:0. Pak se ale „otevřela stavidla“. Ve 27.minutě dal první gól v zápase v početní výhodě Ondřej Procházka, druhý přidal na konci druhé periody a tým z hlavního města šel do šaten s poněkud svěšenými rameny. Třetí dějství sice přineslo ve 43. minutě gól hostujícího Vlčka, ale AZ se o tři minuty později opět prosadil Radkem Prokešem. V 51 minutě zkompletoval, odchovanec hokejové Sparty Ondřej Procházka, za mohutného nadšení domácí střídačky, hattrick.Poslední slovo pak měl domácí kapitán Jan Maruna, který třetí využitou přesilovkou uzavřel skóre zápasu. AZ porazil doma Slavii 5:1, na střely to bylo jednoznačně 42:25 pro Havířov.

Trenér Jiří Režnar se po zápase vyjádřil takto: „Po dlouhé době jdu na tiskovku s úsměvem. Dneska kluci zahráli. Hráli zodpovědně, trpělivě. Miloš tady říkal, že tady hráli jako pouťák, ale já si to nemyslím. My jsme jim nedovolili nic. Hráli jsme aktivně, byli jsme dřív na těle. Jednoduše, hráli jsme zodpovědně v obranném pásmu. V útočném pásmu jsme si vytvořili šance svým pohybem i přihrávkou. Myslím si, že jsme jim dnes nedovolili nic, kluci hráli výborně.

Sestava AZetu v posledním zápase: Stezka – Chroboček, Rašner, Kachyňa, Bořuta (A), Kočí, R. Havel – R. Szturc, Prokeš, Adamský – O. Procházka, F. Seman (A), Doktor – Mrva, Maruna (C), Rudovský – Vašenka, Cihlář, Kořenek.

Marodka

Marodka Havířova se pomalu vyprazdňuje v posledním zápase už hráli útočníci Dominik Cihlář a Roman Sztuc. Zranění jsou obránce Tomáš Dajčar a útočníci Jan Kloz a Vojtěch Lednický.

Zápas můžete sledovat v přímém přenosu na HOKEJKA TV nebo prostřednictvím textového on-line přenosu.