AZet prohrál středeční duel proti Litoměřicím 1:2

Daniel Wróbel | 15.01.2020

HAVÍŘOV - AZet se dnes představil doma proti Litoměřicím. V bráně nastoupil, teprve podruhé, Jirka Matoušek, sestavu výrazně ovlivnila velká marodka. AZet se dostal ve druhé třetině do vedení po brance Jakuba Kotaly, ale byla to zároveň jediná branka AZetu. Litoměřice nejprve srovnaly a ve třetí třetině přidaly ještě jednu branku. Odvážejí si tak 3 body za výhru 2:1 a uhájily 5. příčku. Příští domácí zápas odehraje AZ ve středu od 17:00 hodin proti Chomutovu.

CHANCE LIGA - 42.kolo st 15.1.17:00
AZ Residomo Havířov - HC Stadion Litoměřice
1:2
(0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Kotala (Bambula, R. Veselý) – 38. M. Kadlec (Voženílek), 51. Strejček (Korkiakoski, Kadlec). Rozhodčí: Dědek, Koziol – Bartek, Otáhal. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.107. Střely na branku: 29:31 (9:12, 13:8, 7:11). Zblokované střely: 12:10. Vhazování: 21:33. Průběh utkání: 1:0, 1:2.

AZ Residomo Havířov: Matoušek – Kachyňa, L. Rutar, Malina (A), Nepokoj, Dajčar, Chroboček, Rašner – L. Bednář (A), R. Veselý, O. Procházka – Kotala (C), E. Němec, Bambula – Doktor, Baláž, Dvořák – Fridrich, Cihlář, Pawliczek
HC Stadion Litoměřice: Tomáš Král – Marcel (A), Klejna, Jebavý (A), Mlčák, Strejček, Baláž, Váchal – M. Kadlec, Korkiakoski, Voženílek (C) – Jurčík, M. Havelka, Jánský – Brabenec, D. Sklenář, Kangas – Bernat, Kropáček

Hosté byli v úvodu aktivnější a měli i první šance zápasu. Matoušek v havířovské brance však obě Voženílkovy příležitosti pokryl. Na konci 4. minuty poprvé zahrozil AZ. Pawliczek si vyjel od mantinelu před hostující branku, ale roztáhnutého Krále ani on nepřekonal. V následné poněkud „hluché“ pasáži hry stojí za zmínku jen střela Dvořáka na jedné a Korkiakoskiho dorážka na druhé straně. Až ve 12. minutě bylo zase nebezpečno. Matoušek však šanci rozjetého Kangase pohotově vytěsnil mimo.

Pak zase hra upadla, hosté měli kotouč více na svých holích, ale bez výrazné šance. Až na konci třetiny přišly zajímavé momenty. Nejprve byl jako první v zápase vyloučen hostující Kadlec. Jenže havířovští ve své přesilovce chybovali v rozehrávce a Havelka s Jurčíkem se ocitli sami před Matouškem. Ten však Jurčíkovu bombu z pravé strany vyrazil betonem. Nešťastný hostující útočník vzápětí fauloval a Stadion šel do tří. Jenže AZ byl ve dvojnásobné přesilovce statický a v jediné „šanci“ netrefil Veselý před prázdnou brankou puk.

AZ dohrával přesilovku na začátku druhé dvacetiminutovky sice bez efektu, ale pomohlo mu to dostat se do tlaku. Z něj vyústilo několik nadějných šancí a především gólovka Cihláře, jenže Král skvěle jeho střelu z mezikruží vyrazil. Jenže hra pak upadla opět do průměru, byť AZ zůstal o něco aktivnějším týmem. Na první gól jsme si tak museli počkat až do poloviny zápasu, kdy Jakub Kotala schoval svou střelu z mezikruží za obránce a prostřelil Krále – 1:0.

Vzápětí na druhé straně vychytal v situaci 2 na 1 Matoušek Jánského, ale za posunutí branky šel na trestnou Chroboček. V oslabení mohl nejprve zvýšit vedení AZetu Veselý, ale trefil jen břevno prázdné branky vyjetého a chybujícího Krále. Hosté pak svírali domácí v přesilovkovém zámku, ale bez efektu. Hned po skončení svého trestu se Chroboček vydal s Veselým do přečíslení 2 na 1, ale Král se štěstím pro svůj tým zachránil. Pak se ještě jednou dostal do gólového zakončení Veselý, ale Král ho skvělým přesunem vychytal. A tak udeřilo na druhé straně. Martin Kadlec se ve 38. minutě z poza branky velmi rychle vynořil u pravé Matouškovy tyče a poslal překvapenému gólmanovi kotouč do sítě – 1:1.

Od 44. minuty hrál AZ další přesilovku, velké šance ale v ní měli hosté. Matoušek však tu Kropáčkovu i Strejčkovu zlikvidoval. Ve 46. minutě pak strážce havířovské branky vychytal i jasnou gólovku Kadlece. Na druhé straně tečoval Veselý střílenou přihrávku do tyče, ale jinak byly k vidění hlavně šance Litoměřic. Jánský však netrefil puk v brankovišti, Brabenecovo nahození proklouzlo pod Matouškem brankovištěm a Jurčík z blízka minul branku.

AZ pak ubránil přesilovku od 48. minuty, ale chvíli poté už se hosté branky dočkali. Jan Strejček si prohodil puk přes dva protihráče a pak jej z mezikruží poslal nad Matouškovu vyrážečku – 2:1. Havířovští pak napřeli své úsilí směrem k vyrovnání. V přesilovce od 52. minuty se jim to však nepodařilo, stejně tak ani v závěrečném tlaku při hře bez brankáře. Souboj o 5. příčku tedy vyhráli hosté 2:1.

Autor reportáže: Tomáš Vlček

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Je to škoda, prohráli jsme potřetí za sebou a to jsme začali tu nádstavbu velice dobře. Hráli jsme výsledky o branku a hráli jsme zezadu dobře. Sice poslední zápasy dostáváme hodně branek, i když jsme dneska dostali jen dvě. Ale to, že jsme dostali jenom dvě branky, můžeme děkovat Jirkovi Matouškovi, protože ten šel teprve letos podruhé do brány a chytal výborně. Kluky podržel a bohužel, my musíme opět začít hrát to, co jsme hráli pět kol zpátky. Já vím, že jsou kluci unavení z cestování a všechno, ale to jsou určitě všechny týmy. Dneska bylo vidět, jak tým podrželi ti starší hráči v Litoměřicích. U nás je zraněný Seman s Marunou a nastupují mladí hráči, kteří když se pořád v řadě prohrává, tak jim to ty hlavy tolik neberou.

David Bruk (Stadion Litoměřice): Nám se hodnotí zápas dobře, protože si odvážíme 3 body. Ale jsme realisti a viděli jsme naprosto vyrovnané utkání, který mohl vyhrát kterýkoliv z obou týmů. Nám se povedlo dát rozdílovou branku a v závěru přečkat a přežít powerplay soupeře, takže my jsme spokojeni s utkáním.