AZet porazil Velké Meziříčí 5:0 a vybojoval druhou domácí výhru

Josef Nudera | 12.11.2022

Domácí utkání proti Velkému Meziříčí nabídlo celkem pět branek. O všechny branky se postarali domácí hráči, kteří postupně navyšovali své vedení. Za stavu 1:0 ve druhé třetině dokázal AZet ubránit dvojnásobné oslabení, což byl i jeden z klíčových momentů utkání. Po dvou třetinách si totiž Havířov odnášel vedení o dvě branky. Ve třetí části se domácím podařilo přidat ještě tři přesné akce a tím vyhrát 5:0. V utkání si připsali po dvou brankách Jakub Apolenář a Dominik Pawliczek. O poslední branku se postarala posila z univerzitní ligy Marek Kovalski. Další utkání čeká na Havířov v sobotu na ledě Žďáru nad Sázavou.

2. liga - 15.kolo so 12.11.17:00
AZ Havířov - Horácký klub Velké Meziříčí
5:0
(1:0, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 15. Apolenář (Zdeněk, Haas), 39. Pawliczek (Mrowiec, Antoníček), 50. Apolenář (Haas), 55. Pawliczek (Homola, Apolenář), 59. Kovalski (Tvrdý). Rozhodčí: Šico – Vengřín, Peluha. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 704. Průběh utkání: 5:0.

AZ Havířov: Štipčák – Dudáš (C), Havlík – Pěnčík, Kuboš – Homola, Mrowiec – Ščurek – Mrva (A), Spratek, Kratochvil – Apolenář, Zdeněk (A), Haas – Pawliczek, Ćmiel, Antoníček – Tvrdý, Kofroň, Kovalski
Horácký klub Velké Meziříčí: Juda – Sedláček, Slabý, Trnka, Ambrož (C), Koželuh, Báňa – Strnad, Oščádal, Broža, Juráň, Střecha, Vedral, Maštera, Burian, Křenek (A), Dupljaku, Doležal, Nesvatba

Utkání mezi Havířovem a Velkým Meziříčím začalo poměrně opatrně a na větší šance jsme museli čekat. Na straně Havířova vyzkoušel pozornost Judy Pěnčík i Pawliczek, ale bez úspěchu. Na druhé straně se dostal do úniku Střecha, ale jeho kličku dokázal vykrýt Štipčák.

AZ následně musel hrát dvakrát oslabení, ale Velké Meziříčí si nic nebezpečného nevypracovalo, až na zakončení Strnada na zadní tyčce, které pohotově vyrazil Štipčák mimo branku. V 10. minutě hrál Havířov přesilovku, a díky ní byl i aktivnější. Aktivita Havířova vyvrcholila v 15. minutě, kdy vyslal přesnou křížnou přihrávku Zdeněk na Jakuba Apolenáře, který zakončil střelou nad rameno Judy pod horní tyčku – 1:0.

Ve zbytku úvodního dějství se už nic zásadního nestalo a AZet tak odcházel do šatny s vedením 1:0.

Ve druhé třetině byli zkraje hosté poměrně nebezpeční. Z úniku nejprve přestřelil Doležal branku, následně po střele Střechy zazněla tyčka. Ve 26. minutě jsme mohli vidět rychlou akci Zdeňka a Pěnčíka, ale pokud druhého jmenovaného skončil jen na Judovi.

V polovině druhé třetiny ujel Oščádal, ale Štipčák jeho zakončení vyrazil. Následně se do dvou větších šancí dostali Apolenář a Pawliczek, ale ani jednomu z nich nebylo v zakončení přáno. Ve 34. minutě zazněla tyčka za Štipčákem znovu. Po střele Koželuha tečoval puk Křenek. Havířov šel ve 36. minutě do tří a hosté měli obrovskou šanci vyrovnat. Několikrát pálili na Štipčáka a drželi Havířov pod tlakem hodně nízko v pásmu, ale AZet dokázal i s pomocí brankáře situaci ustát.

To byl zlomový moment. Ve 39. minutě se totiž dokázal dostat Havířov do dvoubrankového vedení. Dominik Pawliczek tečoval střelu od Mrowiece z modré čáry a dokázal usměrnit puk do horní části branky – 2:0. V závěru třetiny ještě hráli hosté přesilovku, ale nic zásadního se v ní nestalo.

Ve 49. minutě utkání dokázal Havířov navýšit své vedení na tři branky. Haas poslal přesnou přihrávku mezi kruhy do jízdy Jakubu Apolenáři, který doklepl puk za záda Judy – 3:0. V 53. minutě nejprve nastřelil Kofroň tyčku, následně v 55. minutě dostal puk na vrchol kruhů Dominik Pawliczek, který Judu prostřelil nad beton – 4:0.

A to nebylo vše. V 59. minutě přidal Havířov ještě jednu branku. Jiří Tvrdý našel na zadní tyčce zcela volného Marka Kovalského, který uklidil puk za brankovou čáru – 5:0. Jednalo se o jeho premiérovou branku v dresu AZetu po příchodu z univerzitní ligy. Utkání vyhrál Havířov 5:0 a čisté konto si mohl připsat brankář Marek Štipčák.

Jiří Raszka (trenér AZ Havířov): Myslím si, že jsme měli dobrý vstup, jak jsme si řekli. Chtěli jsme hrát aktivně a soupeře zatlačit. Prvních pár střídání to tam bylo. Po pár střídání jsme od toho trochu ustoupili a celkově to tempo toho utkání uvadlo. Byly tam nějaká oslabení a přesilovky, takže jsme si k tomu o přestávce něco řekli, že se musíme vrátit k té naší hře, být silnější na puku, být aktivnější v útočném pásmu. Dlouho se to táhlo o gól o dva. V takovém průběhu utkání, kdy jste lepší, ale taháte se o gól, tak to smrdí nějakou chybou. Při nás stálo i trochu štěstí, když soupeř trefil i dvě tyčky, ale to štěstí jsme už u nás doma potřebovali, protože jsme si v minulých zápasech vybrali trochu smůly. Výborně nás podržel Marek Štipčák. A ve třetí třetině jsme měli tu hru, kterou si představujeme, a byl nás plný led. Byli jsme silní v útočném pásmu, padly hezké branky, takže si myslím, že zaslouženě bereme tři body.

Josef Zavadil (trenér HHK Velké Meziříčí): V první řadě musím pogratulovat domácím k vítězství. To vítězství se ale zrodilo až ve třetí třetině, kdy proměnili šance. Nám se těžko hraje, když neproměníme své šance. Útočníci se pak už nedokázali udržet na puku a byli přetížení obránci. Mužstvo každým gólem roste, a to se nám nedařilo. Bohužel my i doma prohráváme zápasy 1:2, 1:3 prohrajeme, když odvoláme brankáře, nedokážeme využít šance a dát góly.