AZ ve Vsetíně vybojoval 2 body

Petr Miklas | 15.09.2018

Hráči Havířova nejeli Na Lapač v pozici favorita, ale přesto dokázali vybojovat 2 body za výhru po samostatných nájezdech. Vsetín se zásluhou odchovance AZetu Antonína Pechance dostal do vedení, ale Havířov díky dvěma trefám obránců Dujsíka a Mataie otočil skóre na svou stranu. Nicméně Valaši rychle vyrovnali a tak šel zápas do prodloužení. V něm branka nepadla, takže rozhodnout musely samostatné nájezdy. V těch se prosadil jen Branislav Rehuš, jenž tak zajistil bod navíc pro AZet. Velkou oporou v brance Havířova byl Jan Lukáš.

CHANCE LIGA - 4.kolo so 15.9.17:30
VHK Robe Vsetín - AZ Residomo Havířov
2:3sn
(1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Pechanec (Jonák, Březina), 55. Kucharczyk (Jonák, Rob) – 41. Dujsík (L. Bednář), 55. Matai (Pořízek), rozh. náj. Rehuš. Rozhodčí: Kopeček, Doležal – Lukš, Novák. Vyloučení: 8:7, navíc Rác (VSE) a Houdek (HAV) 10 min OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 3014. Střely na branku: 31:25 (11:7, 10:7, 8:9, 2:2). Zblokované střely: 13:10. Vhazování: 32:24.Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3.

VHK Robe Vsetín: Gába – Mikuš, Rudl, Slováček, Teper, Holomek, Jenáček, Hryciow – Podešva, Rác, Kuronen – Jonák, Pechanec, Rob – Kopta, Kucharczyk, Březina – Hořanský.
AZ Residomo Havířov: Lukáš – Chroboček, Matai, Luža, Houdek, Dudek, Dujsík – R. Veselý, F. Seman, Rehuš – Maruna, Haas, L. Bednář – Gřeš, Pořízek, Bambula – Macuh, Cihlář.

Utkání Vsetína s Havířovem přineslo od prvních minut vyrovnanou podívanou. O úvodní nápor se Valaši sami připravili dvěma vyloučeními. Hosté ale tyto přesilovky nesehráli dobře. V té první nezahrozili vůbec, ve druhé dokonce pustili Vsetínské do přečíslení dva na jednoho. To sice branku nepřineslo, v následném závaru ale hosté museli faulovat a přesilovka byla tatam. Ani Vsetín toho ale v úvodní přesilovce příliš nevymyslel, snad jen závar po Březinově střele přinesl trochu vzruchu.

Ve třinácté minutě si ovšem Valaši zahráli v početní převaze podruhé a tentokrát už udeřili. Ve velké skrumáži před Lukášovou svatyní vyšťoural puk Antonín Pechanec a přesně umístěnou střelou přehodil bezmocného gólmana hostů. Zbytek třetiny přinesl důrazný a bojovný hokej, ovšem bez větších šancí na jedné či druhé straně. O největší vzruch se tak postarali vsetínští fanoušci, kteří za souhlasné podpory slušně zaplněného hostujícího sektoru vyjádřili svůj názor na aktuální kauzu kolem vsetínského juniorského týmu. Až v samém závěru třetiny byla k vidění vyložené branková příležitost. Rychlonohý Hořanský našel v přečíslení dva na jednoho Kuronena, ten však ani nadvakrát nevyzrál na Lukáše. Do kabin tak Valaši odcházeli s nejtěsnějším vedením.

Do prostředního dějství nastoupili Vsetínští s výhodou přesilovky, ale také se řadou nepřesností na hokejkách. Ty nakonec vedly až k faulu Ráce. Ve zkrácené Havířovské výhodě pět na čtyři měl dobrou střeleckou příležitost Maruna, z levého kruhu ale Gábu nepřekonal.

Přestože se Havířovu vyrovnat nepodařilo, zvýšeným důrazem a vysunutým pressingem dělal Vsetínu stále větší potíže. Valaši se pod tlakem dopouštěli řady nepřesností a ve dvacáté osmé minutě navíc dalšího faulu. To, že jsou znovu ve čtyřech, však Valaši evidentně odmítli akceptovat a již po pár sekundách se po ledě znovu proháněli v pěti. Když si toho rozhodčí po zhruba deseti vteřinách všimli, následovalo jediné – trest pro VHK a havířovská přesilovka pět na tři. Ani ta však hostům k vyrovnání nepomohla, nevytvořili si v ní ani výraznější příležitost.

Festival vyloučení pokračoval i v dalším průběhu druhé třetiny. Tentokrát to byli hosté, kdo se hned dvakrát dopustil zbytečného faulu. Ani jednu z nabízených přesilovek ale Vsetínští nesehráli dobře a Lukáš hostů tak příliš práce neměl.

Poslední minuta druhého dějství byl pro budoucnost zápasu klíčová. Vsetínští faulovali v útočném pásmu, v následné havířovské výhodě se dopustili faulu číslo dvě a hosté tak rázem dostali dvě minuty přesilovky pět na tři. Ještě před sirénou pálil dvakrát nebezpečně Dujsík, poprvé však jeho pokus zastavila tyč, podruhé pak skvělý zákrok Gábovy vyrážečky.

Do třetice všeho dobrého už to ale Tomáši Dujsíkovi vyšlo. Jeho dělovka od modré v čase 40:36 proletěla nad Gábovou lapačkou až do sítě. O minutu později mohl Vsetínu vrátit vedení Rudl, který dojel svou vlastní střelu, z pravého kruhu ale trefil jen boční konstrukci branky. Vsetín se i v dalších minutách aktivně snažil o zteč hostující branky, pozorná a důrazná hra hostů ale zastavovala většinu domácích výpadů dřív, než vůbec mohlo dojít k ohrožení Lukášovy branky.

Havířovští navíc neopomenuli jedinou příležitost ohrozit domácí bránu. Velmi dobře chytající Gába se tak rozhodně nenudil. V padesáté druhé minutě si poradil s nebezpečnou tečí Gřeše, necelých šest minut před koncem však už byl bezmocný. Střelu Jakuba Mataie od modré totiž přes houštinu těl vůbec neviděl a puk nalezl až v síti. Odpověď Vsetína však byla blesková. O tři čtvrtě minuty později vybojoval za brankou puk důrazný Jonák, přihrál najíždějícímu Radimu Kucharczykovi a ten, i s trochou štěstí, procedil puk mezi Lukášovými betony do sítě.
Ve zbytku šedesátiminutovky měl asi nejnadějnější příležitost Březina, který však po průniku po levém křídle nenašel skulinku mezi betony hostujícího gólmana. Po šedesáti minutách tak skončilo utkání zaslouženou remízou.

Prodloužení patřilo Havířovu, opravdu tutovou šanci, ale přinesla až poslední vteřina. Gábovu rozehrávku od mantinelu zachytil ve středním pásmu Rehuš, prázdnou bránu VHK ale těsně minul.

Přesto to byl právě Branislav Rehuš, kdo se po zápase radoval nejvíc. Právě on byl totiž jediným úspěšným exekutorem samostatných nájezdů a rozhodl tak o tom, že bonusový druhý bod putuje zaslouženě do Havířova.

Jiří Dopita (VHK ROBE Vsetín): Pro nás to bylo těžké utkání, protože máme aktuálně hodně hráčů zraněných, takže jsme dali dohromady jen tři lajny a stálo nás to hodně sil. Výsledek utkání určitě ovlivnilo také spoustu vyloučení, kde dvakrát jsme hráli i ve třech. Havířov dneska odehrál dobré utkání, možná byl o ten chloupek lepší a ten bod navíc si zasloužil. Já si však myslím, že jak se nám uzdraví zranění hráči, tak půjdeme nahoru.

Jiří Režnar (AZ RESIDOMO Havířov): Já si myslím, že dneska to bylo dobré utkání z obou stran po celých šedesát minut. Ve třetině si myslím, že jsme byli o krok lepší než Vsetín a ten bonusový bod jsme si zasloužili.