AZ se v Praze neprosadil a vrací se s prázdnou

Petr Miklas | 26.11.2019

Hráči AZetu nedokázali gólmana Slavie Michajova překonat ani jednou, přestože na něj vyslali třicetdevět střel. Domáci Slávisty držel náš brankář Aleš Stezka na uzdě do 12. minuty, pak kapituloval dvakrát během dvanácti vteřin. Sešívaní přidali ve druhé části další dvě branky a měli pohodlný náskok. Do třetí třetiny Havířov nastoupil s Matouškem v brance, ale ani ten čisté konto neudržel, tři a půl minuty před koncem jej při přesilovce překonal Kuťák. AZ čeká další boj o body v sobotu, kdy hostí Jihlavu.

CHANCE LIGA - 26.kolo út 26.11.18:00
HC Slavia Praha - AZ Residomo Havířov
5:0
(2:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Furch (Pacovský), 13. M. Ondráček (Kubica, Furch), 28. Šmerha (Vampola, Kuťák), 34. Kubík (Vlček, Všetečka), 57. Kuťák (Kubík, Šmerha). Rozhodčí: Jechoutek, Petružálek – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.Diváci: 839. Střely na branku: 29:39 (12:11, 9:12, 8:16). Zblokované střely: 9:9. Vhazování: 41:20. Průběh utkání: 5:0.

HC Slavia Praha: Michajlov – Hejda, J. Novák, P. Hořava, Barák, Kučný, Antoš, Steinocher – Šmerha, Vampola, Kuťák – Jar. Brož, Vrdlovec, Pacovský – Vlček, Kubík, Všetečka – M. Ondráček, Kubica, Furch.
AZ Residomo Havířov: Stezka (41. Matoušek) – Rašner, L. Rutar, Malina, Ševěček, Chroboček, Kachyňa, Zdeněk – Kotala, F. Seman, O. Procházka – L. Bednář, Matai, Fridrich – Maruna, Starý, Dvořák – Danielčák, Cihlář, Bernovský.

Na programu byl sice netradičně již v úterý, o to důležitější ale zápas mezi Slavií a Havířovem byl. A to pro oba týmy. Vždyť v tabulce se před utkáním nacházely pouze tři body od sebe na sedmém a osmém místě. O motivaci tak bylo určitě postaráno.

AZetu se celkově v sezóně venku daří, z posledních pěti duelů na vekovních kluzištích však třikrát prohrál. Dobře nezačal ani v Edenu. Byli to totiž slávisté, kteří od prvních minut diktovali tempo hry a vytvářeli si jednu šanci za druhou. Už po necelých dvou minutách vyrušil havířovskou obranu po klidném začátku Všetečka, který se vyhnul obráncům a bekhendem prověřil Stezku.

Podobný scénář měly i následující minuty úvodní periody. V 5. minutě dorážející Vlček a v následné přesilovce dobře postavený Vrdlovec neměli ke gólu opět daleko, puk však do správných prostor nedostali. I ve zbývajícím čase naráželi slávisté zejména na pozorného gólmana hostí.

Neprůstřelnost však Stezkovi dlouho nevydržela a ve 12. minutě přece jenom kapituloval. Po několikáté chybě v rozehrávce Havířova, ke kterým po celou první třetinu rychlým a agresivním forčekingem notně napomáhali sešívaní, posunul Pacovský puk na volného Aleše Furcha, který tváří v tvář Stezkovi umístil puk přesně k tyčce.

Sotva stihl hlasatel oznámit první branku červenobílých, radovali se diváci v Edenu podruhé. Na levém křídle ujel hostující obraně Kubica a předložil puk na pravou stranu Martinu Ondráčkovi. Tomu už nedělalo problém uklidit ho do odkryté brány. Oba góly dělilo pouhopouhých dvanáct sekund.

Havířov vstoupil do druhé periody viditelně aktivněji a už po dvaceti vteřinách zahrozil otočkou kolem branky Rašner, ale za Michaljova puk nepropasíroval. Hra se jinak v prostřední části vyrovnala – moc šancí zejména na začátku k vidění nebylo. To však změnila 28. minuta.

Svěřencům Miloše Říhy se totiž podařilo vystihnout další nepřesný pokus o rozehrávku obranných řad hostů. Puk v prostoru mezi kruhy doklouzal ke Kuťákovi, ten ho vrátil za sebe na Vampolu, který místo avizované střely zvolil rychlý pas před branku na Tomáše Šmerhu. Nejproduktivnějšímu hráči sešívaných první zakončení ještě nevyšlo, ale kotouč si posunul a napodruhé ho zasunul za bezmocného Stezku – 3:0.

Po ubráněném oslabení se sešívaní znovu vydalii do útoku a ukázali velkou efektivitu. Všetečka sice první solidní příležitost ještě nevyužil, ale o pár chvil společně s Vlčkem připravili puk na střed pro Adama Kubíka, který střelou do pravé šibenice zvýšil vedení na 4:0.

Hosté na úvod třetí třetinu udělali změnu v brankovišti – čtyřikrát překonaného Stezku vystřídal dvacetiletý Jiří Matoušek. Havířovští přidali ve třetí třetině na tempu a Michaljov v brance domácích se rozhodně nenudil. Žádné vyloženě gólové tutovce však nečelil, a to ani po vyloučení Vrdlovce v polovině třetiny.

Slávisté se nikam netlačili a dál pokračovali v pozorné obraně a sami naopak přidali další branku. V 57. minutě zůstal při přesilovce před brankou nehlídaný Filip Kuťák a sám proti Matouškovi nezaváhal – 5:0. První čisté konto v dresu Slavie si připsal brankář Martin Michaljov.

Havířovské čeká v sobotu další důležité utkání, když na domácím ledě přivítá Duklu Jihlava. Utkání začíná v 18 hodin, ale doprovodný program startuje už v 15:00.

Miloš Říha (HC SLAVIA Praha)

Do utkání jsme chtěli vstoupit hodně aktivně, zatlačit soupeře a pokud možno rozhodnout ten zápas v první třetině. I když jsme v prvních pěti minutách zápasu gól nevstřelili, tak jsme ten tlak udrželi a podařilo se nám dvakrát skórovat. První třetinu hodnotím pozitivně, pak přišla fáze, když se Havířov zvedl, tam si myslím, že nás podržel brankář do té poloviny zápasu. Pak si myslím, že jsme zápas rozhodli a víceméně jsme si tu třetí třetinu pohlídali a dneska jsme zaslouženě vyhráli.

Patrik Rimmel (AZ RESIDOMO Havířov)

Jako všechny týmy v této části sezóny jsme měli spoustu zraněných hráčů, ale nechceme se vymlouvat, to má každý tým po tolika kolech. Zápas jsme začali hodně špatně, už od začátku jsme dělali spoustu chyb směrem dozadu a inkasovali dva rychlé góly. Soupeř nám toho v první třetině moc nenabídl, žádnou velkou šanci jsme nevyužili, ale hlavně jsme soupeři darovali spoustu gólovek a ty góly oni dali. V druhé třetině jsme tam měli jednu vyloženou šanci na 2:1, pak zase po našich hrubých chybách, jsme dvakrát inkasovali. Ve třetí třetině se to pokoušíte zvrátit, ale už to tam prostě nešlo. Soupeř byl dnes lepší a já mu gratuluji k výhře.