AZ překvapil favorita a má tři body!

Petr Miklas | 12.01.2022

AZ dnes dokázal poprvé od 17.12. vyhrát za 3 body, když dobře bránil a využil dvě přesilovky. Daniel Dolejš pochytal 46 střel Horácké Slavie a výrazně přispěl k výhře Havířova. Předvedly se i posily, dvě branky dal Eduards Hugo Jansons, Trefil se Konstatin Tjurin a Jurij Žolobov přidal dvě asistence. Vítězný gól vstřelil v přesilovce Jakub Doktor. Ten také vyhrál bitku s Formanem, když oba shodili rukavice a férově si to rozdali. Třebíč se ala nevzdala, hrála v závěru skoro 3 minuty bez brankáře, ale AZ se ubránil a E.H. Jansons svým druhým gólem pečetil vítězství AZetu. Další utkání AZ sehraje v pondělí 17.1. na domácím ledě proti Prostějovu.

Chance liga - 36.kolo st 12.1.17:30
AZ Heimstaden Havířov - SK Horácka Slavia Třebíč
4:1
(0:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 29. E. H. Jansons (Maruna, J. Žolobov), 48. J. Doktor (Kadeřávek, Hudeček), 57. Tjurin (J. Žolobov, Lytvynov), 60. E. H. Jansons (Maruna) – 38. D. Sklenář. Rozhodčí: Koziol, Květoň – Hanzlík, Konvička. Vyloučení: 4:4, navíc Doktor (HAV) a Forman (TRE) 5 min OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 385. Střely na branku: 20:47 (4:6, 7:22, 9:19). Zblokované střely: 5:12. Vhazování: 32:40. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.

AZ Heimstaden Havířov: Dolejš – M. Hlaváč, Kadeřávek, E. H. Jansons, Korím, Lytvynov, G. Jansons, F. Kočí – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor – Maruna (C), Becher, Š. Kratochvil – Tjurin, Hotěk, Křemen – D. Pastor, Damašek, J. Žolobov.
SK Horácka Slavia Třebíč: Mičán – Hunkes, L. Doudera, M. Furch, L. Forman, Tureček, Poizl, Mlčák – Střondala, L. Bittner (C), Šťovíček – D. Sklenář, Nedvídek, Krliš – Ferda (A), D. Michálek, Vodný (A) – Gajarský, Křehlík.

Autorkou reportáže je: Eva Suchánková (hc-havirov.cz)

První třetina nezačala v dobrém tempu. Největší šance přišla v 5. minutě, Mlčák od modré čáry nahazoval puk, havířovský gólman Dolejš nic neviděl, pouze uslyšel, za svými zády, lehké cinknutí pravé tyčky. Oba týmy měli k dispozici tři přesilové hry, jenže si nedokázaly vypracovat dobrou střeleckou pozici. Do kabin odešli hráči, po 20 minutách hry, za nerozhodného stavu 0:0.

Druhá třetina byla svižnější, hosté měli na ledě optickou převahu. Po deseti vteřinách hry se sám před brankou AZetu ocitnul Bittner, ale střelou mezi nohy se neprosadil. Do dalšího úniku se dostal hostující Šťovíček, ten zkoušel blafák mezi nohy, ale Dolejš si tuto variantu pohlídal. Platilo, nedáš, dostaneš. AZ využil, po 4 vteřinách, přesilovku, střelou od modré čáry. Ve 29. minutě se trefil Eduards Hugo Jansons, stav byl 1:0.

Hosté mohli okamžitě vyrovnat, Střondala však nepřehodil lapačku ležícího Dolejše. Druhou gólovou šanci AZetu měl na hokejce Tjurin, tu mu ale zhatil, rychlým vyjetím, gólman Mičán. Ke konci třetiny si vzájemné neshody vyříkali Doktor s Formanem, na body vyhrál domácí hráč a oba dostali pětiminutový trest za hrubost. Ve 38. minutě dostal dlouhou přihrávku Dominik Sklenář, který naznačil kličku na bekhend, ale vrátil si puk zpět a propálil Dolejše. Po druhé periodě svítilo na světelné tabuli 1:1.

Havířov byl na začátku závěrečné dvacetiminutovky aktivnější. Ač měl ve 47. minutě obrovskou gólovou šanci třebíčský Střondala, který pálil zpoza obránce, puk prošel Dolejšovi pod betonem a zastavil se o pravou tyč. Běžela 48. minuta hry, když Jakub Doktor potrestal faul hostů a z vrcholu levého kruhu pálil přímo do horního rohu třebíčské branky, AZ vedl 2:1.

Bílé Hvězdy se snažily o vyrovnání, jenže narážely na skvělého Dolejše. V 57. minutě, po střele Žobolova, vyrazil Mičán puk do bruslí přijíždějícího Konstantina Tjurina, od nichž se černá guma odrazila do brány, domácí vedli 3:1. Třebíč si okamžitě vzala oddechový čas a odvolala gólmana, jenže výhodu jednoho bruslaře na ledě nevyužila. Výhru Havířova potvrdil, v 60. minutě, do prázdné brány Eduards Hugo Jansons. AZ doma porazil Třebíč 4:1.

Filip Konštacký (AZ HEIMSTADEN Havířov): Nejprve bych chtěl poděkovat fanouškům za předvedený výkon. Za tu dobu, co tady jsme, jsem slyšel poprvé nějaký aplaus, povzbuzování a poděkování hráčům za dobrý výkon. Za to jim fakt chci opravdu hodně poděkovat. Co se týká zápasu, tak dnes to kluci odbojovali a myslím si i zaslouženě vyhráli. Hráli jsme obětavě, podařilo se nám využít dvě přesilové hry, kterým jsme v poslední době věnovali hodně času, za to jsem rád. Samozřejmě pořád se potýkáme se zraněními a nemocemi, zkrátka nejsme kompletní. Dnešní výkon byl velmi dobrý a chci za něj klukům poděkovat.

Kamil Pokorný (SK Horácká Slavia Třebíč): My jsme jako trenéři zklamaní, ne tak z výsledku, který si domácí zasloužili, ale z předvedené hry. Spíše z přístupu našeho mužstva a z výkonu, to s tím samozřejmě trochu souvisí. To, že to vypadalo, že jsme trochu více na puku a máme a jsme možná častěji v útočném pásmu soupeře. To byl jen optický klam, my jsme nebyli schopni, se natlačit do nějaké šance. My jsme nebyli schopni překvapit soupeře nějakou kombinací a rychlou střelou a domácí ten zápas odbojovali. Dobře ho odbránili a nepouštěli nás před gólmana Dolejše, který má samozřejmě takovou kvalitu, že ty střely, které jsme tam vyslali v klidu pochytal. No a naše oslabení, oslabení je o nasazení a o bojovnosti, kdy ti čtyři hráči, co jsou na ledě, musí nahradit toho jednoho, co je na trestné lavici. Pokud nejsme ochotni lehnout do střely a dostaneme dva góly od modré čáry, tak z toho pak nemůže vyplynout nic jiného než prohra a zasloužené vítězství domácích, kteří tu bojovnost tam měli a znova opakuji zaslouženě vyhráli.