Winter Classic po havířovsku: Nevšední zážitek pro všechny zúčastněné hráče

04.02.2014 | Josef Nudera

Předposlední den měsíce ledna přinesl velkou událost pro všechny malé Azeťáčky. Kluci ročníku 2005 a mladší si zahráli pod širým nebem havířovské Winter Classic proti mladým orlíkům z Orlové. V zápase nešlo o výsledek, ale především o velký zážitek, který zůstane všem zúčastněným na celý život.

O tom, že se v AZetu hokej nejen učí, trénuje a hraje, ale že hokejem také baví, se mohli přesvědčit kluci ročníku 2005 a mladší. V AZetu pro ně připravili zpestření, na něž se jen tak nezapomíná.

Malí AZeťáčci sehráli ve čtvrtek 30. 1. 2014 své první DERBY v novém roce. Přátelsky poměřili své síly s orlovskými Orlíky a zápas to byl vskutku ojedinělý. Nesehrál se ani v K&K PNEU Aréně ani na Zimním stadionu v Orlové. Odehrál se pod širým nebem. Malí kluci měli příležitost vyzkoušet si realitu starých časů, kdy se v zimě hrával hokej na každém zamrzlém rybníce či betonovém plácku.

„Myšlenku, sehrát malé derby pod širým nebem, nosíme v hlavě již několik sezón, ale počasí nám nebylo nikdy nakloněno.“ říká spoluorganizátorka zápasu paní Karasová.

Jen co se naskytla první příležitost, nenechali si ji organizátoři ujít. Za Orlíky se chopil organizace pan Hamrozi, který zajistil veškerou údržbu hrací plochy i zázemí. Vše muselo proběhnout velice rychle, protože zima se o svou vládu hlásila jen nakrátko. Přestože nebyl čas, vše se podařilo domluvit tak, aby mohl být zápas uskutečněn.

Mužstva nastoupila do utkání ještě za denního světla. Kluci, po vzoru NHL, načernili oči (v našem případě namodřili), předali si vlaječky svých klubů. Místostarosta města Šenov ing. Jan Blažek hodil čestné buly a zápas mohl začít. Havířovské střídačce veleli trenéři Littner s Urbánkem, na střídačku Orlové se postavil pan Hamrozi.

Kluci si vyzkoušeli, že bojovat na ledě jiné kvality a s venkovní teplotou pod nulou není jen tak. Puk se jim zastavoval, měnil směr, mnohdy ho nechali za sebou, občas sebou plácli na zem, ale to vše bylo vykompenzováno netradičním prostředím, kdy byli z jedné strany obklopeni alejí stromů, z druhé polem a loukou. Když zápas přeskočil do druhé půlky, zešeřilo se tak, že bylo potřeba rozsvítit světla. Ledová plocha pod halogeny utvořila tu správnou a neopakovatelnou atmosféru, kterou si všichni přítomní náležitě vychutnali.

Utkání přilákalo mnoho diváků nejen z řad rodinných příslušníků a známých. Zastavovali se kolemjdoucí i místní děti, které hokejové umění svých vrstevníků nadchlo natolik, že projevili zájem navštívit havířovskou přípravku a stát se malým azeťákem.

Přestože ke konci utkání už byli diváci řádně promrzlí, fandili až do konce. AZet sice prohrál, ale v tomto zápase nebyl důležitý výsledek, šlo o zážitek, který hra pod otevřeným nebem a pod světly reflektorů přináší. Malí hráči se pro tuto chvíli stali hvězdami, které byly obdivovány přihlížejícím okolím.

Uznání pak zasluhují rodiče a hráči, kteří se na led nedostali a přesto přišli podpořit své spoluhráče a kamarády z jedné kabiny. Věříme, že tento zápas se stal velkým zážitkem nejen pro samotné hráče, ale i všechny ostatní, kteří mu přihlíželi a zcela jistě si jej budou dlouho pamatovat.

Více fotografií z akce: http://azetacek.rajce.idnes.cz/Winter_Classic_2014