Na slovíčko s trenérem - Marek Pavlačka po fotbalovém utkání

21.06.2024 | Lukáš Jandora, Klára Bártková

Po čtvrtečním fotbalovém utkání, které AZet v rámci letní přípravy sehrál s havířovským Gascontrolem, jsme se potkali s Markem Pavlačkou, jenž se před sezónou 24/25 posunul z role asistenta trenéra na pozici hlavního kouče. Kromě toho, že jsme se v krátkosti věnovali aktuálnímu týdnu, kdy jeho svěřenci nastoupili k florbalovému a fotbalovému klání, tak jsme prohodili pár slov i o letní přípravě. Jak probíhá a kolik toho ještě hráče čeká? To vše nám nový havířovský lodivod prozradil v krátkém rozhovoru.

Pane trenére, máme za sebou dvě taková zpestření letní přípravy, kdy si kluci zahráli florbal a fotbal. Co jim to dá, takhle si zpestřit odpoledne?

Jo jo, my jsme to tak měli během letní přípravy v plánu, aby kluci vypadli ze zimáku a poznali něco jiného. Takže si v úterý zahráli florbal a dneska to stejné s fotbalem, navíc ještě byli venku. Chtěli jsme to i s fanoušky, takže je to pro kluky takový zpestřující týden. Potom nás čeká ještě čtrnáct dní na dojezd, tak, ať jsou všichni maximálně připraveni.

Dneska jsem to moc nepostřehl, ale v úterý jsem viděl, že zápas bedlivě sledujete. Dává to něco i Vám jako trenérovi nebo je to spíše jen takový sranda mač?

No… Jak už jsme si říkali, tak pro kluky je to zpestření a něco jiného, ale mně jako trenérovi to určitě něco dá, protože tam se poznají takové ty věci, jako jestli je třeba člověk herní. Ty hry jsou v tomto směru dobré a je jedno, jestli to je fotbal, florbal nebo basket. Některé návyky jsou totiž stejné i v hokeji. Jde tam vidět, jestli se ten daný hráč vrací, má vůli po vítězství apod., takže já si nějaký obrázek i z takové hry určitě udělám.

Po úterním zápase jsem se ptal Matouše Ćmiela, kdo sestavoval jednotlivé pětky. Říkal, že Vy. Byla tam tedy i nějaká myšlenka, jak ty útoky sestavit nebo šlo spíš jen o tu legraci?

Ne, ne, ne. My v to úterý ani nebyli všichni, takže jsme to sestavili z těch kluků, kteří byli k dispozici, tak nějak se znají a mohli by si vyhovět. Ale že by v tom byla i nějaká myšlenka, jak to sestavit na led, tak to vůbec ne.

V jaké fázi je momentálně letní příprava?

Máme za sebou čtyři týdny, ten pátý jsme právě chtěli dát herní, ať kluci trošičku vydechnou. A teď budeme mít ještě zbývající dva týdny, kdy do toho naplno šlápneme. Poté mají kluci tři týdny dovolenou a následně už se budeme chystat na led.

Vy už jste tady takové dvě letní přípravy absolvoval jako asistent pana trenéra Raszky. Čili dá se říct, že tohle léto jedete ve stejném módu, jako ty předchozí dva roky?

Je to hodně podobné, ale tím, že příprava teď trvala pouze sedm týdnů, tak se v ní musely některé věci změnit. Ale tak z osmdesáti procent je to pořád podobné, stejné. Nicméně určitě jsou i nějaké věci, které jsme přidali nebo naopak ubrali, vyměnili tak, aby se to v těch sedmi týdnech dalo stihnout a taky, ať tam je i něco jiného, právě třeba ten florbal nebo fotbal.

A pro Vás osobně jako trenéra, je tohle léto výrazně jiné než to předchozí? Nebo je to podobné? Narážím na to, že jste se posunul na pozici hlavní kouče.

Úplně si nemyslím, že by to pro mě bylo nějak výrazně jiné, protože letní přípravu má do značné míry na starost kondiční trenér Vrba. Takže ten si to všechno nachystá a my už to pak jenom zkonzultujeme. Jinak ano, samozřejmě, na tréninky chodíme dohlížet, ale letos bylo jiné jen to, že jsem to s ním konzultoval sám, protože loni to konzultoval Jirka (Jiří Raszka - pozn. autora). Ale že by byla nějaká velká změna, to ne.

Díky za rozhovor!