Ve 37. kole II. ligy sk. Východ bude soupeřem Azetu Nový Jičín

29.01.2013 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V – Tradičně neoblíbený soupeř Havířova měl dlouhou vítěznou sérii, když vyhrál devětkrát v řadě, narazil až v minulém kole na ledě Poruby, kde prohrál 6:1. Před tím však hokejisté Gedosu dokázali porazit Přerov, Vsetín, Prostějov i Karvinou, tedy celky ze špičky tabulky. Naopak Havířovští poslední dobou trochu tápou, dobré výkony střídají horší – z posledních deseti utkání odešli šestkrát poraženi a pouze čtyřikrát se radovali z vítězství. Když už se zdálo, že po výhrách v Přerově a doma s Porubou, přijdou lepší výsledky, narazil AZ na VHK Vsetín, na jehož ledě se mu dlouhodobě nedaří.

A to se potvrdilo i tentokrát, když Vsetínští v podstatě rozhodli zápas již v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Azet se od druhé třetiny zlepšil, dostal soupeře pod tlak, ten musel často zastavovat akce Havířova nedovoleným způsobem, ale nabídnutých přesilových her nedokázali Slezané využít. Jedinou branku Azetu vstřelil na začátku třetí části hry v dvojnásobné přesilovce Radim Haas, ale to bylo ze strany hostí vše. Všechny tři body tak zůstaly ve Vsetíně, stejně jako ve 14. kole, ve kterém Valaši vyhráli stejným poměrem, tedy 4:1

Po této prohře si nebral servítky trenér Azetu Havířov, Tomáš Potěšil: „Ať si někteří naši hráči, rádoby hvězdičky, sednou na zadek a šlapou pro mančaft! V danou chvíli si ovšem někteří hráči v našem týmu nezaslouží hrát a proto se k tomu tak do dalších zápasů postavíme.“

Koho konkrétně tím myslel, zjistíme až ve středu. S jistotou můžeme říct, že nenastoupí zranění Sztefek, Najdek, Hegegy a Maruna. Posledně jmenovaný v pondělí oslavil 24. narozeniny a po zranění kolene již trénuje, stále však není v takovém stavu, aby mohl hrát zápas. Co také víme, je to, že se trenéři chystají nasadit do zápasu juniory.

K prohře ve Vsetíně se vrátil i kapitán týmu, Jiří Krisl: „My jsme tu první třetinu nezvládli takticky, v podstatě všechny góly jsme dostali do prázdné branky. Od druhé třetiny už jsme hráli lépe, ale to bylo i tím, že oni hráli, co potřebovali. My jsme tam pak měli nějaké šance, ale nedali jsme góla. I tak jsme se snažili to dohrát co nejlépe, abychom se připravili na další utkání.“

Jak již bylo řečeno v úvodu, Nový Jičín měl velice úspěšnou sérii, kterou mu překazila Poruba. Nicméně Gedos má velice kvalitní mužstvo, které se touto porážkou nenechá rozhodit a bude chtít vyhrát. Havířovu tento soupeř příliš nesedí, obzvláště v Novém Jičíně vyhrává velmi těžko.

Hra Nového Jičína je tradičně postavena na obraně, jejímž hlavním pilířem je brankář Lukáš Šrámek, který odchytal drtivou většinu zápasů. Jeho statistiky jsou velmi dobré, trochu mu je pokazila Poruba, která mu nasázela 5 branek, ale i tak má úspěšnost zásahů 90,57 %. Záda mu kryje jedenadvacetiletý Tomáš Kozák, jenž nastoupil do šesti utkání a má úspěšnost zásahů 91,16 %.

Obranné řady Gedosu tuží Martin Andrýsek, který je s +18 body nejlepší ve statistice +/- a zároveň druhý v produktivitě obránců s 15 body (6+9). První příčka kanadského bodování zadáků patří Přemyslu Vašutovi, jenž má také 15 bodů (7+8).

O branky v síti soupeře se nejvíce zasloužila trojice Adam Uhlár 27 (14+13), Petr Macháček 25 (9+16) a Martin Kabeláč 23 (13+10).

Své postřehy k soupeři má i Jiří Krisl: „Dá se říct, že Jičín hraje šest let to samé. Po odchodu Ivana se hodně zlepšili po herní stránce, dostávají strašně málo branek a daří se jim góly dávat. Bude to těžké utkání, jako každý zápas v Jičíně. My jsme tam snad nikdy nevyhráli jednoduše, takže musíme bojovat a hrát dobře z obrany. Oni hrají stejně doma i venku – v pěti stojí na červené čáře a vyhazují kotouče obloukem ven po mantinelu a snaží se dostat do brejků, čehož se musíme vyvarovat. Základem je neztrácet puky na modrých čarách a nepouštět tak soupeře do brejků.“

Sestavy z minulého zápasu

HC AZ Havířov 2010: Daneček (15. Matoušek) - Prokop, Vydra, Krisl, Hartmann, Zientek, Rimmel - Pavlas, Haas, Stránský, Kolařík, Kanko, Pechanec, Klimša, Říčka, Bursík, Matějek.

HC Nový Jičín: Šrámek (49´ Kozák) - Horák, Vašut, Gulda P., Andrýsek, Chvostek F., Hradil, Fišera - Chvostek M., Macháček, Skaloš – Martinčík, Škumát, Hruška - Uhlár, Zedník, Brynecký – Tomášek.

Zda se Azetu podaří získat plný počet bodů i ve čtvrtém střetnutí s Novým Jičínem v této sezóně můžete vidět ve středu na Zimním stadionu města Nového Jičína. AZ-Fans vypravují k tomuto zápasu autobus – více zde . Utkání začíná v 18 hodin. Pro ty, kdo do Nového Jičína nemohou osobně bude připraven onlajn přenos, který můžete sledovat zde.