V Havířově jsem spokojený, má jasno Jakub Šlahař

15.03.2014 | Tomáš Vlček

Jakub Šlahař patří k hráčům, kteří byli před začátkem sezony v dresu AZetu nováčkem, ale na rozdíl od mnoha havířovských hokejistů měl zkušenosti s 1. ligou. Jak je se svým havířovským angažmá spokojen i jak vidí svou budoucnost, odkrývá následující článek.

Mladý zlínský odchovanec se k havířovskému kádru připojil koncem suché letní přípravy. Tu na ledě už absolvoval celou pod vedením trenéra Danečka. Když do Havířova přicházel, byl podle svých slov plný očekávání. „Havířov byl prvoligovým nováčkem, zatímco já jsem už ve stejné soutěži měl za sebou dvě sezony ve zkušených týmech - jednu v Olomouci a druhou v Třebíči. Takže jsem nevěděl, co mě tady čeká.“ Počáteční nejistota však byla překonána velmi rychle, protože Jakub přišel do výborně fungující kabiny. „Kluci mě přijali moc dobře, což jsem byl velice rád,“ usmívá se 22 letý útočník.

Angažmá ve Slezsku domlouval s vedením extraligového Zlína manažer AZetu Patrik Rimmel. Ten také Jakubovi nastínil, jaké má Havířov ve své nováčkovské sezoně ambice. „Tak prvotní úkol zněl udržet v Havířově první ligu. Ale já jsem tak trochu skrytě doufal, že se nám podaří postoupit do play-off.“

Konečný výsledek sezony je tak jednoznačně vysoko nad očekáváním, protože starosti se sestupem měl AZ snad jen v první čtvrtině soutěže a v jejím dalším průběhu se posouval stále výš a výš, až z toho bylo konečné 6. místo. „Myslím, že tohle nečekal nikdo, ani fanoušci nebo vedení klubu. Ukázalo se v průběhu sezony, že ten kádr tady byl natolik kvalitní, že to play-off můžeme hrát. Proto je trošku škoda, toho rychlého konce. Asi nám chyběly potřebné zkušenosti a trocha potřebného štěstí.“ I přesto si je centr druhého útoku AZetu vědom, že dosažené umístění je velkým úspěchem, zejména s ohledem na fakt, tým byl v náročné a vyrovnané soutěži nováčkem.

Stejně tak jako je spokojený s umístěním týmu, převládá u Jakuba i spokojenost s vlastními výkony. „Tak dá se říct, že jsem po loňské sezoně, kdy jsem trajdal mezi Zlínem a Třebíčí, spokojený. Ve Zlíně jsem naskakoval na 3-4 minuty ve čtvrté lajně, v Třebíči jsem toho odehrál více, ale moc bodů jsem neudělal. Takže jsem osobně rád, že jsem dostal šanci hrát ve druhé lajně a tím i prostor dostatečně se vyhrát. A taky jsem rád, že jsem pomohl svými výkony i týmu“, hodnotí druhý muž klubového bodování.

Jeho 30 kanadských bodů, za 8 branek a 22 přihrávek ve 43 zápasech, je jistě velmi hezkým výsledkem, byť Jakub přiznává, že nebýt zranění, mohlo to být lepší: „Neodehrál jsem plnou porci zápasů, takže jsem mohl týmu pomoci i více. I branek mohlo být o pár více,“ je si vědom hráč, který sám sebe vidí spíš jako tvůrce hry a nahrávače než typického zakončovatele.

Jakub Šlahař se může, vzhledem ke svým předešlým angažmá, vyjádřit i k úrovni letošní prvoligové soutěže, o které se často mluví jako o kvalitní a vyrovnané. „ Tak s tím určitě souhlasím. Zkvalitnily se kádry týmů, mladí hráči vyspěli. Silní byli i nováčci. Třeba Budějovice měly velmi zkušený kádr, já jsem je tipoval někam na špičku soutěže. V porovnání s předchozími ročníky, kdy existovala jasná skupina favoritů a za ní ti ostatní, to tak jednoznačné letos nebylo. Myslím, že příští rok by to mohlo být podobné a Havířov se tak má na co těšit“

Letos AZ zakončil své účinkování ve čtvrtfinále play-off, kde jej vyřadila favorizovaná Dukla Jihlava. Na zápasy sice 4:0, ale na ledě to tak jednoznačné zdaleka nebylo. „Zejména ty zápasy na našem ledě byly vyrovnané a rozhodovaly maličkosti. Mě spíš mrzí, že jsme nedokázali vyhrát v posledním zápase základní části proti Motoru. Znamenalo by to, že naším soupeřem by byl Havlíčkův Brod, se kterým jsme měli pozitivní bilanci. Měli jsme to ve vlastních rukách, ale chyběl nám bod. I proti Jihlavě jsme samozřejmě byli pozitivně naladěni, ale ukázala se kvalita a zkušenost jihlavského kádru, který je dlouho pohromadě a ví jak play-off hrát. Myslím ale, že semifinále bude pro Duklu konečná, protože Olomouc ji vyřadí a půjde stejně jako loni i s Boleslaví do baráže o extraligu.“

Pro AZ už sezona skončila a vedení klubu se již přirozeně připravuje na tu následující. Uvidíme v ní Jakuba Šlahaře opět v dresu AZetu, nebo se vrátí do rodného Zlína? „Já mám s Havířovem podepsanou smlouvu do 30. 4. 2014 a Havířov má podepsané hostování ze Zlína. Moje hráčská práva má Zlín a ten tedy bude po tomto termínu rozhodovat, co se mnou bude. Já jsem byl v Havířově spokojený jak po životní tak po hokejové stránce. Získal jsem tady spoustu kamarádů a přátel a určitě bych se nějaké nové nabídce ze strany AZetu nebránil.“

Rozhodování o své hokejové budoucnosti tedy Jakuba teprve čeká, ale jak bude trávit nejbližší týdny, už ví celkem přesně. „Tak především budu odpočívat. Samozřejmě taky sledovat play-off první ligy a extraligy a fandit svým bývalým spoluhráčům ve Zlíně. A až budu zdravotně zcela fit, tak si jako tradičně každé jaro půjdu zahrát tenis a fotbal za jeden tým v okresní soutěži,“ uzavírá své plány Jakub Šlahař.