SDO: Po smolné koncovce veze AZ z Liberce bod

Josef Nudera | 12.01.2013

Do utkání vstoupil mnohem lépe, druhý tým tabulky, Liberec, který si vytvořil tlak a šance, jenže Bílým Tygrům se nepodařilo prosadit brankově. To AZ využil své šance dokonale, když se ve 14. minutě, trefil parádně Pořízek a o dvě minuty později i Robin Gola a dokonce třetiny diktoval tempo hry. Druhá třetina přinesla řadu přesilových her na obou stranách. Tato herní varianta více seděla Tygrům, kteří dokázali vyrovnat. Na začátku třetí periody vrátil Havířovské do vedení Robin Gola, toto vedení vydrželo AZ až do 58. minuty, kdy se povedlo domácím vyrovnat. Zápas musel putovat do prodloužení, ve kterém se ani jeden tým nezaradoval. Definitivní podobu utkání musely dát až nájezdy. Jelikož se v nájezdech neprosadil ani jeden hráč Havířova, odváží si AZ z Liberce bod.

Extraliga staršího dorostu - 30.kolo so 12.1.
Bílí Tygři Liberec - AZ Havířov
4:3sn
(0:2, 2:0, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 26. Šťáva (Havlín, Chlapík), 38. Bělohorský (Chlapík, Ordoš), 58. Belovič (Chlapík, Ordoš), 65. Král - 14. Pořízek (Gola, Synek), 16. Gola (Synek), 41. Gola (Orság). Rozhodčí: Hladík - Bosák, Šmika. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 72. Střely na branku: 38:29. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 3:3, 4:3.
Bílí Tygři Liberec: Stezka (Hosnedl) - Babec, Šťáva, Kalfiřt, M. Šír, Hrníčko, Belovič, Klinger, Arlt, F. Chlapík, Havlín, Král, Gecko, Kupčík, Lakatoš, Ordoš, Škoda, Zedek, Divila, Heřmánek, Bělohorský.
AZ Havířov: Šimeček (Turšner) - Ďukáč, R. Polak, Wróbel, Orság, Habouneg, Dudek, Pořízek, Carbol, Fejko, Sonnek, E. Polak, Adamík, R. Gola, Bednář, Synek, Chroboček, P. Gola, V. Potočný, J. Potočný, Caruk
První třetina sobotního duelu byla velmi dlouhou dobu pod taktovkou domácích hokejistů. Těm se ale nedařilo svou herní převahu přetavit v branky, dokonce ani ve vyloženější šance. A tak dlouhé dobývání havířovské branky nic zásadního nepřineslo. Zlom nastal až později.

To když dostali hosté příležitost přesilové hry, skvěle ji rozehráli a nakonec i využili. Liberecké obraně na brankovišti ušel Radek Pořízek, jehož si ale všimli spoluhráči. Gola mu tak poslal puk a on ho bekhendem dostal pod horní tyč Stezkovy klece. Liberec byl viditelně zaskočený, záhy navíc přišla další rána.

Robin Gola se nejrychleji dostal ke kotouči, který se povaloval na brankovišti a poslal ho do branky. Havířov dostaly dvě branky viditelně na koně a od poloviny třetiny začal ovládat led. Dvoubrankový náskok si hosté drželi až do přestávky a zpět na ledovou plochu se jim tak šlo veseleji.

Ovšem veselí jim moc dlouho nevydrželo. Ač nebyla druhá třetina duelu zrovna oku lahodící, branky přinesla. A přišly na straně libereckého týmu. Přesilovou hru pěti proti třem vyřešil dělovkou od modré Ondřej Šťáva a už to bylo jen o gól. Za dalších deset minut už brankový rozdíl padl definitivně.

Další přesilovka Bílých Tygrů a znovu využitá. Matouš Bělohorský našel volný kotouč na brankovišti a poslal ho do branky. Jinak druhá dvacetiminutovka nepřinesla nic zajímavého. Bojovalo se hlavně ve středním pásmu a rozhodnutí muselo přijít až v dalším průběhu zápasu.

Třetí třetina zašla hodně zostra. Okamžitě po návratu z kabin našel Orság Robina Golu, který číhal mezi kruhem a brankovištěm. Tam kotouč přebral a z první ho poslal do branky. Na další zajímavou situaci se ale muselo až do závěrečných minut.

Dlouhý tlak Liberce nakonec přinesl vyrovnání, ač snaha domácího celku občas vypadala velmi křečovitě. Znovu se jednalo o volný kotouč na brankovišti a pohotového střelce Tygrů. Veledůležitý zásah si připsal Matúš Belovič a poslal zápas do prodloužení.

To ale rozhodnutí nepřineslo, ač sám Belovič mohl krátce před jeho koncem zápas ukončit. Došlo tedy až na samostatné nájezdy. Ty patřily hlavně gólmanů. Až liberecký Zdeněk Král se prosadil střelou pod víko a rozhodl o bonusovém bodu pro Tygry.

Autor: Martin Zíta, Liberec