Představení 2.ligy – VHK Vsetín

02.09.2012 | David Motloch

S řadou nových hráčů v přípravě a trenérem Viktorem Hlobilem na lavičce chce Vsetín konečně postoupit přes čtvrtfinále play-off. Loni se mu to nepodařilo, Prostějov byl v pětizápasové bitvě šťastnější. Letos však Valaši hodlají udělat důležitý krok kupředu, podaří se jim to? V příštím díle si rozebereme celek z Přerova, těšit se něj můžete ve středu 5.9.

Historie

Oficiální založení klubu je stanoveno na rok 1934, přestože hokej byl ve Vsetíně zaznamenán již o třicet let zpátky. Začátky byly velice těžké, klub většinou působil v krajském přeboru, střídavě se probojovával i do třetí nejvyšší soutěže. V tomto období se ještě hrálo na nekrytém Lapači a klub stihl vystřídat spoustu názvů např. Sokol Vsetín, Sokol Dynamo Vsetín, Zbrojovka Vsetín. Novodobá historie klubu se začala psát od roku 1986, kdy se Zbrojovce podařilo postoupit z krajského přeboru do 2. hokejové ligy. S velkým zájmem sponzorů a příchodem dostupných financí se klub postupně propracoval až do nejvyšší české soutěže.

Jiří Hudler začínal s hokejem na Vsetíně

Zlatou éru Vsetína nemusíme dlouze připomínat. Šestinásobný mistr české Extraligy po letech nejvyšší slávy začal z vrcholu pomalu ustupovat. Důvodem byla špatná finanční situace a po dvou beznadějně posledních místech v sezonách 05/06 a 06/07 tehdejší Vsetínská hokejová společnost krachla. Od sezóny 2008/2009 klub nastupuje v naší druholigové skupině. Co se týče vsetínských odchovanců, těch je skutečně mnoho. Namátkou tak vyberme ty nejznámější: David Květoň, Jakub Štěpánek, Dmitrij Jaškin, Jiří Hudler, Petr Vampola, Erik Hrňa, Josef Hrabal a Ondřej Němec.

Minulá sezóna + příprava

Start do loňské sezóny vyšlo VHK na jedničku. Po deseti kolech měli Valaši na kontě pouze dvě těsné porážky. Přestože zbytek ročníku už tak skvěle nevypadal, celkových 72 bodů stačilo na skvělé páté místo, což byl po obsazené třinácté pozici ze sezony 2010/11, velký pokrok. VHK ale ve čtvrtfinále neprošlo přes Prostějov, série se natáhla až do posledního pátého utkání, kde Jestřábi zvítězili výsledkem 5:3. Tým po celý ročník bodově táhla dvojice Zúbek – Vaněk, která dohromady nastřádala 99 bodů.

V přípravě zatím Vsetín figuruje s poloviční úspěšností. V úvodním zápase přesvědčivě porazil Nový Jičín (7:3), poté však zaváhal a po špatném výkonu prohrál s Toruní (1:3). Ve valašském derby uspělo Valašské Meziříčí (6:2). Chuť si vsetínské VHK spravilo v posledním zápase proti Považské Bystřici (5:2). Další zápas čeká Vsetín v úterý od 18 hodin, jednat se bude o odvetné utkání s Novým Jičínem. Střelecky nejaktivnějším mužem v přípravě je útočník Kajaba se třemi brankami, se dvěma zářezy se neztratil ani exhavířovský Mario Brezani. Brankářská dvojice Plšek-Hromada, se podle předpokladů v brance střídá.

Změny v sestavě

Družina hlavního trenéra Viktora Hlobila zaznamenala v létě řadu změn. Klub neprodloužil spolupráci s Michalem Hrčkou, útočníkovi Antonínu Sprušilovi zase vypršelo hostování z Přerova. Tomáš Mečiar odešel na zkoušku do prvoligového Šumperka, ale reálné se jeví i jeho setrvání na Vsetíně. Velký otazník visí nad dvojicí Spitzer-Heš, která zvažuje konec kariéry. Co se týče příchodů, i zde Valaši získali pár zajímavých jmen. Petr Hruška neuspěl na Kladně, kde působil na zkoušku. Klub na přípravu přišla posílit i řada slovenských hráčů nebo hokejistů, kteří na Slovensku působili. Jedná se o Adama Mikšovského, který loňskou sezónu strávil v Prostějově, Erika Hanuse či Petra Štindla (Trenčín). Dále se jedná o Marka Dubce (Francie), Martina Kotáska (Přerov), Tomáše Vodáka, Stanislava Ryabka a Michala Šišmiče (MHC Martin).

Mario Brezani je v týmu na zkoušku

Havířovské fanoušky jistě bude zajímat působení slovenského útočníka Maria Brezaniho. Ten měl odejít do nedaleké Poruby, se kterou se ovšem nakonec nedohodl a tak zkusí štěstí na Vsetíně. Zde je zatím pouze na zkoušku, ale v přípravě se mu daří, dokázal se už i dvakrát prosadit. Do klubu zvažuje návrat i extraligou ošlehaný Miroslav Barus. Tento matador ukončil aktivní kariéru, ale ve 41 letech zvažuje návrat na Lapač. Jedná se o odchovance klubu, jenž zde působil i v extraligovém období, jednalo by se určitě o velký návrat. V přípravě navíc Valaši zaznamenali i jedno zranění. S poraněným kolenem laboruje Juraj Tichý a zatím není jisté, kdy se plánuje jeho návrat na led. V brankovišti je naopak situace naprosto stejná, jako v loňské sezóně. Branku Vsetína tak bude hájit dvojice Hromada-Plšek.

Shrnutí

Hlavní trenér Viktor Hlobil v přípravě se sestavou hodně experimentuje. Přesto je víceméně jasné, kdo do nové sezóny nastoupí, a tak se jedná pouze o pár postů, které si zbylí hráči budou chtít v přípravě vydobýt. Hodně zajímavé bude sledovat Maria Brezaniho a jeho působení Na Lapači. Pokud bude v přípravě podávat výkony, jako v předešlých zápasech, o místo v sestavě by se bát neměl.

Předpověď

Vsetín udělal v minulé sezóně velký krok kupředu a teď má za úkol si vybudovanou pozici minimálně udržet. Se stávajícím kádrem to rozhodně nebude nemožné. VHK disponuje mladým a perspektivním mužstvem, kterému ale nechybí zkušenosti. V nadcházející sezóně by se měl pohybovat mezi lepšími celky a jeho pozice by se mohla ještě vylepšit po značném oslabení kádru Karviné (pokud v lize skutečně nastoupí). Vsetín by se měl v tabulce často přetahovat s týmy jako je Přerov nebo Prostějov. Podle nás se po základní části umístí právě za těmito celky na čtvrtém místě.

Přípravné zápasy Vsetína před novou sezónou:

21.8. Vsetín – Nový Jičín 7:3
23.8. Vsetín – Toruň (Polsko - extraliga) 1:3