Motivací je pro mě hrát 1. ligu, říká Honza Daneček

04.11.2013 | Tomáš Vlček

Přestože už ve svých myšlenkách několikrát věšel brusle na pomyslný hřebík, a ze zdravotních důvodů neodehrál žádnou z posledních sezon kompletní, zařadil se Honza Daneček letos mezi nejdůležitější hráče AZetu. Vymýšlí přesilovkové kombinace, poctivě brání a je nejpilnějším nahrávačem z celé azeťácké družiny. Po pondělním tréninku jsme si jej pozvali k rozhovoru.

Honzo, nejprve se vraťme ještě k sobotnímu zápasu s Mostem. Ten měl poněkud „netradiční“ průběh i výsledek. Nakonec jste ale po špatném začátku nejenže výsledek otočili, ale vstřelili i nejvíce branek v dosavadním průběhu soutěže.

Fakt je, že jsme neměli vůbec dobrý vstup do zápasu. Náš výkon byl takový vlažný, jako by se nikomu nechtělo. To se nám mimochodem nestalo poprvé. Naopak soupeř toho využil, dobře nás napadal a po zásluze vedl už o dvě branky.

Čím se to podle tebe zlomilo?

Tak samozřejmě něco jsme si vyslechli už o přestávce v kabině od trenéra… No a taky jsme si s klukama řekli, že takhle to nejde a začali jsme hrát svůj hokej – rychlé bruslení a napadání. Postupně nám to tam napadalo, takže z toho nakonec bylo přesvědčivé vítězství. Získali jsme moc cenné body, protože tabulka je hodně vyrovnaná a my nechceme být někde úplně dole.

Ty ses na tom obratu skóre podílel asistencí na první branku, která padla při přesilovce. Právě jejich využívání se vám v posledních zápasech hodně daří, což je výsledek poctivého tréninku. Stává se podle tebe přesilovka mocnou zbraní AZetu?

Já bych ani neřekl. Máme 2-3 přesilovkové formace a několik nacvičených věcí. Naše procento využití se sice zvedlo, ale pořád by to mohlo být ještě lepší. Někdy nám chybí klid v zakončení, jakoby jsme si neuvědomovali, že ta přesilovka trvá 2 minuty. Ale máme v týmu šikovné a pohotové střelce a ti se celkem prosazují.

Posledních 6 zápasů se ustálila v sestavě velmi produktivní útočná řada Daneček-Šlahař-Jakúbek. Co říkáš na spolupráci s těmito svými „novými“ parťáky?

My jsme spolu hráli už i v přípravě, ale fakt je, že teprve po Jakubově návratu po zranění do sestavy se nám daří. Oby kluci jsou vynikající bruslaři, se kterými se dá výborně kombinovat. Navíc i přes své mládí už mají oba zkušenosti s mužským hokejem – Demo z Trenčína a Šlahy ze Zlína, což je taky poznat. Jsem rád, že se nám takhle daří a snad to bude pokračovat i nadále.

Rozumíte si stejně i v těch nehokejových věcech?

Já jsem v tomto takový spíš flegmatik, takže moc neřeším, koho ke mně trenér postaví. Ale musím přiznat, že s Martinem a Kubou je pro mě radost hrát a to je podstatné.

Ty jsi prozatím nejlepším nahrávačem týmu. Jak vnímáš svůj přerod ze spíše střelce do této nové role?

Tak tohle ani moc nesleduju a neřeším. Ne že by to nebylo důležité, ale mnohem podstatnější jsou body týmu v tabulce. A to i pro mou hokejovou budoucnost, kterou bych chtěl i nadále spojovat s Havířovem. Podle umístění totiž se totiž odvíjí i naše platy.

Mluvíš o své hokejové budoucnosti, tak já se hned na toto téma zeptám dál. Honzo, ty jsi už před nějakým časem prohlásil, že boj o 1. ligu přenecháš těm mladším. Kdy a čím se tento tvůj postoj změnil?

Se synem Sebastianem a bratrem Lukášem
Nemá cenu si říkat, že 1. a 2. liga je to samé. Namotivovala mě ta možnost hrát kvalitnější soutěž. Navíc je v ní spousta hráčů, které znám ze svých dřívějších angažmá a baví mě proti nim hrát. A důležité je, že mi to umožňuje i mé zdraví.

Ve středu vás čeká zápas v Šumperku, což je téměř regionální derby. Každopádně jeden ze dvou kilometrově nejbližších soupeřů, se kterým se, díky duelům ve 2. lize a potom i v přípravě dobře znáte. Co od tohoto zápasu očekáváš?

Jo známe se vzájemně dost dobře, takže vím, že mají spoustu šikovných a zkušených hráčů. Jejich výkony jsou letos takové nevyrovnané. Důležitý bude začátek zápasu, který bychom si neměli nechat utéct, protože v tom jejich bouřlivém prostředí se to špatně otáčí. Pokud vstřelíme první branku my, tak zase naopak můžou oni znervóznět a to bude výhoda pro nás. Každopádně nebylo by špatné navázat na domácí výhru s Mostem a taky prodloužit sérii výher nad Šumperkem. Body by nám zase pomohly odskočit od konce tabulky a před zápasy s těžkými soupeři dát trochu klidu.

Honzo, děkuji za rozhovor a přeji, ať to vyjde.