Mezigenerační olympiáda v Heliosu na výbornou

19.01.2014 | Klub

Přesně v den, kdy před 85 lety sehrál předchůdce dnešního AZetu, tedy Sokol Lazy, své historicky první utkání, se v havířovském Domově seniorů Helios uskutečnila Mezigenerační olympiáda. Ale zatímco 16.1.1929 nedopadla premiéra hokejistů ve Vítkovicích zrovna dobře (porážka 0:11), to ve stejný den roku 2014 proběhla celá akce na výbornou a ke spokojenosti jak dětí, tak seniorů.

O tom, že aktivity AZetu dalece přesahují brány jeho domovské K&K PNEU Arény se všeobecně ví. Malí i velcí hokejisté o sobě často dávají vědět i jinak než na ledové ploše. Přesně tak tomu bylo i ve čtvrtek 16.1.2014, kdy se 13 nejmenších Azeťáčků za doprovodu prezidenta klubu Jaroslava Mrowiece, PR manažerky Ing. Jany Karasové a trenéra Tomáše Urbánka vypravilo do Domova seniorů Helios. Přijali tak pozvání zúčastnit se MEZIGENERAČNÍ OLYMPIÁDY a poměřit své síly ve smíšených dvojicích (senior/dítě). Šlo o mezigenerační soutěž v rámci plnění tématu Mezigeneračního dialogu ze strategie MPSV Národní strategie podporující pozitivní stárnutí pro období 2013-2017.

Čestnými hosty a zároveň olympijským výborem byli:
Ing. Zdeněk Osmanczyk
– primátor města Havířov
MUDr. Milan Dlábek – ředitel domova seniorů Havířov, stř. Helios
Jaroslav Mrowiec – prezident AZ Havířov 2010
Milan Stonavský – bývalý brankář, nejstarší pamětník a člen hokejové síně slávy AZ Havířov 2010

Malí Azeťáčci byli rozděleni do dvojic, z nichž každou tvořil jeden senior a jedno dítě, byly jim přiřazeny země, pod jejíž vlajkou posléze bojovali o nejcennější kovy. Slova prezidenta klubu AZ Havířov Jaroslava Mrowiece při zahájení „Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se!“,poupravila organizátorka celé akce paní Silvie Švecová na “ Není důležité vyhrát, ale pobavit se!“ – a v tomto duchu se celé odpoledne neslo.

Poté, co byly zažehnuty nefalšované olympijské ohně se „Soutěžící z 13-ti zemí“ utkali ve čtyřech disciplínách. Nejprve si společně vybarvili vlajku své země, poté se utkali v turnaji v kuželkách, následovala Správná cesta DUBLE (senior projížděl trasu na stolní desce a hráč jel slalom s florbalkou a tenisákem). Na závěr pak následovalo rychlostní skládání puzzle.

Pro odlehčení a relaxaci byl, během malého občerstvení, promítnut náborový hokejový klip, který sebou AZeťácká výprava přinesla a následovala ukázka hokejové a gólmanské výstroje. Gólmanské role se ujal Kryštof Grygar (8 let), do hráče se rychle upravil Tonda Karas (6 let). Následovala ukázka střelby na gólmana, do níž se zapojili nejen malí hráči, ale postupně i všechny soutěžící seniorky. Ty překonaly ostych i strach,“odhodily“ hole a u střelby se nakonec pěkně odvázaly. Kryštofa ovšem překonat nedokázaly, ten si vychytal „seniorskou“ nulu a jen občas pustil za záda střelu svých spoluhráčů.

V konečném pořadí se na stupních vítězů nakonec objevili soutěžící USA, Slovenska a Kanady.
1. místo - tým USA - Marie Balounová a Kryštof Grygar
2. místo - tým Slovenska - Božena Chovancová a Vojtěch Vild
3. místo - tým Kanady - Zuzana Lavrovičová a Antonín Karas

Prezident AZetu Jaroslav Mrowiec celou akci zhodnotil takto: „Jsem mile překvapen jakou měla akce úroveň, jak dobře byla zorganizována, ale nejvíce jsem potěšen jak bezprostředně a uvolněně se děti mezi seniory chovaly.“ Při závěrečném posezení projevili senioři velký zájem o všechny věci kolem hokeje. Vyslovili přání podívat se na zápas malých hokejistů, v jejichž přítomnosti strávili odpoledne.

Koordinátorka akce Jana Karasová k tomu říká: „Nečekali jsme takový zájem o hokejové dění mezi seniory. Myslím, že není nemožné zorganizovat prohlídku hokejového zákulisí uzpůsobenou možnostem seniorů a rádi je pozveme, dle jejich přání na některý zápas v minihokeji.“

Celá akce byla velmi dobře připravena. Organizátoři i senioři odvedli na přípravách obrovský kus práce a dali si záležet na všech maličkostech, které utvářely tu správnou atmosféru. Děti i senioři k sobě od počátku našli vztah a všechny překvapil přístup malých azeťáčků, kteří od samého počátku pomáhali seniorům na vozíčcích nejen v pohybu po areálu, ale i ve sportovních disciplínách.

Nezbývá než závěrem poděkovat středisku Helios za pozvání, Silvii Švecové za výbornou organizaci a všem čestným hostům, rodičům, dětem i seniorům za vytvoření příjemné atmosféry.

Členové azeťácké výpravy

Vojta Vild, Ondra Satinský, Vašek Mervart, Vojta Kubíček, Renda Kubíček, Vendulka Kubíčková, Kryštof Grygar, Patrik Polach, Honza Chmiel, Radim Mrozek, Matyáš Švec, Tonda Karas

Fotky z akce si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII ZDE.