Máme před sebou hodně práce, říká o nadcházející sezoně trenér mladšího dorostu Darek Stránský.

09.09.2012 | Tomáš Vlček

Poté co svou ligovou soutěž zahájili jako první starší dorostenci, nastupují do extraligy tento víkend i jejich mladší kolegové. A právě s trenérem mladšího dorostu Darkem Stránským jsme si popovídali o přípravě jeho týmu na sezonu i o cílech, které by chtěl dosáhnout.

Pane trenére, můžete na úvod stručně připomenout průběh vašeho přípravného období?

Od jara jsme trénovali se širokým kádrem hráčů, který tvořili kluci z loňské sestavy, bývalí osmáci a hráči vrátivší se z hostování v Orlové. Po celou dobu jsem byl velmi spokojený s přístupem k tréninku i docházkou. První dva a půl měsíce probíhala klasická suchá příprava a od konce července jsme začali trénovat na ledě. V srpnu se bohužel docházka vinou dovolených a zranění zhoršila, ale i tak jsme trénovali dvou až třífázově ve 25 lidech. Materiální podmínky a zajištění bylo letos na výborné úrovni. Celkově proběhla příprava podle očekávání a u mě tedy převládala spokojenost.

V čem vás nejvíc vaši svěřenci v přípravě potěšili?

Obecně platí, že zodpovědným přístupem i vystupováním mimo led.

V srpnu vás čekala velká porce přípravných zápasů. Jak jste s nimi spokojen?

Oproti mým původním předpokladům, že můžeme být nepříjemní každému soupeři, se ukázalo, že realita je poněkud jiná. Naše výkony nebyly dobré. Je pravda, že do ani jednoho zápasu jsme nevstupovali ve stejné sestavě a v žádném zápase jsem neupřednostňoval výsledek před příležitostí dát šanci všem hráčům. Prostor dostávali hodně i kluci, pro které to byla šance se ukázat a zabojovat o místo v kádru. Takže výsledky, až na souboje s regionálními soupeři (Poruba, Vsetín), nebyly dobré. Ukázalo se, že máme před sebou hodně práce.

Výsledky přípravných zápasů:

Třinec - AZ 3:3
AZ - Orlová 13:4
AZ - Poruba 9:3
Vsetín - AZ 3:1
AZ-Třinec 1:9
Sparta - AZ 5:0
Hvězda - AZ 9:1

Turnaj Chomutov
AZ - Karlovy Vary 1:3
AZ - Hradec Králové 1:8
AZ - Salzburk 1:5
AZ - Chomutov 1:8

Poruba - AZ 4:5
AZ - Vsetín 2:4

Turnaj EU v Havířově
AZ - Jastrzebie 0:4
AZ - Janov 2:4
AZ - Tychy 8:3

V dorosteneckých kategoriích se pravidelně po sezóně obměňují kádry z 50 a více procent. Jak velký „průvan“ byl letos v kabině mladšího dorostu AZetu?

Tentokrát to bylo poněkud dramatičtější. Zůstali 3 obránci (Trombik, Kiss a Ďurkáč) a 4 útočníci (Holeš, Stružík, Kurovský, Polak), kteří mají odehráno více zápasů v extralize MDO. A to ještě Richard Polak drtivou část přípravy promarodil. Ti nehrají špatně, ale nejsou schopni tým táhnout. Ale zbývající tři útočné formace jsou vesměs nováčci nebo „předělaní“ obránci jako Mušuka a Mareček. K tomuto kroku jsme sáhli z důvodu nedostatku útočníků. Zejména v těžkých zápasech se ukazuje, že útok máme nezkušený a momentálně nejsou hráči ani fyzickými parametry nijak robustně stavění. Obrana si svoje většinou odehraje, ale útoku moc nepomůže. Já ale věřím, že soustavnou prací to zvedneme.

Soupiska mladšího dorostu AZ Havířov pro sezonu 2012-2013

Brankáři: ŠIMEČEK Kamil, SONNEK Václav, VACULA Daniel.

Obránci: PACOŇ Radek, TROMBÍK Daniel, ĎURKÁČ Jakub, KISS Filip, ŠTEFKO Dominik, DUDEK Jakub, TYCHTL Daniel, HUDEČEK Matěj, KALUS Martin.

Útočníci: HOLEŠ Jakub, POLAK Richard, PACOŇ Mirek, SOJKA Kristian, KUROVSKÝ Daniel, STRUŽÍK Nikolas, LENOMAR Pavel, BARON Pavel, MAREČEK Daniel, HONSA Martin, MUŠUKA Daniel, MROWIEC Jaroslav, HYNEK Karel, MORAVČÍK Dominik.

Minulý víkend jste na domácím ledě absolvovali turnaj MDO za účasti našich a polských týmů. Co vám řekl o momentální formě vašeho týmu?

To hodnocení není lichotivé. V prvním zápase jsem nechal odpočívat první pětku a prohráli jsme s Jastrzebie. Nenásledovala prohra s Janówem a až ve třetím duelu jsme porazili Tychy 8:3. Takže naše momentální forma není z různých příčin ideální a navíc na klucích je vidět i určitá nervozita a nízké sebevědomí, protože těch porážek mají za sebou opravdu dost. Měli jsme týden na to potrénovat a dát mančaft do kupy. Takže věřím, že se to projeví a kluci naváží na ty povedenější přípravné zápasy.

V sobotu vstupujete, zápasem v Olomouci, do Eliod Servis extraligy mladšího dorostu. S jakými cíli do soutěže jdete?

Oproti původním ambicióznějším představám jdeme do soutěže s pokorou. Přesto bychom chtěli hrát klidný střed tabulky a zcela se vyhnout sestupovým starostem. Kromě toho bychom chtěli pokud možno hrát co nejvyrovnanější zápasy i s těmi nejsilnějšími týmy a především zařazovat do kádru co nejvíce mladých hráčů a tím si je „připravit“ na příští sezonu v dorostu.

Kdo je podle vás favoritem východní skupiny extraligy MDO v letošní sezoně?

Já si myslím, že by to letos mohlo být poněkud vyrovnanější, než v minulých sezonách. K tradičním favoritům - Vítkovicím a Třinci – bych přiřadil i Zlín a Olomouc. Klíčové bude, kdo z hráčů ročníku 1997 v těchto klubech, bude nastupovat i ve starším dorostu. No a my čekáme ještě určité posílení kádru a budeme se snažit udržet krok s těmi dalšími týmy v pořadí.

Pane trenére, děkuji vám za rozhovor a do nadcházející sezony popřeji hodně štěstí a pokud možno splnění plánovaných cílů.