Junioři vyhráli své první čtvrtfinále

Tomáš Vlček | 03.03.2020

První čtvrtfinále play-off extraligy juniorů sehráli dnes v Gascontrol Aréně havířovští mladící proti Slovanu Ústí nad Labem. Po celý zápas měli velkou převahu z níž nakonec vytěžili výhru 5:2. Ujali se tak vedení v sérii 1:0. Druhý zápas se sehraje hned zítra, opět v havířovské Gascontrol Aréně, od 18:00.

Extraliga juniorů - 0.kolo út 3.3.18:00
AZ Residomo Havířov - HC Slovan Ústí nad Labem
5:2
(2:0, 0:0, 3:2)

Branky a nahrávky: 9. Pindel (Uhlíř, Juhász), 14. Kočí (Kubíček, Juhász), 44. Revaj (Pindel, Juhász), 46. Dajčar (Štefka), 52. Tomeček (Štefka, Byčkov) – 53. Harkabus, 53. Harkabus (TS). Rozhodčí: Rapák – Rožánek, Bartoň. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 58:17 (20:5, 22:4, 16:8). Průběh utkání: 5:0, 5:2.

AZ Residomo Havířov: Štipčák – Zmarzlák, Kubíček, Kočí, Ševěček, Uhlíř, Dajčar, Grygar – Byčkov, Štefka, Revaj, Tomeček, Pindel, Juhász, Fridrich, Bernovský, Bambula, Horváth, Kubík
HC Slovan Ústí nad Labem: Svoboda – Šešina, Stuchlý, Jarábek, Gottfried, Polata, Štěpánek – Macek, Čermák, Hampl, Brandner, Harkabus, Janoušek, Tot, Matloch, Šindelář, Koval

AZ od počátku utkání potvrzoval roli favorita. Tomečkova a Juhászova šance však zůstaly nevyužity a tak se na první gól čekalo do 9. minuty. Pak Vojtěch Pindel tečoval na hraně brankoviště puk nahozený z levého křídla a bylo to 1:0. AZ i nadále pokračoval v nátlakové hře a donutil hosty k faulům. Ty potrestal ve dvojnásobné přesilovce ve 14. minutě. Fabien Kočí prostřelil Svobodu z mezikruží a zvýšil na 2:0. V závěru třetiny si zahráli přesilovku i hosté a v ní měli snad jedinou šanci úvodní třetiny. Tot tečoval na hraně brankoviště Harkabusovo nahození, Štipčák však byl pozorný.

Ve druhé třetině měl AZ ještě větší herní převahu, než v té první, a také velké množství šancí, ale tentokrát se gólově neprosadil. Hned v úvodu Revaj a Kočí trefili břevno a Tomeček a Fridrich se netrefili mezi tři tyče. Později Revaj nevyužil samostatný únik a Fridricha vychytal skvělý Svoboda.A tak vedli havířovští stále "jen" 2:0.

Další góly přišly až ve třetí třetině. Ve 44. minutě dostal Marek Revaj krásnou přihrávku od Pindela a z levé strany se trefil přesně k bližší tyči – 3:0. Za dvě minuty to vzal obránce Tomáš Dajčar v situaci 2 na 1 na sebe a z levého kruhu prostřelil Svobodu mezi betony – 4:0. No a za dalších pár minut Daniel Tomeček opakovanou dorážkou na brankovišti dostal puk popáté za Svobodu – 5:0.

Za minutu bylo sníženo. Matěj Harkabus zachytil přihrávku havířovských v jejich pásmu a přesnou střelou z pravého kruhu k bližší tyči dal první gól hostů. A za dalších 16 vteřin opět hostující kapitán Matěj Harkabus proměnil trestné střílení za faul Ševěčka – 5:2.

V dalších minutách se ještě několikrát vyznamenal hostující brankář Tomáš Svoboda. Zejména když v 57. minutě zcela sám, bez pomoci spoluhráčů, vychytal nájezd dvojice Bambula-Fridrich. Skóre se však už nezměnilo. AZ se tak po výhře 5:2, která je pro hosty velmi milosrdná, ujímá vedení v sérii 1:0. Druhý zápas se sehraje hned zítra, opět v havířovské Gascontrol Aréně, od 18:00.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Šli jsme do utkání proti soupeři, kterého jsme neznali. Nastoupili jsme a bylo vidět, že kvalita je na naší straně. První dvě třetiny jsme soupeře výrazně přehrávali, jak počtem střel, tak vyložených šancí. Bohužel stav byl 2:0, což bylo pro soupeře velmi přijatelné. Fantastický výkon podal soupeřův brankář. Měli jsme trochu obavy z případného obdržení náhodného gólu a následných komplikací. Ale ve třetí třetině jsme přidali tři branky a odskočili jsme na stav 5:0 a to bylo rozhodující. Mrzí mě, že pak jsme po individuálních chybách obdrželi dvě zbytečné branky a tu naši hru jsme povolili.

Každopádně výsledek 5:2 nám přinesl první bod a zítra musíme opět do zápasu nastoupit tak, jako dneska. Věřím, že si opět vypracujeme šance, a že jich tentokrát využijeme více a hlavně dříve.

Jiří Merta (HC Slovan Ústí nad Labem): I když jsme prohráli 2:5, tak dnešní zápas se nám výsledkově povedl. My máme mladé mužstvo, loňský tým se nám prakticky rozpadl, když odešlo sedm hráčů. Doplnili jsme ho hráči ročníku 2003, kteří ale proti tak silnému soupeři momentálně ještě nemají šanci. Havířov byl lepší, ale my můžeme být s tím výsledkem spokojení.