Havířovské zastupitelstvo umožnilo pokračovat v přípravách na 2. ligu mužů

24.06.2010 | Libor Gavlas

Poslední potřebný krok učinilo havířovské zastupitelstvo na svém posledním pondělním jednání a schválením dotace pro havířovský klub tak umožnilo naplno rozjet přípravy na druhou ligu mužů, do které se havířovský klub přihlásil.

Jak přiznal generální manažer klubu Martin Potočný na středeční tiskové konferenci, toto rozhodnutí bylo skutečně klíčové. „I když jsme nedostali celou částku, o kterou jsme žádali, přesto je schválení dotace pro nás zásadní rozhodnutí, které nám umožní připravit mužstvo do soutěže, do které jsme se přihlásili. Bez podpory města bychom neudělali žádný tým, bez té dotace by to nemělo žádný smysl. A s havířovským jménem už si nemůžeme dovolit dále hazardovat.“ Vedení klubu samozřejmě nečekalo až na toto rozhodnutí, ale pracuje už mnohem delší dobu a rozhodně svou úlohu nemá vůbec jednoduchou, což potvrdil i prezident klubu Jaroslav Mrowiec. „My už působíme v klubu od 1.4.2010 a okamžitě na nás čekala velká spousta práce. Všichni zatím pracujeme v trochu krizové situaci a než bychom od klubu peníze dostávali, tak je zatím do něj vkládáme. Rozhodně nechceme, aby se stalo to, co v minulosti a klub se dostal do takových dluhů, proto jsme městu nabídli pravidelnou kontrolu hospodaření. Nechceme tady nikomu nic slibovat, jak to dělalo minulé vedení, budeme hospodařit jen s penězi, které skutečně budeme mít a ne s těmi, které nám někdo slíbí. Také hráčům nebudeme nic slibovat, tady nebudou hrát za velké platy. Druhou ligu pak nebudeme chtít hrát navždy, v nějakém časovém horizontu bychom se chtěli pokusit vybojovat zpět první ligu, ale to jen pokud na ni budeme mít finančně.“

Shánět peníze ovšem nebude díky pošramocené havířovské pověsti jednoduché, což Martin Potočný i částečně přiznal: „Bohužel mám konkrétní příklad, kdy jsem oslovil jednu firmu, která však jasně řekla, že s havířovským hokejem nechce mít už nikdy nic společného, protože tady přišla o své peníze. Oproti tomu však máme i sponzory, kteří naopak chtějí s novým vedením spolupracovat. Je to ale dlouhodobá záležitost. Pokud svou práci budeme dělat dlouhodobě dobře, tak se to snad začne pomalu obracet k lepšímu.“

Martin Potočný představil i základy týmu pro následující sezónu: „Trenéry týmu budou v příští sezóně pánové Jan Daneček a Stanislav Sztefek, které určitě dobře znáte ještě jako hráče z působení v havířovském týmu. Co se týče hráčů tak dnes jednáme zhruba s patnácti hráči, můžu vám říct prvních zhruba deset jmen, které v havířovském týmu uvidíte. Jsou to hlavně kluci, kteří již v Havířově hráli a mají i nadále zájem tady hrát. Z obránců to jsou Karel Vydra, Lukáš Zientek, Jirka Krisl, Martin Balčík a Robert Machálek. Z útočníků počítáme s Honzou Marunou, Robinem Pavlasem, Davidem Klimšou, Michalem Sztefkem a taky se mnou. Dnes jsme se také domluvili s brankářem Adamem Vrbou, který chytal delší dobu v zahraničí a pro nás by mohl být platnou posilou.“

Na dotaz, jaká další jména by si v kádru přál, odpověděl trenér Daneček opatrně: „My jsme k týmu přišli proto, že jsme z Havířova a že chceme do týmu co nejvíce havířovských hráčů. Chceme, aby to mužstvo dobře fungovalo. Musíme však být opatrní a skládat ten tým podle toho, kolik budeme mít peněz. Máme nějakou představu, jak by ten tým měl vypadat a kromě pana Potočného v něm bude spousta mladých hráčů a jelikož to chceme dělat poctivě, tak ani pan Potočný jako manažer nebude mít své místo jisté. Máme velmi kvalitní juniory a věříme, že na nich můžeme to mužstvo postavit a za pár let vrátíme hokej na tu úroveň, kde patří. Budeme však ze začátku určitě potřebovat důvěru vás – fanoušků – a také vaši trpělivost.“

V podobném duchu se vyjádřil i Jan Peterek. „Chceme tady mít lidi z Havířova, kterým na tom bude záležet. Ne, aby tady byl někdo z Prostějova, který se po neúspěchu sbalí a pojede domů. Navíc dáváme v sázku naše jména“, prohlásil vynikající extraligový útočník na adresu důvěry v současné vedení.

Co se týče časového harmonogramu, plán je asi následující. „Začínat bychom chtěli 25. července, kdy by hráči měli podstoupit týdenní letní přípravu a poté už doufáme, že po rekonstrukci osvětlení bude k dispozici ledová plocha, na které bychom chtěli od začátku srpna trénovat a hrát přípravné zápasy,“ přiblížil trochu hektický úvod sezóny Potočný. Všichni jistě vzpomínají na doby dávno minulé, kdy na havířovský hokej chodila spousta diváků. To připomněl i Jaroslav Mrowiec, který by rád podobné časy zažil znovu. „Chceme nyní více spolupracovat s fanoušky, chceme tady vytvořit takovou přátelskou atmosféru. S Martinem Potočným jsme nedávno projížděli staré kroniky a víme, že v Havířově chodilo na hokej i pět tisíc lidí. Je nám jasné, že hned tolik lidí chodit nezačne, ale chceme opět diváky na stadion přitáhnout. Chceme, aby se lidi opět chodili hokejem bavit a ne se nervovat a zjišťovat, kdo komu co dluží a kdo komu co provedl.“ V podobném duchu zavzpomínal i asistent trenéra pan Sztefek. „Když jsme ještě hráli my, tak do hlediště chodili naši kamarádi, rodina, známí a tak se to na sebe nabalovalo. Myslím si, že když do toho zapojíme co nejvíce havířovských hráčů, tak to bude fungovat stejně jako kdysi a ti lidi na hokej přijdou.“

Na závěr ještě představil Martin Potočný náhled nového dresu a na vznesený dotaz, zdali má návrat k heslu AZ něco společného s bývalým dolem Antonína Zápotockého, odpověděl trefně trenér Daneček, který prohlásil, že nikoli, ale jde v podstatě o nový název, který symbolizuje, že chce mít v kádru komplexní hokejisty od A až do Z.