Formování kádru pro sezónu 2012-13

20.06.2012 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V - Spousty fanoušků Azetu Havířov zajímá, jak se vyvíjí situace v týmu mužů Havířova. Zeptali jsme se manažera A týmu, Martina Potočného. Odpověď najdete níže.

Martine, jak vypadá současná situace u A týmu? Kteří, z u nás trénujících, hráčů jsou podepsaní? Máš pro nás nějaké informace ohledně posil?

Jak už všichni ví, skončil Machálek, odešli Brezani a Kraft. V Porubě zatím trénuje Lukáš Zientek, takže nám odešli dva útočníci a dva beci. Naopak se z hostování vrátil Radim Haas, který je před podpisem smlouvy. Přišli Saša Hegegy a Werner Hartmann, u kterých řešíme hostování, protože Hegegy patří Třinci a Hartmann Vítkovicím. Jinak zůstává kompletní tým z minulé sezóny doplněný o juniory Marka Kopúna, Tomáše Mráze a Marka Matějíčka, z hostování se vrátili i obránci Aleš Jurčík a Tomáš Jindřich.

To je spousta hráčů, asi se všichni do kádru nedostanou, že?

Dohromady je to momentálně deset obránců, patnáct útočníků a tři gólmani. Někdo bude muset odejít, rozhodnutí je plně na trenérovi. Konečná podoba se bude skládat až po všech přípravných zápasech. Pokud bude někdo na hraně, budeme se mu snažit najít místo v nějakém týmu poblíž, aby mohl hrát. Toto se nám osvědčilo právě u Jindřicha a Jurčíka, kteří působili ve Frýdku-Místku, respektive v Opavě. Tady by zahřívali lávku, ale tam hráli a hráli prim. Podobně to uděláme se třetím gólmanem. Nemůžeme si dovolit mít tři brankáře a budeme mu hledat místo někde, kde bude chytat.

Takže jsou všichni podepsaní? Je někdo, kdo by sám chtěl odejít?

Se všemi jsme předběžně domluveni. Je tady jeden hráč, který dostal nabídku ze slovenské extraligy. Ten ji zatím zvažuje. Ani nebudu říkat, kdo to je, protože je to všechno v raném stádiu. My bychom mu nebránili to jít zkusit, ale všichni víme, jak to momentálně na Slovensku vypadá. Ta situace tam není dobrá, ale uvidí se. Hráčů i brankářů máme dost, takže by to pro nás až takový problém nebyl.

Kolik členů by mělo mít A mužstvo pro nadcházející sezónu?

Něco okolo 23 hráčů. Všichni se o to místo musíme poprat a je jen na trenérovi, koho si do mužstva vybere. Chceme mít široký kádr, protože ta sezóna může být dlouhá a mohou přijít různá zranění. To se nám stalo i v minulé sezóně, kdy jsme hráli i v patnácti lidech.

Počítáte i s možností stáhnout si někoho z hostování, když bude moc zraněných nebo nemocných? Co třeba pro play-off?

To by záleželo na domluvě, stát se může cokoliv. Pořád je tam to pravidlo o 50% odehraných zápasech pro baráž. Ale my ještě nejsme ani v play-off, takže takové věci budeme řešit až v sezóně.

Loni ve finálové sérii náhle vypadl Lukáš Daneček, kterého výborně zastoupil Adam Vrba. Navíc byl v záloze Petr Matoušek. Jak byste podobný problém řešili teď, když budete mít jen dva gólmany?

Musíme se snažit vybrat nejlepší dvojici. Určíme jedničku a dvojku, ale teď je těžké říct, jaké to pořadí bude. Třetího někam uvolníme, aby mohl chytat. Ale jestli to bude měsíční, půlroční nebo tříměsíční hostování budeme řešit až v září. Klidně se taky může stát, že si Třinec stáhne Steva (Lukáše Danečka)a hned bude vymalováno. Nemáme to úplně ve vlastních rukou. Dva z těch gólmanů nejsou naši, takže si to nemůžeme tak lehce určit. Třinec má dneska dva brankáře, Hamerlík se zraní a Steve nám ze dne na den odejde. A my bysme byli blázni, kdybychom mu to neumožnili. Musíme věřit v dobrou konstelaci, a že tady bude chytat ten nejlepší.

Z tvých slov vyplývá, že o konečné podobě týmu se rozhodne až těsně před sezónou a všichni hráči dostanou šanci si místo vybojovat při přípravných utkáních. Je to tak?

No ono těch hráčů “navíc“ ani není tolik. Máme tam hráče po zranění, třeba Klíma (David Klimša) je po operaci ramene, takže nevíme, jestli bude schopen hned naskočit do hry. Další kluci mají takové šrámy, ramínka a podobně. Pak tam máme kluky z juniorky, kteří dnes trénují s námi, ale mohou ještě rok hrát juniorskou soutěž na výjimku. Deset přípravných zápasů ukáže, jak na tom kdo je. Je to rozhodně lepší, než kdybychom museli shánět hráče.

O žádné další posile tedy neuvažujete?

Ne. S žádnou zásadní změnou v kádru nepočítáme, žádný velký příchod nechystáme. Nemáme k tomu důvod. Vítězná sestava z loňska nám z větší části zůstala, sáhli jsme pouze po posilách do obrany, kde nám vypadli Machálek se Zientkem. Oba příchozí obránci (Hartmann a Hegegy) jsou v ideálním věku, kdy začínají úročit své hokejové zkušenosti. Oba hrají silově a mohou naši hru zase posunout dál, sám jsem zvědav, jak nám to půjde.

Trénovat budete ještě příští týden, pak máte tři týdny volno. Co bude dál?

Teď v sobotu máme fotbalový turnaj mezi hokejisty na Lučině, už je to tradiční akce, letos bude šestý ročník. Pokud někdo bude chtít, může se přijít podívat. Potom bude ještě týden letní přípravy, následovaný třítýdenním zaslouženým odpočinkem. V sobotu 21. 7. hrajeme exhibici ve fotbale mezi fanoušky, sponzory a hráči. Tímto bych chtěl vyzvat fanoušky, aby se nějakým způsobem spojili a vytvořili tým. Můžeme klidně i nalosovat týmy složené z hráčů, sponzorů a fanoušků. Chceme to pojmout v zábavném stylu, dát si pivko, grilčo a lehce se zapotit. Potom v pondělí 23. 7. Nám začíná tvrdá část přípravy, nejdříve ještě na suchu a od neděle 29. 7. bychom měli začít na ledě.