AZ Havířov

Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Bude předchozí porážka zvýšenou motivací?

02.02.2024 | Lukáš Jandora

Do konce utkání chybí minuta a 27 vteřin, vyloučeni jsou domácí Karafiát a hostující Spratek se Ščurkem. Začíná hodonínská přesilovka. 17 vteřin před koncem závěrečné třetiny ji využije Adama Laciga, hodonínský zimák je na nohou, AZet prohrává 1:2. Bez jednoho dne uběhnou dva měsíce, tento vzájemný souboj napíše další díl. AZet opět zajíždí na horkou hodonínskou půdu, tentokrát v rámci 34. ligového kola...

Slůvko z havířovské kabiny

"Vstup do utkání byl z naší strany výborný. Po tom týdnu bez zápasu byla na týmu vidět obrovská chuť. Po delší pauze jsme odehráli dobrý zápas a máme tři body", hodnotil středeční utkání ve Velkém Meziříčí (výhra AZetu 6:1) kouč Jiří Raszka, který se zároveň snažil najít to, co zdobí našeho sobotního soupeře... "Hodonín má svůj hokej založený na obraně, dokládá to i nízký počet obdržených branek. Dobře brání střední pásmo, jsou urputní v tom svém obranném. Navíc jsou podporováni skvělými fanoušky. Čeká nás těžké utkání."

Ano, těžký zápas se všeobecně čeká, všechny tři předchozí proti Hodonínu byly letos velmi vyrovnané. I ten minulý, kdy jsme doma zvítězili 6:3, jsme rozhodli až v závěrečné třetině. Očekávejme tedy velmi zajímavé a dramatické utkání, které bude opět druholigovou ozdobou... A zda na něj budeme, třeba konkrétně trenér Raszka, více motivovaní? Právě kvůli té předchozí porážce na jihu Moravy, která pro nás v tomto ligovém ročníku byla po základní hrací době jediná? "Neřekl bych, že jde o zvýšenou motivaci díky té prohře. Motivací samotnou je vítězství v každém utkání. Zahajujeme poslední čtvrtinu, chceme ji začít vítězně, to je samo o sobě skvělá motivace. A jestli je to proti Hodonínu nebo někomu jinému? Na tom nezáleží." 

Na marodce jsou aktuálně 4 hráči. Lukáš Bednář a Jakub Mrva jsou zranění, Martin Šindelka ve stavu nemocných, přibyl k němu také Dominik Pawliczek, u něj je stále ještě otazník, zda do Hodonína odjede. Do sestavy se naopak zřejmě vrátí Marek Haas, opět bude připraven i David Sachr, fanoušci už pomalu mohou očekávat jeho start v našich barvách...

Jak to vidí hráč?

Plejer, který zná kádr našeho sobotního soupeře nejlépe, je určitě Jirka Karafiát. Vždyť není to tak dávno, co k nám přišel právě z Hodonína. V AZetu má zatím bod a půl na zápas, v tomto směru je určitě spokojen. Cítí už, že ten příchod vyšel, že se do týmu zapracoval, že to jde tak, jak by chtěl? Nebo patří mezi ty, kteří na sobě pořád vidí, že by to mohlo být ještě lepší? "Můj názor? Žádný hráč by neměl být spokojený sám se sebou. Určitě je spousta věcí, která mohou být lepší a proto se snažím na nich pracovat. Na druhou stranu jsem ale strašně rád, že tady můžu být, od fanoušků až po vedení a kluky v kabině⁠ je to tu super. Kluci mě vzali v pohodě mezi sebe, jsem fakt rád, že tu jsem."

Karfa, jak je mu mezi spoluhráči přezdíváno, se také vyjádřil k tomu, zda právě sobotní utkání bude vnímat nějak jinak... "Ano, je to tak, vnímám. Každý hráč, když hraje proti bývalému týmu, tak to vnímá jinak. Ale určitě si tím nebudu zatěžovat hlavu a budu se snažit předvést výborný výkon pro tým." No a je v týmu soupeře někdo, komu třeba před zápasem napíše, s kým se malinko pohecují? "Ano, ano určitě. Je tam pár kluků, které znám už od mládí, jedním z nich je Dominik Luža, který patři mezi mé nejbližší. Takže s ním si určitě napíšeme a zase to pro nás oba bude něco extra, že budeme stát proti sobě."

Závěrem jsme se našeho produktivního forvarda, který si první gól po příchodu do AZetu připsal svou první střelou, právě do sítě Hodonína, zeptali na rozdílná působení u baníkovců a u nás v AZetu. Na to, zda je to, i přes změnu prostředí, spíše podobné nebo tam jsou výrazné rozdíly. Třeba v tom, jak se hokej v různých klubech dělá... "Samozřejmě, že v každém klubu je to jiné. V Hodoníně to nebylo vůbec špatné, ale co si budeme povídat, Havířov má ty nejvyšší ambice. Takže to jde vidět od kabiny, přes trenéry, až po tréninky. Je to tu profesionální a my chceme určitě udělat úspěch. A vše, co k tomu potřebujeme, k tomu máme..."

Naším soupeřem je Hodonín

Hodonín vcelku úspěšně bojuje o první čtyřku, která by do Play-off zaručovala začínat vyřazovací boje doma. Ještě silnější by měl být po čerstvém příchodu Pavla Matěje, klubového odchovance, který se před pár dny vrátil, formou střídavých startů, z Frýdku-Místku. S tím, že prioritně bude hrát právě za Hodonín. Před zápasem s námi se tento šikovný útočník nechal slyšet, co by mohla být hodonínská zbraň... "Kluci už Havířov v sezoně jednou porazili a vždycky s nimi odehráli dobrý zápas. Musíme se na ně dobře připravit a hrát naši hru, potom si myslím, že máme šanci uspět. Věřím a přeju si, aby na zápas přišlo co nejvíc našich fanoušků. Přijede výborný soupeř a bude se určitě hrát rychlý hokej. Chtěli bychom proti favoritovi uspět a udělat nějakou sérii výher. K tomu nám můžou fanoušci jejich podporou a fanděním hodně pomoct!"

Pokud je Pavel Matěj aktuální posilou, tak oslabením je naopak absence Filipa Weintritta, který je aktuálně na marodce a start tohoto 17bodového forvarda je v sobotu vážně ohrožen... Uvidíme, zda se v bráně představí Dominik Piták, jeden z nejlepších brankářů druholigové skupiny Východ, který má na svém kontě už 19 výher (nikdo z ostatních brankářů jich víc nemá) a který jako jeden z mála šlape našim brankářům na paty co se průměru obdržených branek týče... Odchovanec brněnské Techniky nedávno odchytal exhibiční utkání Východ vs. Západ (dvojici vytvořil s naším Dankem Šimonů), v dovednostní soutěži, kdy brankáři soutěžili chytání v samostatných nájezdů, byl nejlepší... "Pošmákne" si v sobotu i na našich útočnících? 

Zajímavost utkání?

Jak už bylo několikrát zmíněno, Hodonín je jediným celkem v soutěži, který nad námi vyhrál po 60 minutách hry. Připomeňme si, jaké to minulé utkání bylo... Náš trenér Raszka velmi vyzdvihl výkon hodonínského brankáře, mluvil o 4 tutovkách, které nám Dominik Piták lapil, svému týmu neměl bezprostředně po konci utkání co vytknout. Ocenil také velkou kvalitu zápasu a celkově výbornou atmosféru na hodonínském zimáku. A co domácí kouč Aleš Bachánek? I on hovořil o výborném gólmanovi domácích, zmínil, že Hodonín chtěl svou hru uzpůsobit tomu, aby co nejméně branek dostal... V hledišti se 4. listopadu sešlo 5 a 1000 lidí k tomu, buďme zvědaví, jak moc se bude tomuto utkání podobat to sobotní... 

Zajímavostí je také již zmíněná osoba Jiřího Karafiáta. Pětadvacetiletý rodák ze Zlína za nás odehrál zatím 10 zápasů, ve kterých zaznamenal již 17 kanadských bodů. Za stejné období, tedy 10 zápasů, jich má na svém kontě víc pouze Tomáš Franek, který jich posbíral 18. Jirka Karafiát bodoval v devíti z těch deseti utkání, v tom předminulém vzájemném, které jsme hráli v Hodoníně, nastoupil na křídle první lajny baníkovců... V jakém rozpoložení se do města, ve kterém nedávno působil, byť jen na pár hodin, vrátí? 

Kdy a kde? A proč?

Utkání v Hodoníně, na zimáku, který je pojmenován po hodonínském rodákovi a obrovské legendě československého hokeje - Václavu Nedomanském - se odehraje v sobotu 3.2. od 17:00. Pro ty, kteří na místo nevyrazí, byť někteří fanoušci AZetu vyjíždějí svůj tým podpořit, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

Youtube