Adam Vrba: Letní příprava je v módu, který se nám z loňska osvědčil

před 3 dny | Josef Nudera

Horké letní dny vyzývají skočit si do vody nebo si jen tak lehnout na pláž a odpočívat. Odpočívat, ale v současné době nemohou hráči AZ Havířov, kteří se pilně připravují na další sezonu. Na hráčích jde vidět velká snaha se kondičně posouvat a být zase o něco lepší než v uplynulé sezoně. O letní přípravě jsme si po kondiční stránce a pohledu na brankáře popovídali s Adamem Vrbou. Adam zůstává pro sezonu opět v roli jak kondičního trenéra, tak trenéra gólmanů.

Adame, nacházíme se na přelomu června a července, v jaké fázi přípravy aktuálně tým po kondiční stránce je?

Nacházíme se v posledním sedmém týdnu letní přípravy. Tréninky na suchu budou probíhat ještě dva týdny během přípravy na ledě, aby byla příprava kvalitní a dostatečně dlouhá, protože loňská sezóna trvala až do sedmého finálového zápasu. Kluci potřebovali po jejím skončení i nějaký odpočinek, to je také důležité.

Naznačila nám dlouhá loňská sezona něco do přípravy pro nadcházející ročník? Ať už po stránce kondiční, tak brankářské?

Určitě naznačila. A to, že bez kondice a síly to nejde. Myslím si, že tým byl připravený po této stránce na celé dlouhé play-off až do finále. Já osobně si myslím, že některé soupeře jsme přehrávali díky tomu, jak jsou kluci připraveni, jak makali v létě. Na ledě z toho mnozí z nich těžili. Co se týče brankářů, jsou zapojeni do přípravy s hráči. Mají navíc možnost chodit na brankářské tréninky a některé dávky, třeba v posilovně, se jim snižují nebo mění.

Jak se daří zpestřit hráčům kondiční přípravu? Zařazujete do přípravy i něco méně tradičního?

Letní příprava je nastavena v módu, který se nám z loňska osvědčil. Někdy se od plánu lehce upustí a trénink se vymění, naplánuje se něco trochu jiného. Pokud vidíme, že kluci makali opravdu kvalitně, tak se jim snažíme přípravu zpestřit. Milan takto domluvil pro kluky například plavání. Trénink je tak trochu jiný a pestrý. Během přípravy byl pro kluky připravený florbal a fotbal, aby si odfrkli od činek a tradičních věci v přípravě. Není pro mě problém připravit jinou formu tréninku, kde se mísí síla, kondice, rychlost, vytrvalost a různé druhy námahy, kterou kluci potřebuji, aby byli připraveni pak i na led.

Když se zastavíme u brankářů, jak se momentálně připravují? Trénují s týmem nebo mají nějaký individuální plán?

Daniel Šimonů se připravuje společně s týmem po celou dobu přípravy. A fakt maká. David Sachr má zatím individuální plán a občas dojede na trénink s týmem. Bude mít i individuální plán na volno před ledem, aby byl připravený na sezónu. Tady to nějak jinak vyřešit nešlo z důvodu malého operativního zákroku a dávání se dohromady po zdravotní stránce. Na led by měl být připraven.

Jaký je rozdíl mezi letní přípravou pro brankáře a ostatní hráče?

Brankáři by měli mít více zaměření na fyzičku, rychlost a lehké činky. Posilovny mají méně, než hráči. Znám ale hodně brankářů, co právě přípravu s hráči vyžadují, dokonce pak zvedají na činkách i víc, než hráči. Pak jsou ale na druhou stranu důležité i kompenzační a protahovací cvičení. Rychlost, postřeh, obratnost, koordinace a různé další dovednosti, které brankáři potřebují.

A jak bude vypadat další plán letní přípravy? Co na hráče ještě čeká?

Plán je takový, že budeme trénovat ještě tento týden. Pak je samozřejmě v plánu kvalitní odpočinek, kde budou mít hráči připravené individuální cvičení. Následně se sejdeme na led, a jak jsem říkal, ještě si něco připravíme, aby byli kluci kvalitně připraveni po této stránce na sezónu.

Adame, děkujeme za rozhovor a ať se příprava daří podle plánu.