AZ Havířov

AZ slaví 90 let – od znovuzrození AZetu v roce 2010 už to bude 10 let

17.08.2019 | Petr Miklas

H A V Í Ř O V – Dnes nás čeká poslední ze série článků, které připomínají 90. let od založení našeho klubu. Po všech vzestupech, pádech a změnách názvů přišel krach klubu pod hlavičkou HC Havířov Panthers v roce 2010. Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré, a platí to i v tomto případě. Skupina lidí, kterým osud hokeje v Havířově nebyl lhostejný, spojila síly a klub oživila pod staronovým názvem HC AZ Havířov 2010. Nově AZ nemá představovat iniciály komunistického prezidenta, ale hokej od A do Z. Cílem bylo klub stabilizovat, hrát důstojnou roli ve 2. lize a v budoucnu vybojovat zpět 1. ligu. Na toto období s námi vzpomíná Robert Říčka, který je momentálně největší hvězdou z tohoto kádru a Jan Maruna, jenž jako jediný z původního týmu působí v Havířově dodnes.

Historii AZetu jsme se věnovali i v těchto článcích:

AZ slaví 90 let – Jaké byly počátky a nejstarší historie klubu?

AZ slaví 90 let – Jak to bylo po příchodu do Havířova

AZ slaví 90 let – Jaká byla jeho historie v letech 1980-1992?

AZ slaví 90 let – vzestupy a pády v devadesátých letech 20. století

AZ slaví 90 let – Léta 1999–2010 – Extraliga a ve znamení Pantera

2010 – Znovuzrození AZetu

Po neslavném konci HC Havířov Panthers v lednu 2010 to vypadalo, že je s hokejem v našem městě definitivní konec. Ale už v květnu se sešla nová valná hromada v počtu 10 lidí, která zvolila prezidentem klubu Jaroslava Mrowiece a manažerem Martina Potočného. 12. května byl Havířov přihlášen do 2. ligy, stejně jako byla do svých soutěží přihlášena všechna mládežnická mužstva.

Pro vedení klubu pak začala těžká práce sehnat narychlo sponzory a hráče, se kterými by do třetí nejvyšší soutěže AZ vstoupil. Klub změnil svůj oficiální název na HC AZ Havířov 2010 a představil nové dresy, nové klubové barvy byly modrá, bílá a černá. Důležité bylo, že se novému vedení podařilo domluvit spolupráci s městem, bez jehož podpory by seniorský hokej v Havířově nebyl.

Filozofii a cíl klubu jasně popsal nový prezident klubu Jaroslav Mrowiec: „My už působíme v klubu od 1.4.2010 a okamžitě na nás čekala velká spousta práce. Všichni zatím pracujeme v trochu krizové situaci a než bychom od klubu peníze dostávali, tak je zatím do něj vkládáme. Rozhodně nechceme, aby se stalo to, co v minulosti a klub se dostal do takových dluhů, proto jsme městu nabídli pravidelnou kontrolu hospodaření.“

„Nechceme tady nikomu nic slibovat, jak to dělalo minulé vedení, budeme hospodařit jen s penězi, které skutečně budeme mít a ne s těmi, které nám někdo slíbí. Také hráčům nebudeme nic slibovat, tady nebudou hrát za velké platy. Druhou ligu pak nebudeme chtít hrát navždy, v nějakém časovém horizontu bychom se chtěli pokusit vybojovat zpět první ligu, ale to jen pokud na ni budeme mít finančně.“

Trenéry A-týmu byli jmenování Jan Daneček a Stanislav Sztefek, oba havířovští odchovanci se vztahem k havířovskému hokeji. Jan Daneček představil svou vizi: „My jsme k týmu přišli proto, že jsme z Havířova a že chceme do týmu co nejvíce havířovských hráčů. Chceme, aby to mužstvo dobře fungovalo. Musíme však být opatrní a skládat ten tým podle toho, kolik budeme mít peněz. Máme nějakou představu, jak by ten tým měl vypadat a kromě pana Potočného v něm bude spousta mladých hráčů a jelikož to chceme dělat poctivě, tak ani pan Potočný jako manažer nebude mít své místo jisté. Máme velmi kvalitní juniory a věříme, že na nich můžeme to mužstvo postavit a za pár let vrátíme hokej na tu úroveň, kde patří. Budeme však ze začátku určitě potřebovat důvěru vás – fanoušků – a také vaši trpělivost.“

Fanoušci se na obnovený klub pod staronovým názvem těšili, což bylo poznat i na návštěvnosti přípravných utkání. V kádru bylo hodně odchovanců Havířova – bratři Jan a Lukáš Danečkovi, Martin Balčík, Jiří Krisl, Aleš Jurčík, Robert Machálek, Karel Vydra, bratři Lukáš a Marek Zientkovi, David Klimša, Luděk Lhotský, Jan Maruna, Robin Pavlas, Antonín Pechanec, Martin Potočný (hrající manažer), Robert Říčka a Michal Sztefek, který sice s hokejem začínal ve Frýdku-Místku, ale to bylo proto, že tam působil jako trenér jeho otec. Domácí hráče pak doplnili zkušení hráči z nedaleké Ostravy - brankář Adam Vrba, obránce Petr Prokop a útočné duo Robert Najdek – Vít Stránský.

Tým AZ Havířov v sezoně 2010/11

S tímto kádrem Havířov vstoupil do sezóny a vedl si nad očekávání dobře. Z prvních desíti utkání jich sedm vyhrál, z toho jednou v prodloužení, jednu ze tří porážek si připsal až po samostatných nájezdech. Ve výborných výkonech AZ pokračoval a po první části 2. ligy skupiny východ měl z 28 zápasů 18 výher, navíc 2 výhry po prodloužení nebo nájezdech. Z 8 proher byly 2 po prodloužení nebo nájezdech. Havířov tak nečekaně obsadil druhou příčku v tabulce za favoritem soutěže Šumperkem a před rivalem z Orlové.

HC Plus Oil Orlová měla ambice na postup do druhé nejvyšší soutěže a derby s tímto soupeřem byly obrovským tahákem pro fanoušky a užívaly si je i hráči. Potvrzují to slova Roberta Říčky: „Samozřejmě nejde zapomenout na derby s Orlovou a později s Karvinou, to byly výjimečné zápasy. Člověk se na to těšil už třeba měsíc dopředu, když věděl, že se to blíží. To byly takové nejlepší zážitky.“

Následovala druhá část, ve které se AZ dvakrát utkal se Šumperkem, Orlovou, Přerovem, Prostějovem a Novým Jičínem. Z desíti utkání si AZet připsal čtyři výhry, stejný počet proher a dvakrát bodoval po prodloužení nebo samostatných nájezdech. Do konečné tabulky se počítaly body z obou částí, AZ si trochu pohoršil a skončil na třetím místě 2 body za Orlovou.

AZ tak čekalo čtvrtfinále play-off, ve kterém narazil na nepříjemný Nový Jičín. Série se hrála na 2 vítězné zápasy a začínalo se v Havířově. AZ doma vyhrál 5:3, přičemž vedl už 4:1, ale v závěru třetí třetiny soupeř snížil a byl blízko vyrovnání. Na ledě Nového Jičína to bylo přesně naopak, domácí vedli až do poloviny třetí třetiny 3:0, AZ pak dokázal jen snížit. Rozhodující třetí zápas se hrál v Havířově, kde byla k vidění spíše bitva, než nějaký krásný hokej. Hosté se dostali do dvoubrankového vedení, AZ sice v polovině utkání snížil, ale vyrovnat nedokázal a sezóna pro něj skončila.

Na hráčích se projevila únava, protože téměř neměli letní přípravu. Kádr se dával dohromady až v létě a hráči tak nestihli dostatečně natrénovat. Celou sezónu odehráli v podstatě v patnácti lidech, sestava byla doplňována juniory.

Fanoušci byli sice zklamaní, ale hráčům za výbornou sezónu dlouho děkovali. Nezapomenutelná jsou derby s Orlovou, kdy byl Havířovský stadion dvakrát vyprodán, poprvé se radoval AZ po výhře 1:0, ve druhém případě se radoval soupeř po vyhře 3:4. AZ na ledě Orlové, kam také dorazila početná skupina fanoušků z Havířova, vyhrál 1:5. V tomto utkání také dost nevybíravě fauloval Martina Potočného orlovský zlý muž Marek Ivan. Poslední vzájemné utkání se hrálo v Orlové, domácí po přestřelce vyhráli 7:5 a zajistili si druhé místo v tabulce.

V Havířově vládla hokejová horečka a obrovská euforie. „Byl tady obrovský fanouškovský boom, aji to město strašně žilo hokejem. V kabině jsme měli super partu a mě osobně se taky dařilo, takže tu sezónu jsem si užil nejvíc,“ vzpomíná Robert Říčka.

Toto období je nezapomenutelné i pro Jana Marunu: „Vzpomínám na to v superlativech, protože to bylo opravdu asi nejkrásnější období v celé mojí dosavadní kariéře. Největší boom byl v tom, že lidi nevěděli, co od nás mají čekat. Martin Potočný tenkrát složil na tu ligu opravdu výjimečný tým – ať už lidsky, nebo herně. Měli jsme velkou kvalitu na ledě a hlavně obrovskou kvalitu v šatně. Byli jsme velcí kamarádi, čehož je důkazem to, že se scházíme i teď.“

AZ měl všechny své mládežnické týmy v extralize – mladší dorost, za který tenkrát váleli Jakub Kotala a David Pastrňák, v týmu byli i členové současného áčka David Chroboček, Lukáš Bednář a Radek Pořízek. Ve Vítkovicích pak působí Daniel Kurovský. Kotala s Pastrňákem nastupovali i za starší dorost. Extraligu hráli i junioři, kde dominoval Antonín Pechanec. Bohužel ani jeho výkony nepomohly AZetu soutěž udržet. Havířov skončil beznadějně poslední a nejvyšší soutěž opustil.

Tým AZ Havířov v sezoně 2011/12

Tým se do další sezóny v podstatě nezměnil, byl jen doplněn o obránce Patrika Rimmela (současného manažera klubu), útočníka Daniela Krafta, který přišel z Frýdku-Místku a juniory. Za muže si zahrál v šesti utkáních i, v té době teprve patnáctiletý, David Pastrňák. David totiž před sezónou odešel na hostování do Třince, aby si vyzkoušel bydlet sám, protože plánoval odchod do Švédska, kde se chtěl zdokonalit v hokejových dovednostech. Starší dorost AZetu se v sezóně dostal do potíží a potřeboval jeho pomoc při záchraně extraligy. Aby mohl hrát baráž, musel nasbírat potřebný počet startů za Havířov, takže nastupoval za mladší a straší dorost, juniory i muže.

Do své druhé sezóny ve 2. lize už šel AZ Havířov jako favorit soutěže. Ve skupině východ bylo 11 týmů. V základní části se tedy hrálo 44 kol, ale každý tým odehrál jen 40 zápasů a ve čtyřech kolech měl volno. Bilance AZetu byla výborná – 29 výher, z toho 3 v prodloužení nebo po nájezdech a 11 proher, z toho 1 po samostatných nájezdech. Bylo z toho první místo, o bod před druhou Karvinou, kam se před sezónou z Orlové přestěhoval Plus Oil.

Kanadské bodování týmu ovládl, stejně jako v předchozí sezóně, Robert Říčka. V brance se pravidelně střídali Adam Vrba a Lukáš Daneček. Obranu celku tužil, a také byl hodně produktivní, Jiří Krisl. Ten byl také kapitánem týmu, stejně jako v první sezóně.

AZ šel tedy z druhého místa do play-off, kde postupně vyřadil Frýdek-Místek, Prostějov a ve finále Karvinou. S Frýdkem-Místkem to byla jednoznačná záležitost, Havířov vyhrál sérii 3:0 na zápasy po výsledcích 4:1, 10:0 a 11:0! V semifinále už to byla tužší bitva, s Prostějovem se po výsledcích 6:2, 1:5, 5:2 a 1:2 hrál pátý rozhodující zápas. Ten se odehrál na ledě Havířova a přinesl nervy drásající podívanou. AZ si vypracoval dvoubrankový náskok, o který ale přišel a zápas pomalu směřoval do prodloužení. Ale 9 vteřin před koncem měli hosté smůlu, když gólman Dalibor Sedlář neudržel po Danečkově střele puk, který padl přímo před Davida Klimšu, jenž poslal AZ do finále!

V něm Havířov narazil na Karvinou, kterou překvapivě vyřadil poměrně lehce 3:1 na zápasy po výsledcích 8:1, 2:3, 4:1, 6:4. Rozhodující úder Karviné hokejisté AZetu zasadili ve čtvrtém zápase na ledě soupeře, kde otočili ze stavu 1:3 na 5:3 a nakonec vyhráli 6:4. Znamenalo to, že se Havířov dostal do baráže o 1.ligu – o dost dříve, než by to asi kdekdo čekal. V baráži ale AZ neuspěl, když skončil o bod třetí za Mostem. V baráži sehrál AZ 8 utkání, z toho 5 vyhrál, v jednom případě až v prodloužení a třikrát prohrál. Znamenalo to, že prvoligové celky Beroun a Most udržely druhou nejvyšší soutěž i pro další sezónu, zatímco AZ se připravoval na třetí sezónu ve druhé lize.

Jak na tom byla mládež? Juniorka s přehledem vyhrála ligu juniorů a hrála baráž o extraligu, přičemž ji táhli odchovanci AZetu Petr Matoušek a Antonín Pechanec. Jenže v baráži junioři prohráli těsným výsledkem po dobrých výkonech první dva zápasy, následovala vysoká porážka a bylo jasné, že postup je v nedohlednu. Nic na tom nezměnily ani dvě závěrečné výhry.

Mladší dorost obsadil šestou příčku, což nebylo úplným zklamáním, ale mohlo to být i lepší. Starší dorost na tom naopak byl dost špatně. Po nepovedeném začátku sezóny a sérii proher v její polovině byl na příčkách znamenajících baráž o udržení. Trenéra Stanislava Sztefka proto po 25. kole vystřídal Martin Janeček a z Třince si AZ stáhnul Davida Pastrňáka. Ten v devíti utkáních nasbíral 21 bodů a výrazně pomohl nejvyšší soutěž v Havířově zachránit. David tuto situaci komentuje se skromností sobě vlastní: „Do Třince jsem šel proto, abych si zkusil bydlení sám, protože jsem věděl, že další sezónu půjdu do Švédska. Pomohlo mi to i hokejově, byli jsme s Třincem první a hráli dobrý hokej. Pak mě Havířov potřeboval zpátky. Jsem rád, že jsem mohl pomoct a že jsme to udrželi.“

Tým AZ Havířov v sezoně 2012/13

Před sezónou odešel Adam Vrba, který patřil Vítkovicím, na hostování do Prostějova. AZ tak měl novou brankářskou dvojici Lukáš Daneček, Petr Matoušek. Kariéru ukončil obránce Robert Machálek, odešli útočníci Kraft a Brezani, na hostování do Poruby zamířil další obránce Lukáš Zientek, ale ten se v průběhu sezóny do Havířova vrátil. Klub naopak získal obránce Alexandra Hegegyho a Wernera Hartmanna. Z hostování se vrátil odchovanec AZetu Radim Haas. Jako posila do útoku přišel Jan Kolařík. Jinak zůstal kádr bez změn. Martin Potočný byl manažerem A-týmu, u kterého došlo k výměně trenérů. Jan Daneček se chtěl vrátit k trénování mládeže a novým hlavním trenérem se tak stal Tomáš Potěšil, také odchovanec Havířova.

Ve druhé lize skupině východ došlo k dalšímu zeštíhlení, nově soutěž hrálo jen deset týmů. Karviná nově pod názvem Baník. AZ po 42 kolech základní části obsadil druhou příčku, první byl překvapivě Přerov a Karviná až 6., ale s odstupem pouhých 4 bodů na třetí místo. Euforie už trochu opadla, divácké návštěvy i přesto zůstávaly na solidních úrovních, i když k vyprodání měly daleko i při derby s Karvinou. Zlepšilo se to až ve finále a v baráži, ale to předbíháme. Týmovou produktivitu v základní části ovládl právě Jan Kolařík, který dominoval i v play-off.

V tom AZ narazil na na Opavu, kterou porazil 3:1 na zápasy (6:4, 0:3, 3:1, 4:1), v semifinále pak na Porubu, s níž si poradil stejným poměrem po výsledcích 2:1, 2:3, 1:0 a 3:1. Následovalo finále s Karvinou, které se tentokrát natáhlo na pět zápasů. Vždy platilo můj dům – můj hrad. AZ vyhrál doma 8:3 a 5:1, odvety v Karviné pak vyhrál Baník 6:3 a 5:3. Rozhodující zápas na ledě K&K PNEU Arény pak ovládl domácí AZ, když po dvou třetinách vedl 5:0. Hosté se poprvé prosadili až ve třetí třetině za stavu 6:0 a utkání nakonec skončilo 8:2. AZ se podruhé za sebou radoval z vítězství ve 2. lize a mohl se chystat na baráž.

Tu sehráli hokejisté Havířova perfektně, když vyhráli úvodních pět utkání a nemohli skončit hůř, než druzí, což znamenalo postup do 1. ligy! Zbylá tři utkání už se nehrála a AZ mohl slavit postup. Kanadské bodování celé baráže vyhrál havířovský Robert Říčka. V baráži byl platným hráčem i Petr Kanko, který přišel v průběhu ročníku z Frýdku-Místku.

Tým AZ Havířov v sezoně 2013/14

Po postupu do druhé nejvyšší soutěže musely proběhnout změny v kádru. Už před koncem kalendářního roku 2012 ukončil své působení v pozici manažera A-týmu i hráčskou kariéru Martin Potočný. Po sezóně pak odešli útočníci Vít Stránský a Robert Najdek, dále pak obránci Werner Hartmann, Alexandr Hegegy, Petr Prokop a Lukáš Zientek.

Naopak přišli obránci Lubomír Vosátko, Zdeněk Deutsch, Jiří Klimíček, Jaroslav Koma, Peter Bezuška a David Roupec. Posily dorazily i do útoku, byli jimi Martin Jakúbek, Jakub Šlahař, Rostislav Marosz, Ondrej Šedivý, Miroslav Škumát a mladý Mikuláš Rimmel.

Změny opět proběhly na trenérském postu, kdy se vedení po odchodu Tomáše Potěšila do Mladé Boleslavi nepodařilo sehnat kvalitního trenéra odjinud a tak se obrátilo na vlastní zdroje. K A-týmu se tedy po roce vrátil Jan Daneček, který znovu vytvořil tandem se Stanislavem Sztefkem. Do 1. ligy AZ přišel také se zbrusu novými dresy.

Hráči Havířovu se pak seznamovali s naší druhou nejvyšší soutěží. Dokázali sehrát vyrovnané zápasy, ale fanoušci AZetu si museli začít zvykat na prohry. Nicméně nakonec bylo výher o něco více než proher a celkově z toho bylo výborné konečné 6. místo v tabulce.

AZetu se tedy, i díky střídavým startům hráčů z extraligových Vítkovic a Třince, podařilo hned v první sezóně v 1. lize postoupit do play-off. V něm Havířov narazil na Jihlavu, se kterou sice sehrál vyrovnané zápasy, ale nedokázal vyhrát ani jeden a prohrál sérii 0:4.

Tým AZ Havířov v sezoně 2014/15

V A-týmu došlo znovu ke změně na trenérském postu, vrátil se Tomáš Potěšil, který nově působil jako asistent Jana Danečka a nahradil Stanislava Sztefka, který se přesunul k mládeži.

Stejně jako v předchozí sezóně pak došlo k obměně kádru, který se měnil i v průběhu sezóny. A těch změn bylo víc, než v první sezóně. Hodně hráčů se v Havířově protočilo na střídavé starty z extraligových klubů. Z hráčů, kteří pro Havířov 1. ligu vybojovali, jich bylo v kádru méně - kariéru ukončil Patrik Rimmel, z obránců tak zůstal jen kapitán týmu Jiří Krisl. V útoku to bylo lepší – Antonín Pechanec vyhrál kanadské bodování týmu, neztratili se ani Michal Sztefek, David Klimša, Radim Haas a Jan Maruna. V průběhu sezóny si extraligový Zlín vyhlédl Roberta Říčku, který chytil šanci za pačesy a v extralize působí dodnes. Z osobních důvodů v týmu skončil útočník Jan Daneček, který odešel do Polska. Do Žiliny, celku Slovenské extraligy, odešel zkusit štěstí Petr Kanko.

Naopak přišli útočníci Tomáš Jiránek a Marek Loskot a obránci Martin Lenďák, Jurij Repe a Radim Ostrčil.

AZ zopakoval výborné 6. místo po základní části, ale byl to boj do posledního kola, ve kterém musel na domácím ledě porazit favorizovanou Jihlavu a ještě doufat v zaváhání Litoměřic. Obojí se povedlo a Havířov se mohl těšit na play-off. Kanadské bodování týmu vyhrál Antonín Pechanec.

V play-off na AZ čekala Třebíč, která Havířovu nepovolila ani jednu výhru. Ale bylo to po těsných prohrách a výborných výkonech hráčů AZetu. První zápas na ledě Horácké Slavie sice skončil jasnou výhrou domácích 8:2, ale ve druhém už Havířov vzdoroval víc a nakonec odešel poražen 4:2.

Na domácím ledě sahal Havířov po první výhře, když dvě minuty před koncem třetí třetiny vedl 2:1, jenže hostující Erat v 59. minutě srovnal a zápas šel do prodloužení. V něm branka nepadla a rozhodnout musely samostatné nájezdy. V nich byli výborní oba brankáři – domácí Daneček i hostující Horčička a prosadil se jediný střelec, kterým byl třebíčský kapitán Dolníček. Následoval čtvrtý zápas, který Horácká Slavia vyhrála těsně 4:3 a pro AZ sezóna skončila.

Tým AZ Havířov v sezoně 2015/16

Vedení klubu se po sezóně rozhodlo přivézt k A-týmu trenéra z jiného prostředí, tím byl Slovák Štefan Mikeš, asistentem se stal Martin Janeček, který se přesunul k áčku z mládeže. Naopak Jan Daneček a Tomáš Potěšil se vrátili k mládeži.

Po sezóně odešli Jakub Šlahař, Martin Jakúbek, Marek Loskot a Radim Haas. Do Frýdku-Místku, nového účastníka 1. ligy a farmy Třince, odešli brankář Lukáš Daneček a útočník David Klimša. Novou brankářskou jedničkou se měl stát Miroslav Svoboda, ale nevyšel mu začátek a nakonec požádal o vyvázání z kontraktu. Na pozici jedničky se pak posunul Petr Matoušek, v průběhu sezóny pak přišel zkušený brankář ze Slovenska Marek Laco. Ze Žiliny se vrátil Petr Kanko, přišli další útočníci Daniel Štupmf, Aleš Staněk, Roman Maliník a Václav Meidl. Z juniorky se posunuli do A-týmu Lukáš Bednář a z Mladé Boleslavi navrátivší se Jakub Kotala. V průběhu sezóny dostal Jan Maruna nabídku jít do extraligového Zlína, opačným směrem do konce sezóny putoval Zdeněk Okál.

Sezóna vypadala podobně, jako ta předchozí. AZ střídal výhry s porážkami, v kádru se protočilo dost hráčů na střídavé starty a nakonec z toho bylo 7. místo znamenající předkolo play-off. AZ totiž prohrál souboj o šestou příčku zaručující přímý postup do play-off s Prostějovem. Kanadské bodování týmu vyhrál Petr Kanko.

V předkole play-off si Havířov poradil s Litoměřicemi 3:0 na zápasy po výsledcích 3:0, 6:2 a 2:0. Následovalo čtvrtfinále play-off, ve kterém na AZ čekala silná Jihlava. Ta vyhrála úvodní dva zápasy 2:1 a 5:1, ale třetí utkání už patřilo AZetu, který na domácím ledě vyhrál 5:2 a připsal si první výhru ve čtvrtfinále play-off v novodobé historii. Rozhodující pro vývoj celé série byl čtvrtý duel, kdy hosté vedli 2:0, ale AZ zabojoval a vyrovnal. Dukla ale strhla vedení na svou stranu a jednogólový náskok už uhájila. V Jihlavě se AZ rval, ale domácí vyhráli 5:2 a pro Havířov sezóna skončila.

Tým AZ Havířov v sezoně 2016/17

Trenérská dvojice Štefan Mikeš, Martin Janeček u týmu pokračovala nadále, v kádru ale došlo ke změnám. Odešel brankář Petr Matoušek, jedničkou byl Marek Laco, kterému kryl záda junior Kamil Šimeček a později tým doplnil Dušan Šafránek.

Tým opustili také obránci Martin Mazanec a Petr Punčochář, dále pak útočníci Roman Maliník. Do Frýdku-Místku odešel Petr Kanko, ale v sezóně došlo k jeho návratu, když opačným směrem putoval Antonín Pechanec.

Novou posilou do útoku se stal Michal Hlinka, obranu posílil velezkušený odchovanec AZetu Daniel Seman, který se po sedmnácti letech strávených v extraligových klubech a v zahraničí, vrátil domů. Posléze se stal i kapitánem týmu, když po neshodách Jiřího Krisla, dosavadního kapitána týmu, s trenérem Mikešem došlo k změně v této funkci. Vrátil se i další odchovanec AZetu Marek Haas. Obranu také posílil slovenský bek Marcel Petran, který byl specialistou na přesilovky. Do A-týmu se dostal i odchovanec AZetu Radek Pořízek. A opět se v týmu vystřídala řada hráčů na střídavé starty.

Vstup do sezóny AZ vyšel, po čtyřech kolech se držel na čtvrté příčce tabulky. Ale od 7. kola přišla série proher a sešup tabulkou až na její chvost. Tým opustil také útočník Michal Sztefek, kterému už pracovní vytíženost nedovolila hrát hokej na takové úrovni. Po 16. kole byl odvolán hlavní trenér Štefan Mikeš, na jeho pozici se posunul Martin Janeček, kterému dělal asistenta manažer klubu Patrik Rimmel.

S novou trenérskou dvojicí dostalo mužstvo nový impuls a herně i výsledkově se zlepšilo. Jenže na předkolo play-off to nestačilo, AZ skončil 12. a musel hrát play-out. V tom už Havířovu o nic nešlo, protože měl záchranu jistou a to se také odrazilo na návštěvách, které byly bídné.

Výbornou sezónu měl naopak mladší dorost, který v play-off přešel přes favorizovaný Třinec a v semifinále hodně potrápil Vítkovice.

Tým AZ Havířov v sezoně 2017/18

Do nové sezóny šel tým s novou trenérskou dvojicí – hlavní trenér Martin Janeček měl k sobě asistenta Vojtěcha Csabiho. Došlo samozřejmě také ke změnám v kádru. Kariéru ukončil Daniel Seman, odešli Michal Hlinka a Marek Haas. Naopak se vrátil jiný odchovanec AZetu Marek Sikora. Posilami byli útočníci Jiří Fronk, Vojtěch Tomi a Jan Hudeček. Do obrany pak přišel Tomáš Drtil.

Tým chtěl spoléhat na brankářskou dvojici Marek Laco, Jiří Matoušek, ale zkušený slovenský gólman nenavázal na výkony z předešlých sezón a tým brzy opustil. Havířovu pak pomáhal Daniel Dolejš z extraligových Vítkovic a později Ondřej Bláha, který přišel na hostování z Českých Budějovic.

Začátek sezóny nebyl špatný, ale přelom září a října přinesl šňůru proher a cesta v tabulce dolů. Na to reagovalo vedení změnami v kádru – tým opustili Marek Laco a Marcel Petran, přišli Jakub Matai a Ondřej Bláha. Na střídačku se k trenérskému duu přidal Patrik Rimmel v roli asistenta. Ale tým se nedokázal držet na příčkách zajišťujících play-off a po 30. kole došlo k odvolání trenéra Martina Janečka. K týmu přišel nový hlavní trenér Jiří Režnar, který působil v Havířově ještě před znovuzrozením AZetu. Došlo také k posílení kádru, do obrany přišli Patrik Luža a Tomáš Dujsík, po návratu Ondřeje Bláhy do Českých Budějovic přišel z extraligových Pardubic Martin Růžička.

AZ zvládl stíhací jízdu o play-off, obsadil 7. místo a po roční pauze se zase mohl těšit na vyřazovací boje. Ve čtvrtfinále se Havířov utkal s Českými Budějovicemi. Série začínala na jihu Čech, kde AZ prohrál první utkání 5:0, ale ve druhém svého soupeře pořádně potrápil, i když nakonec padl 4:2. Po přesunu do Havířova šel AZ ve třetím utkání rychle do vedení, ale Motor brzy vyrovnal a nakonec vyhrál 4:1. Čtvrtý zápas mohl znamenat konec sezóny, AZ se však nedal, předvedl svůj nejlepší výkon v sezóně a vyhrál 3:1. Na tuto výhru chtěl navázat v pátém utkání na ledě Motoru, ale nepodařilo se a po prohře 3:0 byl konec.

Tým AZ Havířov v sezoně 2018/19

Právě v této sezóně klub oslavil 90. let od svého založení a chtěl to oslavit i na ledě. To se nakonec podařilo, protože sezóna byla úspěšná. O to víc mrzí slabé návštěvy, které rok od roku klesají. Průměrnou návštěvnost nepomohla navýšit ani výjimečná událost, když v 57. kole po roční pauze nastoupil k soutěžnímu zápasu za Kladno Jaromír Jágr, který do hlediště GASCONTROL Arény přilákal 4231 diváků!

Trenér Jiří Režnar podepsal s klubem smlouvu na 3 roky a došlo k velkému omlazení kádru. Z týmu odešel po osmi sezónách kapitán Jiří Krisl a z hráčů, kteří vybojovali postup do 1. ligy, v kádru zůstal jen útočník Jan Maruna, jenž se stal novým kapitánem.

Jan Maruna na situaci, kdy je v týmu poslední ze „zlaté party“ reaguje takto: „Na jednu stranu je to smutné, ale ten hokej jde dopředu. Starší hráči končili kariéry, někteří kluci šli za lepšíma podmínkama nebo chtěli zkusit něco jiného a vykrystalizovalo se to tak, že jsem tu zůstal sám. Já si nestěžuju, je tady zase plno havířovských kluků. A nastává doba, kdy se to bude točit kolem Lukáše Bednáře, Radka Pořízka a Sančéze (Davida Chrobočka), už to musí přebírat a tahat oni. Jsou to super kluci, jak hokejově, tak lidsky a proto nemám o Havířov strach.“

Odešli Kamil Šimeček, Tomáš Drtil, Tomáš Dujsík, Jiří Fronk, Vojtěch Tomi, Marek Kalus, Roman Rác, Petr Kanko, Radek Havel, Marek Sikora, Jan Hudeček. Naopak domů se vrátili útočníci Filip Seman a Marek Haas. Podařilo se získat brankáře Ondřeje Bláhu a slovenského útočníka Branislav Rehuše na hostování do konce sezóny. Ve zkoušce uspěli další útočníci Radek Veselý, Dominik Cihlář a Rok Macuh. Do kádru AZetu si také našli cestu hráči z juniorky – obránci Vojtěch Ševěček a David Zdeněk, a útočníci Lukáš Juhász a Maxim Mastič. Dominik Pawliczek a hlavně Jan Bambula nastupovali za A-tým pravidelně.

Vstup do sezóny vyšel AZetu parádně - z úvodních šesti utkání jich pět vyhrál a dostal se na senzační první místo v tabulce Chance ligy, jak se druhá nejvyšší soutěž v této sezóně jmenovala. Následovala ale naopak nejhorší série AZetu v sezóně, když prohrál šest ze sedmi utkání a v tabulce klesal až na desáté místo po třinácti odehraných zápasech. Pak už však převažovaly výhry nad prohrami a naši borci v tabulce opět začali stoupat. AZ se sedm kol před koncem držel na pátém místě a mohl atakovat první čtyřku, když na Kladno ztrácel šest bodů.

Jenže závěr základní části si sám zkomplikoval a nakonec musel AZet bojovat o účast v play-off až do konce. Poslední zápas základní části dokázali hráči Havířova zvládnout, na domácím ledě porazili Třebíč a obsadili konečnou šestou příčku, o bod před Prostějovem a Litoměřicemi. Frýdku-Místku uniklo play-off o pouhý bod, který Litoměřice získaly po samostatných nájezdech v utkání s Kladnem.

V play-off po roce AZ opět hrál čtvrtfinále s Českými Budějovicemi a tentokrát sérii natáhnul na šest zápasů, přičemž svého soupeře opravdu prověřil a favorizovaný Motor musel využít všechno své umění, aby přes Havířov postoupil.

Už první utkání na jihu Čech bylo vyrovnané, ale nakonec vyhrál Motor 5:2. Druhé utkání ale senzačně vyhrál AZ 3:0 a série se stěhovala do Havířova. Třetí utkání přineslo dramatickou bitvu, kterou nakonec získaly České Budějovice po výhře 2:1 Ve čtvrtém utkání oba týmy předvedly výborný hokej, AZ vedl 2:1 a 3:2, ale nakonec padl 3:4. Pátý zápas se hrál na ledě Motoru, kde AZ po výborném výkonu vyhrál 3:2 a mohl se těšit na šestý zápas na domácím ledě. AZ šel sice do vedení, ale pak vinou zranění a faulů přišel o tři útočníky, Motor skóre otočil a nakonec vyhrál 4:1 a celou sérii 4:2.

V play-off se tedy nepodařilo postoupit přes čtvrtfinále, ale i tak je konečné umístění velmi mladého týmu velkým úspěchem - hráčů i trenérského dua Jiří Režnar-Patrik Rimmel.

Malé ohlédnutí za obdobím 2010 - 2019

Pokud se celkově ohlédneme za prozatím poslední etapou havířovského hokeje po roce 2010 je nutno ji jednoznačně označit jako jednu z nejúspěšnějších. Po krachu A týmu a potížích mládežnických týmů v roce 2010 se znovuobnovenému AZetu podařilo nejen existenci hokeje v Havířově udržet, ale také jej dále rozvíjet. A tým se už po třech sezonách vrátil do druhé nejvyšší soutěže, v níž se natrvalo uchytil a s vyjímkou jediné sezony hraje play-off. Mládežnické týmy hrají extraligu a jen administrativní rozhodnutí hokejového svazu z ní pro následující sezonu vyřadilo juniory. Mládežnické a žákovské základně se daří vychovávat hráče jak pro A tým, tak také do mládežnických reprezentačních výběrů. Vylepšit se také v posledních letech podařilo zázemí - vznikla moderní multifunkční tělocvična s posilovnou, rekonstruovány byly šatny a sociální zázemí.

Dá se tak říct, že do desáté desítky své existence vstupuje klub v dobré kondici a může optimisticky mířit k stovce let své existence.

Youtube