Z Benátek si veze AZ tři body

Tomáš Vlček | 06.10.2021

Až do 8. kola letošního ročníku Chance ligy si museli AZeťáci počkat na svou první výhru za tři body. Stalo se tak dnes na ledě Benátek nad Jizerou. Do vedení šli sice hned z kraje domácí, ale AZ ve druhé třetině, díky Pechancovi a Bednářovi, skóre otočil. Ve třetí třetině navýšil náskok Havířova Dostálek. Pak už, jinak převážně vyrovnaný zápas, dovedli havířovští celkem s přehledem a spolehlivým Štipčákem v brance (30 zákroků) do úspěšného konce. Další utkání sehraje AZ v sobotu doma proti Kolínu.

Chance liga - 8.kolo st 6.10.17:30
HC Benátky nad Jizerou - AZ Heimstaden Havířov
1:3
(1:0, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Daniel Špaček (Čederle) – 21. Pechanec (Š. Kratochvil), 34. L. Bednář (Pechanec, Maruna), 46. Dostálek (Hudeček, J. Doktor). Rozhodčí: Bejček, Čáp – Mašalíř, Roischel. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 183. Střely na branku: 31:26 (10:6, 13:13, 8:7). Zblokované střely: 12:5. Vhazování: 26:27. Průběh utkání: 1:0, 1:3.

HC Benátky nad Jizerou: Žajdlík – Kolmann, J. Šedivý, Bukač, Aubrecht, Štibingr, Kunst, Žůrek – A. Dlouhý, J. Šír, Rychlovský – Klapka, Čederle, Dan. Špaček – Pabiška, Dušek, Jiruš – Vomáčka, Jansa, Wiencek
AZ Heimstaden Havířov: Štipčák – F. Kočí, Lytvynov, M. Hlaváč, Chroboček, Mrowiec, Valenta, Korím – L. Bednář, Pechanec, Maruna – Dostálek, Hudeček, J. Doktor – M. Hrubec, Paś, Š. Kratochvil – Krupa, Stuchlík, Mrva.

AZ nevstoupil do utkání herně špatně, dá se říct, že byl lepším týmem, ale na začátku 5. minuty propálil z mezikruží nebráněný Daniel Špaček Štipčáka a Benátky vedly 1:0. Domácím branka pomohla dostat se do zápasu, a byli to oni, kdo v následujících minutách tahali za delší konec provazu. Od 14. minuty měli navíc k dispozici přesilovku, ale bez užitku. Na konci třetiny měl přesilovku i AZ a byl blizoučko vyrovnání. Doktorovu bombu brankář Žajdlík jen srazil před sebe, ale Dostálek v tísni poslal svou dorážku pouze do tyče!

Vyrovnání se tak zrodilo až na začátku druhé třetiny, chvilku po skončení havířovské přesilovky. Antonín Pechanec vybojoval puk u mantinelu, vyměnil si ho s Kratochvilem a pod Žajdlíkem jej z blízka poslal do branky – 1:1. Domácí mohli jít opět do vedení ve 27. minutě, ale Klapka v přesilovce v dobré pozici netrefil branku. Ještě větší gólovku měl stejný domácí útočník ve 33. minutě, kdy ho před odkrytou bránou oslovil Rychlovský, ale kotouč jen prošel havířovským brankovištěm.

A tak za minutu udeřilo na druhé straně. Bednář vybojoval puk za hostující brankou, nabídl jej Pechancovi, jehož střelu vyrazil Žajdlík betonem, ale Lukáš Bednář pak poslal volný kotouč bombou pod víko odkryté branky – 1:2. Stejné skóre pak vydrželo až do konce třetiny.

Ve třetí třetině šli opět zase havířovští do oslabení, ale do největší šance této přesilové hry se paradoxně dostal hostující Valenta. Ten však nepřehodil beton ležícího Žajdlíka. Ve 46. minutě už vedl AZ 3:1. Vlastimil Dostálek prokázal svůj důraz a šikovnost a i přes těsně bránícího protihráče, poslal bekhendem po ledě kolem betonu zkoprnělého Žajdlíka puk do branky. Stejný hráč mohl přidat další branku v 53. minutě, ale tentokrát Žajdlík po velkém náporu AZetu odolal. Za dvě minuty to zase byli naopak domácí, kdo zakombinoval v útočné třetině, Dlouhého střela však šla nad.

V 57. minutě se aktivní Dostálek dral za volným kotoučem před domácí brankou, obránce jej však na hranici faulu zastavil. Tři minuty před koncem to Benátky zkusily bez brankáře, ale chvíli poté faulovaly a to byl prakticky konec. AZ sice přesilovku, i přes velkou šanci Hudečka, nevyužil, ale s přehledem dokráčel ke své první letošní výhře za tři body.

Valdemar Jiruš (HC Benátky nad Jizerou): Dnešní utkání jsme si prohráli sami. Na jeden gól se vyhrává málokdy. Vytvořené šance, kterých nebylo málo, neproměníme. K tomu musíme připočíst nevyužité přesilové hry, tak jak chceme pomýšlet na body? Zbytečně si sami komplikujeme sezónu.

Pavel Zdráhal (AZ Heimstaden Havířov): Jsou to pro nás veledůležité body. Věřili jsme, že to konečně urveme a ukončíme tu sérii porážek. Na druhou stranu jsme si byli vědomi, té hrozby, kdyby to nevyšlo. V první třetině měli domácí lepší pohyb a šli do vedení. Velmi důležité pro nás bylo, že jsme hned v 1. minuté druhé třetiny vyrovnali. Zvedli jsme se, zvýšili aktivitu a výsledkem byl náš druhý gól. Ve třetí třetině jsme hráli zodpovědně s minimem chyb a dovedli zápas k výhře. Ta je pro nás velmi důležitá a chceme na ni navázat i v dalších utkáních.